Tarım Bakanlığı şekeri de eline yüzüne bulaştırdı! Şekere mevzuatlara aykırı zam!

TÜRKŞEKER, şekerde beklenen zammı dün akşam saatlerinde yaptı. Ancak TÜRKŞEKER Yönetim Kurulu oluşturulmadığı için şeker zammı mevzuatlara aykırı bir şekilde yapıldı.

Tarım Bakanlığı şekeri de eline yüzüne bulaştırdı! Şekere mevzuatlara aykırı zam!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, TÜRKEŞEKER, şekerde beklenen zammı dün akşam saatlerinde yaptı. Buna göre, Türkşeker, KDV hariç kilogram fiyatı 3.93 TL olan kristal şeker fiyatını yüzde 25 zam yaparak 4.91 TL’ye yükseltti. Şekere yapılan zammın TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan’ın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile yaptığı görüşmenin hemen ardından yapılması dikkat çekerken, yapılan zammın mevzuatlara aykırı yapılması yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. 

YÖNETİM KURULU BELİRLENMEDEN ALELACELE ZAM YAPTILAR!

TÜRKŞEKER’in mevzuatına göre, şeker fiyatları sadece Yönetim Kurulu kararı ile belirlenebiliyor. Ancak TÜRKŞEKER’in Varlık Fonuna devriyle birlikte bağlı olacağı Bakanlık belirlenmediği için 3 aydır Yönetim Kurulu oluşturulamamıştı. Geçtiğimiz Cumartesi günü TÜRKŞEKER’in Tarım ve Orman Bakanlığına bağlandığına yönelik karar Resmi Gazete’de yayınlanmasına rağmen Yönetim Kurulu henüz belirlenmedi. Yönetim Kurulu belirlenmeden, dün akşam saatlerinde alelacele şeker fiyatlarına zam yapılması dikkat çekti. 

BAKAN PAKDEMİRLİ ZAMMIN ALTINA İMZA ATABİLECEK Mİ? 

Şekere yapılan yüzde 25 zammın mevzuatlara aykırı olmaması için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bu kararın altına imza atması gerekiyor. Ancak alınan bilgilere göre, zam kararının altında Bakan Pakdemirli’nin imzası bulunmuyor. 

GENEL MÜDÜR BAKANIN GÖZÜNE Mİ GİRMEYE ÇALIŞIYOR?

TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan, yönetim kurulu oluşturulmadan şeker fiyatlarına zam yapılmasının mevzuatlara aykırı olduğunu bildiği halde, Bakan Pakdemirli’nin altına imza atmadan şeker fiyatlarına zam yapması farklı iddiaları gündeme getirirken, “Mücahit Alkan Bakan Pakdemirli’nin gözüne girmeye çalışıyor” yorumlarına neden oldu. 

YÜZDE 25 ŞEKER ZAMMINDA SORUMLULUĞU KİM ALACAK? 

Mücahit Alkan’ın Bakan Pakdemirli’ye ilk günden sorun götüren bürokrat olmamak için bütün sorumluluğu kendisinin alarak bu zam kararının altına imza atabileceği ya da kendisinin de bu sorumluluğa girmeyerek Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanlarına imzalatarak bu konunun üstünü örtebileceği kaydediliyor. Ancak her iki durumda da yapılan zam, mevzuatlara aykırı bir durum oluştururken, TÜRKŞEKER’deki keyfi yönetimi de gözler önüne seriyor. 

GENEL MÜDÜR CUMARTESİ GÜNÜ PAKDEMİRLİ İLE GÖRÜŞTÜ 

Alınan bilgilere göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin TÜRKŞEKER’in Tarım Bakanlığına bağlanmasıyla ilgili kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlandığı gün yani Cumartesi günü TÜRKŞEKER Genel Müdürü Mücahit Alkan ile bir görüşme yaptığı kaydediliyor. Bu görüşmenin ardından, TÜRKŞEKER Yönetim Kurulunun belirlenmemesine rağmen şekere yüzde 25 zam yapılması, zam kararının bu görüşmede alındığını gösteriyor. 

YÖNETİM KURULU İÇİN NE BEKLENİYOR? 

Diğer yandan şeker gibi stratejik bir üründe yönetim boşluğu büyük bir krize neden olurken, Bakan Pakdemirli’nin TÜRKŞEKER Yönetim Kurulu’nu oluşturması için neyi beklediği ise merak ediliyor. TÜRKŞEKER, zaten 3 aydır Yönetim Kurulu oluşturulamadığı için büyük bir krizin içine sürüklenirken, vakit kaybetmeden bu Yönetim Kurulu’nun oluşturulması gerekiyor. Fakat Yönetim Kurulu oluşturulmadan, mevzuatlara aykırı olmasına rağmen şeker fiyatlarına ani bir kararla zam yapılması, TÜRKŞEKER Yönetim Kurulu’nun belli bir süre daha oluşturulmayacağını gösteriyor.

TÜRKŞEKER SON İKİ, ÜÇ AYDIR ŞEKERİ KİMLERE SATTI? 

