TGDF Başkanı Kopuz: Markete pazara baskın yaparak gıda fiyatı düşmez!

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, devletin girdi maliyetlerini düşürmedikçe gıda fiyatlarının düşmeyeceğini belirtti.

TGDF Başkanı Kopuz: Markete pazara baskın yaparak gıda fiyatı düşmez!
banner200

Son haftalarda gıda fiyatlarında yaşanan belirgin artışlar ülke gündemine oturdu. Tüketiciler tepkilerini sosyal medyaya taşırken, Ticaret Bakanlığı da market, pazar ve toptancı hallerinde baskınlar yaparak sorunu çözmeye çalışıyor. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ise çözümün yanlış yerde arandığına, öncelikle girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Son dönemde artan gıda fiyatları ve bu çerçevede yürütülen uygulamalar konusunda bir basın açıklaması yapan TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, sorunun maliyetlerdeki artış olduğunu, üretici ve esnafa baskı yaparak bir çözüme ulaşmanın mümkün olmadığını vurguladı. Kopuz, temel gıda ürünleri bazında rafa mal koyan işletmeler üzerinde oluşturulan baskının, gıda zincirinde telafisi mümkün olmayan zararları beraberinde getirdiğinin altını çizdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakıldığında tarım ve gıda sektörü girdi maliyetlerinin son aylarda ciddi şekilde arttığının görüldüğünü belirten Kopuz, buna bir çözüm bulunmadan gıda fiyatlarının düşmesini beklemenin sonuçsuz kalacağını ifade etti. TGDF Başkanı Kopuz, basın açıklamasında şunlara dikkat çekti:

“Devletin resmi verilerine göre yem fiyatları %23 oranında arttı”

“Geçtiğimiz günlerde yayınlanan TÜİK Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Kasım 2020 verileri, gıdadaki fiyat artışının nedenini açık şekilde gözler önüne seriyor. Devletin resmi verilerine göre Kasım ayı itibarıyla 2020 yılında hayvan yemi, gübre, bina ve araç gereç bakım masrafları gibi kalemlerde toplamda %15,35’lik bir artış yaşandı.

Traktör gibi tarımsal üretimde kullanılan makinelerin bakım masrafı yılın 11 ayında %36,69’luk artış gösterdi. Aynı dönemde hayvan yeminde yaşanan artış %23,37 düzeyinde, gübredeki fiyat artışı %16,66 düzeyinde oldu. Artışın Aralık ve Ocak aylarında da sürdüğü tahmin ediliyor. Bu artışlar doğrudan çiftçimizi, esnafımızı ve üreticimizi etkiliyor.”

“Üretimin maliyeti artarken ürünün fiyatı aynı kalamaz”

Kopuz açıklamasında girdi maliyetleri yanında birçok başka maliyetin de olduğuna değindi: “Bunlar sadece girdi maliyetindeki artışlar. COVID-19 nedeniyle yaşanan satış daralmasının yarattığı finansman maliyeti başta olmak üzere; lojistik, depolama, işçilik, enerji, ambalaj, dağıtım gibi kalemlerde yaşanan artışlarla beraber; et, süt, ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde toplam maliyet artışı %30’un bile üzerine çıktı. 

Gıda üretiminin maliyeti bu oranda artarken gıda fiyatlarının sabit kalmasını beklemek yanlış olur. Son dönemde gıda işletmelerine yapılan baskınlar bu sorunu çözemez, sadece kamuoyunda oluşan fahiş fiyat ve haksız kazanç algısını körükler, tarım ve gıda sektörüne duyulan güveni sarsar.”

“Gıda fiyatlarında artış bu dönemde dünyanın sorunu”

Gıda fiyatlarının sadece ülkemizde değil dünyada da artış gösterdiğini ifade eden Kopuz, FAO gıda fiyatları endeksinden veriler de aktardı: “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) gıda fiyatları endeksi, geçtiğimiz yıl Mayıs-Aralık ayları arasında %18 oranında yükseldi. Beş temel gıda fiyatının ortalamasından oluşan endeks Aralık ayında önceki yıla oranla %6,4 düzeyinde arttı. En büyük artış %25,7 ile bitkisel yağlarda oldu. Bu durum hem dünya çapında girdiler bazında yaşanan fiyat dalgalanmalarının, hem iklim değişikliğinin, hem COVID-19 salgınının ortak bir sonucudur.”

