Market zincirleri bu Bakanla mı denetlenecek?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kamunun 100 milyon lira zarar etmesine neden olan kayıp 3 bin ton et skandalında ucu market zincirine dokunacağı için soruşturmaya izin vermemişti.

Market zincirleri bu Bakanla mı denetlenecek?
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın market zincirlerine yönelik açıklamaları Millî Gazete’nin geçen yıl ortaya çıkardığı market zincirinde yaşanan kayıp 3 bin ton et skandalını yeniden gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gıdada fahiş fiyatın sorumlusu olarak 5 zincir marketi sorumlu tutan açıklamaları, geçen yıl Millî Gazete’nin ortaya çıkardığı bir zincir markette yaşanan 3 bin ton kayıp et skandalını akıllara getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, fahiş fiyattan dolayı 5 zincir marketin ağır bir şekilde denetleneceğini belirtirken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin geçen yıl ucu zincir markete dokunacağı için kamunun 100 milyon lira zarar etmesine neden olan kayıp 3 bin ton et skandalı ile ilgili soruşturmaya izin vermemesi yaşanan çelişkiyi gözler önüne seriyor.

MARKET ZİNCİRİNİN ET VE SÜT KURUMU’NDAN DÜŞÜK FİYATTAN ALDIĞI 3 BİN TON ETİ VATANDAŞA SATMADIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTI!

Bilindiği üzere, sözde vatandaşa eti ucuz tükettirmek için 2017’nin sonunda başlatılan ve 2019 yılına kadar belli aralıklarla uygulanan ucuz et projesinde büyük bir skandal patlak vermişti. Millî Gazete’nin ortaya çıkardığı skandalda, Türkiye’nin önde gelen bir zincir marketinin düşük fiyattan Et ve Süt Kurumu’ndan aldığı 3 bin ton eti ucuz et projesi kapsamında satmayarak kendi iç bünyesinde değerlendirdiği ortaya çıkmıştı. Skandalı Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişleri ortaya çıkarırken, oluşun zararın tanzimi için müfettişler soruşturma açılmasına karar vermişti.

KAMUNUN ZARARI 100 MİLYON LİRA

Et ve Süt Kurumu’ndan düşük fiyattan alınarak ucuz et projesi kapsamında satılmayan 3 bin ton etten dolayı kamunun zararı 100 milyon lirayı bulurken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ucu market zincirine dokunacağı için kayıp 3 bin ton et skandalıyla ilgili soruşturma açılmasına izin vermemişti.  Yaşanan skandalın üstünü örtmek için söz konusu market zinciri ile bakanlık anlaşırken, market zincirinde kayıp 3 bin ton et karşılığı olarak düşük fiyattan et satılmaya başlanmıştı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
egeden
egeden - 2 ay Önce

Guya Zincir marketlee rakip olacakti.Fiyat dengesini saglayacakti.un seker cay bakliyat sut sut urunlerinde vatandas akin akin tarim kredi marketlere kosacakti.Kapida kuyruk bekleniyordu.İzdiham olacakti.Ama Poyraxla bayramalinin isin icine valiyo belediye baskanini bakkal acilisinda kurdela kesmek icin kullandirip ordan nemalanmayi bekleyene kadar.Helal olsun. Bu bayramaliye..adam depo acilisina soyadileri cagiriyor.sov yapmak adina.yahu makyajladigin marketlerin hepsi zarar efiyor bu kadar yuksek fiyata satmana ragmen.bu kadar iade cikarip imha ediyorsun.Dukkandaki urunlerin %80. İ Tarimkredi.calisanlar gurur duyuyor hepsini biz uretiyoruz diye garibim %70 ini Fason yaptirip yandas firmalara cekiken peskesten haberi yok.mudurler ya şokta.ya bizim toptandan atilan kovulan ruyalarinda goremeyecekleri maaslara kendileri gibi bizim toptandan kovulup solugu İranda alip is basina getirilen bayramaliye duacilar.geri kalan mudurler makroyu adeseyi batiran zevat.Simdi buradan sormak gerek.Cifciden alip aracisiz urunu bile rafina koyup kar edemeyen bayramali,fason yaptirip tarim kredi ambalaji giydirip iadesizlik anlasmasi ile rafina koydugu maldanmi para kaxanacak.(Dagitim depolar ve market depolari iade dolu.kokudan fareler yaklasamiyor)Tekin Emre Selahattin Az kaldi.biraz daha yiyin.
.

Ali baba
Ali baba - 2 ay Önce

Bu bakanin adi hep saibelerle anilacak ve tarimi bitiren bakan olarak tarihe gececek alkil piyasasinda kurumun basinda mehmet ali sahinin yegeni var bu vatandas tapdk ninbkapanmasina vesile olanlardan birisi gorev yaptigi zamanda alkolden kacaklar ve olumler artti hic nedeni arastirildimi kime hizmet ediyolar

Mehmet
Mehmet @Ali baba - 2 ay Önce

Bir iki tane etil alkol firmasinin onunun acildigi digerlerinin onunun kesildigine dair ciddi iddialar var. Alkol zehirlenmeleri bu nedenle diyolar is teknik konu oldugu icin herkes yasal zannediyor kacakciligin basini aramaniza gerek yok belli

Gevezet
Gevezet @Ali baba - 2 ay Önce

Bir yere gelmen icin dayin olacak kapasite veya baska birseye bakan yok..Alkol kurumundaki yolsuzluklari sagir sultan bile duydu bir kulliye duymadi. ilginctir teftis kurulu hic birsey yapmiyor.

Yunus
Yunus @Ali baba - 2 ay Önce

O kurumda saibe cok etil alkol kacagi had safhada olumler buyuzden

Alp
Alp - 2 ay Önce

Bakan yardımcısı hanımefendiyide
Zincir marketten transfer etti.
Hatırlatırım.

Iso
Iso - 2 ay Önce

Bu bakan gidsede kultulsa su tarim yapisti kene gibi defol git basimizdan bos bakan

Ahmet
Ahmet - 2 ay Önce

Bosuna nefesinizi tuketmeyin bakan 2023 kadar kabinede kalir adam tarimi bitirmek icin geturilmis ithakatin onunu acmis gorevini yapiyor almazlar

Turgay DAĞ
Turgay DAĞ - 2 ay Önce

Tarihin en şaibeden öte kelimeyi siz bulun.... bakanı diyeceğim. ... Marketlerin ortağı REİS bekçilik icin kuzuyu kurta teslim etmiş. RİSİ bitiren tek bakan

Ersin fidan
Ersin fidan - 2 ay Önce

Samsun / Vezirköprü de Ak Partiyi bile taşladan bir bakan . Tarihin makus bakanı RTE umarım bunu görür. RTE a böylelikle ahtı vefasını oďemiş oluyor.

Soner
Soner - 2 ay Önce

Ormanlarin yanacagini bile bile yanginlardan uc gun once yanan orman alanlarinin imara acilmasi ve ormanlarin yanmasina goz yumulmasi cok enterasan ulkede araplara satacak arazi kalmadi bu yolla acildi...yani bu bajan gorev adami 2023 e kadar kalir


banner251