Bezelye Ne Zaman Ekilir? Bezelye Ne Zaman Ekilir?

Kayısı üretiminde birinci sırda olan Malatya’daki üreticiler, piyasada hak ettikleri değeri görememekten şikayetçi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hasadı devam eden kayısı için Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) bir çağrıda bulundu.

Bayraktar, FAO verilerine göre, 2022'de dünyada 558 bin hektar alanda 3 milyon 863 bin ton kayısı üretildiğini ve Türkiye'nin 803 bin tonla ilk sırada yer aldığını vurguladı.

BU YIL 800 TONA ULAŞACAK

Bayraktar, Türkiye'de 2023'te 1 milyon 450 bin dekar alanda 750 bin ton kayısı üretildiğini ve bu üretimin yüzde 43,8'ini Malatya'nın oluşturduğunu belirtti. Bayraktar, geçen yıla göre yüzde 6,7 artış gösteren kayısının bu yıl 800 bin tona ulaşacağını öngördüklerini bildirdi.

KAYISI HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMELİ

Çeşitli bahanelerle tüccarların piyasadaki kayısı fiyatlarını düşürdüğünü ileri süren Bayraktar, "Üreticilerimiz, dünya lideri olduğu kayısının piyasada hak ettiği değeri görmesini istiyor. Kayısı hasadı, Malatya bölgesinde devam ediyor. Yeni sezon olmasına rağmen kayısı, geçen yılın fiyatlarıyla piyasada işlem görüyor, rekoltenin yüksek olmasını fırsat bilen tüccarlar, kayısıya geçen sezonun fiyatını veriyor. Kuru kayısı fiyatlarında da aynı durum yaşanıyor. Geçen yıl 200 liraya kadar yükselen kuru kayısı fiyatları bu yıl 130-140 liraya kadar gerilemiş durumda. Son bir yılda mazot fiyatlarında yüzde 109, gübre fiyatlarında yüzde 37, tarım ilacı fiyatlarında yüzde 67 artış oldu. Bu yıl kayısı üreticisini bir de sulama ücretleri zorladı. Yüksek seyreden sıcaklıklar nedeniyle daha fazla sulama yapıldı. Bu da maliyetleri daha fazla artırdı. Toplama işçiliği maliyeti de arttı. TMO üreticilerimizin yanında olmalıdır, bu yıl kuru kayısı alımı yaparak piyasa fiyatlarını artırmalıdır” dedi.