Fındık TV'ye konuşan Soydan, fındık üreticilerinin, belirli aktörler tarafından fiyatların manipüle edildiği konusunda yoğun endişe duyduklarını dile getirdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) 2023 kabuklu fındığın kilogram fiyatını 130 TL olarak belirlemesine rağmen piyasada dolaşan rakamların 117 TL civarında dolaşıyor olması, üreticide endişe yaratıyor. Son bir aydır fındık fiyatlarının sabit seyretmesi üreticiyi endişelendirirken, gözler Temmuz'da başlayacak yeni hasat sezonuna çevrildi. Üretici, yeni hasat sezonunda fındık fiyatlarında iyileştirici bir gelişme bekliyor.

2024 FINDIK FİYATLARI MERAKLA BEKLENİYOR

Yeni sezon için gözler TMO’nun açıklayacağı fındık taban fiyatlarında. TMO'nun 2024 fındık fiyatlarını ise ne zaman açıklayacağı henüz belli değil. TMO’nun belirleyeceği taban fiyat, piyasa rakamlarını doğrudan etkileyecek en önemli etmenler arasında... 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üreticilerinin yaşadığı tedirginliği Fındık TV'ye anlattı. Soydan, fındık fiyatlarının 117 TL seviyesinde seyrettiğini söyledi. Fındık fiyatlarının şu anda bu rakamları hak etmediğini söyleyen Soydan, "130-135 liraya kadar yükselen fındık fiyatlarında, üreticide olmamasına rağmen aslında sektörde, alıcılarda da yeterli fındık olmamasına rağmen bir düşüş gördük.” dedi. 

FİYATLAR BİLİNÇLİ OLARAK DÜŞÜRÜLÜYOR

Soydan fındık fiyatlarındaki düşüşü değerlendirdi. Bu düşüşlerin dikkate değer düşüşler olmadığını belirten Soydan, bu düşüşlerin bilinçli yapıldığını söyledi. Soydan"Bu düşüşü her zaman söylüyoruz dikkate alınacak, itibar edilecek düşüşler değil. Çünkü bunlar bilinçli, bilerek düşürülen fındık fiyatları… Şimdi tekrar yükselmeye başladı. Hak ettiği rakamlar zaten yüksek rakamlar.” dedi. Soydan, piyasadaki bazı aktörlerin fındık fiyatları üzerine manipülasyona gittiğini ve buna ilşikin kaygıların olduğunu dile getirdi. 

Zeytin Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir? Zeytin Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

DAHA YÜKSEK FİYATI HAK EDİYOR

Soydan “Fındık fiyatlarının hak ettiği değerler şu anki piyasadaki değerlerinin yukarısında. Bunu da tabii önümüzdeki hasat döneminde ciddi şekilde değerlendireceğiz. Hem enflasyon hem üretici maliyetleri hem de refah payı niteliğinde çalışmalarımız olacak tabii ki. Şu anki rakamlar düşük ama önümüzdeki iki aylık bir sürecimiz var.” dedi.