Bütün bunlar yaşanırken, asıl sorgulanması gereken, TÜRKŞEKER, bugüne kadar şekeri kimlere sattığı büyük önem taşıyor. Çünkü özel ve kooperatif fabrikaları şeker fiyatlarına yüzde 20 ile 30 arasında zam yaparken, TÜRKŞEKER zam yapmamış ve şeker neredeyse sudan ucuz hale gelmişti. Onun için özellikle son 2 ve 3 ay içinde TÜRKŞEKER’in kimlere şeker satışı yaptığı büyük önem taşıyor. Şeker satışı yapılan firmalara belli bir fiyat taahhüdü konuldu mu yoksa alan firmalar iç piyasada istedikleri fiyattan bu şekeri sattı mı? Bu konuyla ilgili kamuoyuna sağlıklı bir açıklama yapılmaması, şekerde vurgun iddialarını gündeme getiriyor. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Personel
Personel - 3 hafta Önce

Burdan tarım bakanımıza sesleniyorum. Türk Şeker Tarım AŞ. den işene son verilen herhangi personelin birini davet edin. Mücahit Alkan ve Tarım AŞ. deki ekibinin yaptığı yolsuzluğu belgeleri ile ispat etmezse bu adamları görevlerine devam ettirin. Sadece belge ıspatı isteyin. Size anlattıkları ve yaptık dedikleri hiç bir proje kendilerine ait değil. Mücahit Alkan, Tarım AŞ Genel Müdürü Muhammet Gümüşsoy, Yardımcısı Talip Atçi, Eski Genel Müdür Ercan Yeşilyurt ve Danışmanı Cumhur Yıldırım yaptıkları yolsuzluklar belgeler ile ıspat edilecektir. Hangi belgelere imza atılmadığı için işten yöneticiler çıkartılmış, hangi komisyoncularla ilana çıkılmadan stoklardaki ürünler Satılmış. Toz şeker ürünü bile hangi komisyonculara teklif edilmiş. Tamamının belgesini bulacaksınız. Şayet bulmak ve belgelemek isterseniz. Arz ederim.

şer
şer - 3 hafta Önce

gübre zammını geri çekin

Seçkin
Seçkin - 3 hafta Önce

Susurluk şeker fabrika da küspe ile pancar aynı para. İşte durumumuz

Nebi aycan
Nebi aycan @Seçkin - 3 hafta Önce

Sen ne yüzsüz bakansın hangi ürün desteği arttı da çıkıp destekler arttı diyorsun ülkenin haline bak .pancara kota şekere zam ya siz kimsiniz Amerikalı mı yunanmı ülke tarımına ihanet ettiniz tarlaları belediyelere mutahitlere peşkeş çeken

Kaya
Kaya - 3 hafta Önce

Son zamanlarda herşeyin tadı iyice kaçtı; şekerinde

Ali
Ali - 3 hafta Önce

Az sabır kurtuluyoruz uykuda uyandik

Zeybek
Zeybek - 3 hafta Önce

Çiftçiden bedava pancarı aldılar şimdi zam üstüne zam şekere zam mazota zam gübreye ise şerrefsizce zam

ali
ali - 3 hafta Önce

onlar zam yapmasın aracılar zaten torba başı 100tl kar ile vatandaşa sattı bizim gibi vatandaşlara .aracılar stokladı şekeri zaten eylül de açıldı fabrikalar hergün fabrikaya giden pancarlar orda beklemiyor şekere dönüşüyor. o kadar şekeri fabrikaların deposu almaz .birileri stokladı heralde kime sorsak şeker yok diyo piyasada. eylülde torbası 200-225 olan şekeri geçen hafta türkşeker zam açıklamadan önce esnaf esnaf geze geze 320 ye aldım. hepsi ağız birliği yapmış gibi kuruş kuruşa aynı. zamdan sonrası kaç liradır kim bilir ?

Irmak bulut
Irmak bulut - 3 hafta Önce

Cumhuriyet döneminin en basiretsiz, vasıfsız, yanar döner, bir bakan görüyoruz. Bakanlıkta yolsuzlukla boğazına kadar gömülmüş, fetö nün sığnak limanı haline gelmiş, halkına eiziyete dönüşmüş bakanlık haline geldiklerini görememekten aciz hale gelmiş bir bakanlık potresi varken, adam hala daha kameralara karşı konuşuyor.

Bakan oldu olalı; Orman yangınlarında başarısız, hayvancılık, gıda, tahıl sektörünü bitirmiş yani kötüye getirmiş bir bakan varken istifa etmiyor, sn. Cumhurbaşkanımızı yanıltıyor, zarar veriyorsa ar damarı çatlamış der adalarımız. Kardeşi 17/25 Aralıktan sonra nerde olduğunu açıklarmı, eşi çalışarakmı maaş alıyor açıklasın.

emre
emre @Irmak bulut - 3 hafta Önce

senin cumhurbaşkanında kandırılmayama yanıltılmayamı başkan oldu yetişemiyorsa istifa etsin bu nedir be


banner151

banner251