Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye  2018'te Arjantin, Meksika ve Hindistan'dan 93 bin ton nohut ithal ederek 118 milyon dolar ödedi. Fakat Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yazılı soru önergesine verdiği yanıta “2018 yılında nohut ithalatı yapılmamıştır” dedi. CHP Niğde Milletvekili Gürer, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle verdiği önergede "2018 yılında ülkemizde ne kadar nohut üretilmiştir? 2017 yılında, 6 lira 8 kuruştan nohutunu satan çiftçinin, artan girdi fiyatına rağmen bu yıl ürünü 3 liraya kadar düşmüştür? Nohutta 3 lira 250 kuruş taban fiyat açıklayan TMO'nun fiyatı çiftçiyi tatmin etmemiştir. Markette, rafta 14-16 liraya satılan nohutta bu kadar fiyat farkı nasıl oluşmaktadır? 2018 yılında ne kadar ithal nohut gelmiştir?” sorularını yöneltmişti.

Bakan Pekdemirli: "2018'de nohut ithal edilmedi"

Bakan Pakdemirli, CHP'li Gürer’in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta “Ülkemizde 2018 yılında, 630 bin ton nohut üretimi gerçekleşmiş olup, nohut ithalatı yapılmamıştır" dedi.

Pekdemirli'nin Gürer'in diğer sorularına verdiği yanıtlar şöyle: 

-Bakanlığımızca, piyasalarda istikrarın sağlanması, üreticilerin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılması ile depolama ve finansman ihtiyacının giderilmesi için tedbir alınmakta olup gerektiğinde piyasalara Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığıyla müdahale edilmektedir.

- TMO iştigal alanına giren ürünlerin alım fiyatını belirlerken, yurt içi ve yurt dışı piyasa fiyatları, ekiliş, üretim ve verim durumlarını, üretim maliyetleri ile enflasyonu, ithalat-ihracat ve dış ticaret verileri gibi hususları göz önünde bulundurmaktadır.

 -Ülke genelinde TMO tarafından 2018 yılı natürel nohut alım fiyatı 3.250 TL/ton olarak açıklanmış olup, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden toplam 95.871 ton nohut alımı gerçekleştirilerek 281 Milyon TL ödenmiştir.

- Bakanlığımızca ülkemiz nohut üretimini arttırmak, yerli üreticileri korumak amacıyla nohut ürünlerine önemli destek sağlanmaktadır. Bu kapsamda 2018 yılında nohut ürününe destek verildi.

"Nohut üreticinin elinde kaldı"

2018 yılında dönemin Bakanlar Kurulu kararıyla fasulye, barbunya, nohut ve börülce ithalatında gümrük vergisi oranlarının sıfırlandığını hatırlatan Gürer, "Nohut üreticisi, geçtiğimiz yıl ürettiği nohutu satamadı. Niğde Çamardı ve Ulukışla köylerinde nohut depoda kaldı. Ofis bölgeden gelip, üreticiden nohutta almadı. Nohut üreticisi perişan oldu, tohum fiyatının yarısına dahi ürününü veremedi. Her köyde ortalama 30'a yakın üreticinin nohutu, maliyeti bile karşılamadığı için depolarda bekliyor. Üretici, ithalatta gümrük vergisinin sıfırlanması nedeniyle büyük mağduriyet yaşıyor. TÜİK’in ithal ürün geldi dediği nohutta, bakanlık gelmedi yanıtını veriyor. Hangi veri doğru? Tüketici hala pahalı ürün alıyor, bu da yetmezmiş gibi Tarım ve Orman Bakanı, ne kadar nohut ithal edildi bilmiyor” dedi.