“Baskınlar vatandaşı çiftçisine, esnafına düşman ediyor”

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, açıklamasını daha önce yürütülen benzer uygulamaların sonuçlarına dikkat çekerek sonlandırdı: “Maliyetlerin düşürülmesine yönelik adımlar atılmadan üreticiyi fiyat düşürmeye zorlayan uygulamaların uzun vadede fiyatları olumsuz yönde etkilediği daha önce de görüldü. Baskınlar sonrasında depolarda ürün kalmadı, fiyatlar yükseldi. Fiyat ithalatla dengelenmeye çalışıldı, üretim düştü, fiyatlar daha da yükseldi.

Bugün bu konuda bir çözüm aranıyorsa, öncelikle tarımsal girdi maliyetlerinin düşürülmesi yönünde adımlar atılmalıdır. Aksi takdirde bu uygulamalar vatandaşı çiftçisine, esnafına düşman etmekten başka bir sonuç doğurmaz. Temel gıda ürünlerinde rafa mal koyan işletmelerin üzerindeki baskı, gıda zincirinde telafisi mümkün olmayan zararları da beraberinde getirir.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2021, 10:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alınteri
Alınteri - 11 ay Önce

Herkezin alın teri emeği kutsaldır üreticiyle tüketici nin arasındaki maliyetleri düşürmenin hesabı ürün ucuza maliyetinin hesabını yapmıyorsak folim ilerde destek diye para aktarmak VS ire gerisi gazelhavası...

Gömeç
Gömeç - 11 ay Önce

Tarimkredi kooperatifi gida istiraki tk birlik basindaki bayramali ureticiden alim yapacagina gida firmalariyla anladip fason uretim yaptirip piyasaya surdugu urun nasil ucuz olur soyleyin.Cekilen peskese bakin.Cifci kurulusu cifciden degil firmalardan urun alip marketinde satmaya calisiyor.
Adam bulasik sabununa varincaya kadar antifirizli cam suyuna varincaya kadar fadon uretim yaptiriyor.Sozlesmeli tarimmis..yesinler sizin sozlesmeli tariminizi.Sut tereyag Ereglide firmadan..peynir madrandan kolonya istanbuldan ...sozde cifci kurulusu...bayramalinin goreve geldigi andan itibaren yaptigi tum anlasmalar ise almalar terfiler isten cikarilmalar mercek altina alinmali.Kurumun ve piyasanin icine etti.hala gorevde..piyraz bile gikini cikaramiyor.nefen acaba...madran diyorum iris diyorum.Market yeri kiralamalari diyorum.marketlrrdeki sayim aciklari diyorum iadesi olmayan urunleri cope atmalar diyorum...yolsuzluk diyorum....daha ne diyemmm

Tekirdağ
Tekirdağ - 11 ay Önce

Ne diyorsun Antalya’da dometes üreticisi TV de seradan açıklıyor 1.75 tl.ye bizden çıkıyor diyor.Zincir marketler manavlar dahil Tekirdağ’da fiyat 8 ila 11 tl.siz kimi savunuyorsunuz.Üretici kazansa yorum yapmam ben çiftçi ve köylüyüm.

Daha gübre artışı yansımadı gıdaya
Daha gübre artışı yansımadı gıdaya - 11 ay Önce

87 TL ye aldığım üç onbeş gübresi 140 TL oldu yüzde 90 artmış,bu artışı gıdaya yansıtmayacak babayiğit varsa çıksın görelim ,ya batacak ya yansıyacak ,,yada bu gübreci teröristlere dur denecek

Ukalaya Bak
Ukalaya Bak - 11 ay Önce

Reis kim suçlu derse suçlu odur.
Otur yerine konuşma

Majestii
Majestii - 11 ay Önce

Ne girdi maliytinden bahsediyorsunuz siz yamal tarladan bedavaya çıkış bile donaydış markette 8 lira ne girdisi çıktısı siz hedef saptırıyosunuz bu 10 liralık malın 8 lirasını aracı kazanıyo bide haberdiye yayınlıyosunuz bunları yazık

banner151

banner251