Kuraklık saman fiyatlarını yükseltti

Kayseri Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, Kayseri’de kuraklık uyarısı yaptı. Barajlarda su seviyesinin azaldığını söyleyen Güneş, “Barajlarda su yok zaten, yoğun bir şekilde kuraklık yaşadık. Saman fiyatlarında bu kuraklıktan ve ürünün çok çıkmamasından dolayı artış var. Bin liraya kadar saman satılıyor” dedi.

Kuraklık saman fiyatlarını yükseltti
banner200

Güneş, yetkililere kuraklıktan dolayı yaşadıkları sıkıntıları ilettiklerini belirterek, “Barajlarda su seviyeleri bayağı düştü. Şuanda çok miktarda sulu tarım olan yerlerde eğer insanlarımızın özel kuyuları yoksa sulama projesinin olduğu yerlerde çiftçilerimiz bayağı bir sıkıntı yaşıyorlar. Çünkü barajlarda da seviye düştü. İnşallah sene sonuna kadar gider” diye konuştu.

BİN LİRADAN SAMAN SATILIYOR

Vahşi sulamanın yapılmaması gerektiğini dile getiren Güneş, "Sulama da mutlaka kapalı sisteme geçmemiz gerektiği kanaatindeyim. Çünkü vahşi sulamadan dolayı su dayanmıyor. Barajlarda su yok zaten, yoğun bir şekilde kuraklık yaşadık. Saman fiyatlarında bu kuraklıktan ve ürünün çok çıkmamasından dolayı artış var. Bin liraya kadar saman satılıyor. Oda ayrıyeten bir sıkıntı. Ben çiftçimizin ürünlerimizin para etmesi, samanların bin lira, 2 bin lira etmesini isterim ama şöyle bir şey var bu dengeyi bozuyor. Her çiftçimizde saman satıcısı değil. Bazen bu fırsatçıların eline geçiyor. Gidiyorlar samancılardan ve balyacılardan saman alıyorlar. Pahalı satmaya kalkanlar var. Bunlara da bir önlem alınması gerekir” şeklinde konuştu.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2021, 00:05
YORUM EKLE
banner151

banner251