Tarım Bakanlığı: Soğan ve patates ihracatında herhangi bir kısıtlama yok

Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, patates ve soğanın ihraç edilmesine yönelik herhangi bir kısıtlamanı olmadığı belirtilerek, “Yurtiçi ve yurtdışı piyasalar yakından takip edilerek taze veya işlenmiş mamul soğan ve patates ürünlerinin ihraç edilmesine yönelik çalışmalar ayrıca yürütülüyor” denildi.

Tarım Bakanlığı: Soğan ve patates ihracatında herhangi bir kısıtlama yok
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan, patates ve soğan ihracatına yönelik yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Türkiye’nin dünyanın önemli patates ve soğan üreticisi ülkelerinden biri  olduğu vurgulanarak, “2019 yılında 4 milyon 979 bin 824 ton olan patates üretimi, 2020 yılında yüzde 4,4 artış ile 5 milyon 200 bin tona yükseldi. Aynı periyotta soğan üretiminde de yükselme gerçekleşti. 2019 yılında 2 milyon 200 bin ton olan soğan üretimimiz, 2020 yılında yüzde 3,6 artış ile 2 milyon 280 bin ton olarak gerçekleşti” ifadeleri yer aldı.

HERHANGİ BİR KISITLAMA YOK

Açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi; “Ülkemizde patates ve soğanın ihraç edilmesine yönelik herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Bununla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Ticaret Bakanlığınca, yurtiçi ve yurtdışı piyasalar yakından takip edilerek taze veya işlenmiş mamul soğan ve patates ürünlerinin ihraç edilmesine yönelik çalışmalar ayrıca yürütülüyor. Ürettiği patates ve soğanlarla kendi ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayan Türkiye, geçtiğimiz yıl 124 bin ton patates ile 220 bin ton soğan da ihraç etti.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Raşit ak
Raşit ak - 10 ay Önce

Önümüzdeki yaz sonu herkes kıtlığın tadına bakacak bulamayacak lar bulup alamayacaklar su yok tarım ürünü yok olacak,siz doğa katillerine oy vermeye devam edin

banner251