TARKİM krizi büyüyor! Müfettiş raporlarının gereği neden yapılmıyor?

Milli Gazete'nin ortaya çıkardığı TARKİM'deki arkadaş şirketine kıyak satış iddialarına yönelik Tarım Bakanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifleri sessizliğini korurken, Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, söz konusu skandal iddiaları bugün köşesine taşıyarak, 'müfettiş raporlarının gereği neden yapılmıyor?' diye sordu.

TARKİM krizi büyüyor! Müfettiş raporlarının gereği neden yapılmıyor?
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Yeniçağ Gazetesi köşe yazarı Murat Ağırel, Milli Gazete tarafından gündeme getirilen TARKİM'deki arkadaş şirketine kıyak zirai ilaç satışına yönelik iddiaları bugün köşesine taşıdı.

Ağırel, 'Tarkim'de neler oluyor?' başlıklı yazısında, TARKİM'de yaşanan olaylar ile ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz'a çok sayıda şikayet gittiğini belirterek, şunları kaydetti: "TARKİM bayisinden çok çok daha ucuza zirai ilaç alacaksın. TARKİM bayilerine ilaç satışını durduracak. Çok ucuza ürün alan firma piyasaya TARKİM fiyatlarında mal satacak. Eee oldu olacak TARKİM'i kapatın. Sorulara şeffaf cevap vermek yerine, cevaplamamayı ve üzerini kapatmaya çalışırsanız. Eninde sonunda gerçekler ortaya çıkacaktır. Bu şirket ve sahibi müfettiş raporları var olmasına rağmen neden korunuyor?" 

Çiftçilerin maliyetlerinin düşürülmesi açısından TARKİM gibi çiftçinin destekçisi olması gereken kurumların eş, dost, akraba arkadaş destekçisi olmasının önüne geçilmesi gerektiğini dile getiren Ağırel, "Sayın Bakan ve Sayın Cumhurbaşkanı; Milli Güvenlik Sorunu olarak gördüğümüz Tarım'ın emekçileri çiftçilerdir. Tarım şurasındaki açıkladığınız kararların inandırıcılığı olacak ise bu iddialar hususunda hemen soruşturma başlatmalı ve sorumlular hakkında gereken işlem yapılmalıdır" dedi. 

TARKİM ve firmalar arasındaki ilişkilere vurgu yapan Ağırel, "TARKİM ve firmalar arasındaki ilişkiler o kadar iyi ki Sunset Kimya'da fason ürün de ürettiriyor. TARKİM Sunset Kimya ile fason üretim anlaşması dahi imzalamış. Hatta Hammadde ve yardımcı madde, ambalaj içeren bir tır 18.05.2019 tarihinde Sunset firmasına da gönderilmiş. Söz konusu satış işlemleri TEKNOGAP firmasına fatura ediliyor ancak teslimat Sunset Kimya'ya yapılıyor.

Ne güzel değil mi?

TARKİM'in bayilerine ürün satışını durdurduğu dönemde, yüklük miktarda zirai ilacın düşük fiyattan sattığı firmanın TARKİM'in bayisi olmaması ve tarım ilacı üretici firması olması da cabası!

TARKİM'DE NELER OLUYOR? başlıklı yazının tamamını okumak için tıklayın... 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 00:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ep
Ep - 2 yıl Önce

Zeten ciftci bu sekilde bitti tarım bakanı ses çıkarmasa cumhurbaskani duymazdan gelirse sonrada çıkıp tvlere çiftçinin yanındayız vay efendim çiftçiyi emdirmeyiz yazıklar olsun bunun vebali cok ağır olur Allah katinda

Hangi Müfettiş?
Hangi Müfettiş? - 2 yıl Önce

Murat yılmaz teftiş kurulunun başında gerçekten başkanlığı hakettiği için mi duruyor sanıyorsunuz. 5 yıldır sahada olmayan bir "adamı" işte tam da böyle sebepler yüzünden teftişin başına getirdiler. yazık ki teftiş heyeti tarım kredi tarihinin en kötü dönemini yaşıyor. bu kurum ne başkanlar gördü ama murat yılmaz gibisini hiç görmedi. yazık.

Tayfun yılmaz
Tayfun yılmaz - 2 yıl Önce

Aaaa yapılır mı? Şimdi bu işin sırası mı? Kurumdaki şirkette ki yetkili herkes hesabını vermeli ve verecektir.Sayın Cumhurbaşkanımız sessiz kalmaz bu işi çözecektir inşAllah..

Müfettiş
Müfettiş - 2 yıl Önce

Haberde konu olan soruşturma kapatılır. Video konferans ne oldu? Lidas dosyası ne oldu?Tarnet dosyası ne oldu? Kuruyemiş tüccarınin bilgi işleme yönetici yapıldı mı? Daha neler neler.. Adam akıllı bir incelemeden geçsin kapatılan teftiş raporları açılırsa bu kurumda kimse kalmaz. Boşuna heveslenmeyin bir şey olmaz. Bakanlık soruşturma açmaz..

Tekirdağ
Tekirdağ - 2 yıl Önce

Tarım kredi nedir diye oylama yapıyorsunuz hiç uğraşmayın ben söyleyeyim.Tarım kredi kendi sahibi olan çiftçileri piyasan yüksek fiyatla satış yaparak tokatlayan bir yerdir ancak çalışanlarının saltanat Sefa sürdüğü yerdir.

DİYARBAKIRIN SESİ
DİYARBAKIRIN SESİ - 2 yıl Önce

BİLGİ VE ZEKASI SIFIR ANCAK ALDATMA HİLE VE ÜSTÜ MENMUN ETMEDE SÜPER MALATYA DİYARBAKIR SİLVAN VB YERLERDEKİ YOLSUZLUKLARI KOOPERATİFÇİLERİ NASIL KULLANDIĞINA SIRA NE ZAMAN GELECEK

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Tarım kredinin yan kuruluşları olan şirketler tarım krediye hep yük olmuş arpalıklardır. Üstkademe hep yakınlarını ve tk den emekli olmuş personelleri istihdam etmekte ve şirketin karına bakılmamaktadır

Btmli
Btmli - 2 yıl Önce

Çiftçi kooperatifi amma yıllık yaklaşık yüzde 30 faiz alıyorlar ????


banner151