Tarım ve Orman Bakanlığı, hileli gıda üreten firmalarla ilgili taklit ve tağşiş listesini 2 yıldır yayınlamayarak tarihe geçerken, diğer taraftan yapılan gıda denetimlerin etkinliği de sorgulanmaya başlandı. Gıda denetimlerin sonucunda tespit edilen hileli üretimlerle ilgili taklit ve tağşiş listesi yayınlanarak, bu firmaların ifşa edilmesi gerekiyor. Ancak Tarım Bakanlığı taklit ve tağşiş listesini 2 yıldır yayınlamayarak, hileli üretim yapan firmaları dolaylı yoldan korumaya alması dikkat çekiyor. 

Taklit ve tağşiş listesinin yayınlanmasının ne kadar önemli olduğu, Sakarya'da yaşanan at eşek eti skandalı ile bir kez daha anlaşıldı.  Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan denetimlerde Ramazan ayı boyunca Sakarya'da bazı firmaların vatandaşa at eşek yedirdiği ortaya çıktı.

SUCUK VE 4 LOKANTADA AT EŞEK ETİ TESPİT EDİLDİ

Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı'dan şeker ithalatı ile ilgili çelişkili açıklama! TÜİK'in kayıtlarını yok saydı! Tarım Bakanı İbrahim Yumaklı'dan şeker ithalatı ile ilgili çelişkili açıklama! TÜİK'in kayıtlarını yok saydı!

Yapılan incelemeler neticesinde şehirde sucuk üretimi yapan bir firmanın üretim yeri ve satış ofisinde, bir et firmasının satış ofisinde ve 4 lokantadan alınan numunelerde at ve eşek eti tespit edildi.

2 üretim ve satış firması ile 4 lokantaya en üst sınırdan cezai işlem uygulanırken, haklarında Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

Sakarya'da Ramazan ayında iki firmanın üretim ve satış yerleri ile 4 lokantada at ve eşek eti tespit edilmesi üzerine işletmelere en üst sınırdan cezai işlem uygulandı. 

TARIM BAKANLIĞI 2 YILDIR İFŞA ETMİYOR!

Tarım ve Orman Bakanlığınca Ramazan ayı boyunca denetimler tüm Türkiye'de olduğu gibi Sakarya'da da gerçekleştirildi. Bu çerçevede ekipler et üretimi ve satışı yapılan işletmeler ile lokantalardaki kırmızı et ürünlerinden numuneler alarak incelemeler yaptı. Yapılan incelemeler neticesinde şehirde sucuk üretimi yapan bir firmanın üretim yeri ve satış ofisinde, bir et firmasının satış ofisinde ve 4 lokantadan alınan numunelerde at ve eşek eti tespit edildi. 2 üretim ve satış firması ile 4 lokantaya en üst sınırdan cezai işlem uygulanırken, haklarında Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Mevzuat gereği tek tırnaklı et ürünleri satan iş yerlerine kapatma ya da mühürleme işlemi ise uygulanmadı. Tarım Bakanlığı, gıda denetimlerini artırırken, tespit edilen hileli üretimlerle ilgili taklit ve tağşiş listesini 2 yıldır yayınlamaması ise dikkat çekiyor.

SAKARYA KÖFTECİLER ODASI: AT EŞEK ETİ SATAN FİRMALARIN İFŞA EDİLMESİNİ İSTİYORUZ!

Sakarya Köfteciler, Kebapçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Serdar Gök, konunun takipçisi olduklarını ve olayın tüm Sakarya esnafına yansıtılmaması gerektiğini söyledi. Gerekli girişimlerde bulunarak tek tırnaklı et tespit edilen üretim ve satış firması ile lokantaların isimlerini ifşa edeceklerini ifade eden Gök, “Oda olarak tasvip etmediğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Bu olayın bütün Sakarya esnafına da yansımasını istemiyoruz. Esnafımızın tamamına yakını işini düzgün yapıyor. Ama maalesef bir elin parmakları bile birbirine benzemiyor. Bu olayda da görüldüğü üzere çürük elmalar çıkabiliyor. Konunun takipçisiyiz. Bakanlık tarafından isimlerin açıklanmasını talep ediyoruz. Bu konuyla ilişkili olan yerlere en ağır cezai işlemin uygulanmasını istiyoruz. Gerekli girişimlerde bulunarak bizde firmaların isimlerini öğrenip, bayram sonrasında da inşallah bu firmaların isimlerini açıklayacağız, ifşa edeceğiz. Oda olarak tasvip etmediğimiz bir olay ve bütün esnafın üzerinde bir leke olarak kalmasını istemiyoruz. Kanun açısından yapılması gereken en ağır cezaları almalarını sağlayacağız. Sakarya halkı her zaman hizmetin ve kalitenin en iyisine layıktır” dedi.