Tarımsal desteklerde değişikliğe gidildi! 5 üründe gübre mazot desteği 92 liraya çıkarıldı!

2022 yılında çiftçiye yapılacak tarımsal destek ödemelerinde bazı değişikliklere gidildi. Buna göre hububat grubunda gübre mazot desteği 42 liradan 92 liraya çıkarılırken, tarımsal yayım danışmanlık desteği de 6 bin lira artırıldı. 7 havzada ise yağlık ayçiçeği ekimi destek kapsamına alındı.

Tarımsal desteklerde değişikliğe gidildi! 5 üründe gübre mazot desteği 92 liraya çıkarıldı!
banner282

2022 yılında çiftçiye ödenecek toplam tarımsal desteklere 3.2 milyar lira ek ilave yapılarak toplam 25.8 milyar liradan 29 milyar liraya çıkarılmıştı. Tarımsal destekler bütçesine konulan ek 3.2 milyar lira desteğin hangi kalemlerde kullanılacağı Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile netleşti. 

2022 YILI DESTEK ÖDEMELERİNDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

2021 yılında yapılacak tarımsal desteklemeler ve 2022 yılında uygulanacak gübre ve sertifikalı tohum kullanım desteklerine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair karar Resmi Gazete’de yayımlandı. 

5 ÜRÜNDE GÜBRE MAZOT DESTEĞİ 42 LİRADAN 92 LİRAYA ÇIKARILDI!

Buna göre; 2021 yılı üretimleri için buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale’ye ödenecek mazot gübre desteğine ilave olarak dekara 50 lira ek girdi desteği ödenecek. Çiftçiye bu 5 üründe 22 lira mazot, 20 lira da gübre desteği olmak üzere toplam 42 lira olarak ödenecek destek miktarı ek girdi desteği ile birlikte 92 liraya çıkarıldı. 50 lira ek ilave desteği sadece 2022 yılı ödemelerine mahsus olacak. 

2022 YILI ÜRETİMLERİ İÇİN SERTİFİKALI TOHUM KULLANIM DESTEĞİ 6 ÜRÜNDE ARTARKEN 14 ÜRÜNDE İSE AYNI KALDI!

Yine yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararında ek bir değişikliğe gidilerek, 2022 üretim yılı için sertifikalı tohum kullanım desteği arpa, buğday, çavdar, tritikale, yulaf ve çeltikte 16 liradan 24 liraya çıkarılırken, aspir, nohut, kanola, susam, kuru fasulye, mercimek, yonca, patates, fiğ, yem bezelyesi, korunga, soya ve yer fıstığında ise bir artışa gidilmedi. Bu ürünlerde sertifikalı tohum kullanım desteği 2021 üretim yılı destek miktarları ile aynı olacak. Buna göre; aspir 5 lira, nohut ve kanola (kolza) 20 lira, susam 4 lira, kuru fasulye, mercimek ve yonca 30 lira, patates 100 lira, fiğ, yem bezelyesi, korunga ve soya 22 lira ve yer fıstığı ise 17 lira olacak. 

TARIMSAL YAYIM DANIŞMANLIK DESTEĞİ 46 BİN LİRADAN 52 BİN LİRAYA ÇIKARILDI

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararında, daha öncesinde 46 bin lira olarak belirlenen tarımsal yayım ve danışmanlık desteği de 52 bin liraya çıkarıldı. 

7 HAVZADA YAĞLIK AYÇİÇEĞİ  DESTEK KAPSAMINA ALINDI

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında 7 havzada desteklenen ürünlerde de değişikliğe gidildi. Buna göre, Aydın-Efeler, Aydın-Köşk, Aydın-Sultanhisar, Aydın-Yenipazar, Karabük-Eskipazar, Kütahya-Domaniç ve Sivas-Hafik havzalarında yağlık ayçiçeği de destek kapsamına alındı. Daha öncesinde bu 7 havzada yağlık ayçiçeği destek kapsamında bulunmuyordu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2022, 12:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan
Hakan - 3 ay Önce

Ölme eşeğim ölme hesabı o zamana kadar kaç civtci kalırda alır bu desdeği insanların aklıyla alay ediyorlar bu bahsi geçen desdekler 2023 yılında verilecek bu ülkenin üreticisi o yeme gelirmi bilemiyoruz ,kurt bu yediği Ayaz'ın acısına unuturmu oda belli değil.

Sinan
Sinan @Hakan - 3 ay Önce

2021 çks bildirimlerine istinaden dönüm başı arpa buğday için 42 TL nohut 32.TL geçen cuma dan itibaren ödenmeye başlandı. Bugünkü kararname ile 2021 çks kayıtlarına istinaden dönüme 50 TL daha ödenecek ileri günlerde. Yani 92 TL olacak toplam. Olayın özü bu. Azmış çokmuş. çks yi ben alıyorum sen alıyorsun gibi konular tartışılır..

Son savascilar
Son savascilar @Hakan - 3 ay Önce

Dünyada vatandaşı ile dalga geçip hala oy alan bir parti heralde Türk insanina mahsustur VER MEHTERİ VER KARDEŞİM HAAAAA A

Fettah
Fettah - 3 ay Önce

Bu şartlarda tarlaya bu maliyetleri karşılayıp gitmek çok zor. Çiftçiyi kibirlerinden hor görüp, betona önem verdiler,

Necdet UZ
Necdet UZ - 3 ay Önce

1 yıl hatta 1,5 yıl sonra yapılan ödemenin kime ne faydası var? Çiftçi tarlaya girmeden önce yapacaksın ki "destek" olduğu anlaşılsın. 2023 yılında ne zaman verileceği belli olmayan bir desteği bugün müjde gibi vermek biraz çiftçi açısından komik oluyor.

LUGERP08
LUGERP08 - 3 ay Önce

Bir çiftçi olarak destek istemiyoruz. Ürünümüze fiyat verilsin.6000 tl ye buğday ithal et iç piyasadaki ürüne 2200 tl fiyat açıkla desteği ürün fiyatına ekle.Destekler hep mülk sahiplerine gidiyor gerçek çiftçilikle uraşanlar alamıyor ÇKS kimin adına ise o alıyor. Emeği veren motrini yakan gübreyi atan destegini alamıyor mülk sahibi tarla parası diye alıyor vermiyor.Eskiden hayvan gücü ile işlenen yerler hep tarla gözüktüğünden ekilip biçilmeyen arazilere destek alıyorlar. şimdiki teknoloji ile traktörün ekmesi biçerin biçmesi imkansız arazilere destek alınıyor. ÜRÜNE FİYAT VERİLSİN.....

Mahmut açık
Mahmut açık - 3 ay Önce

42 lira denilen destek 28 veya 29 TL den ödeniyor listede öyle yazıyor artık lütfen yalan söylemeyin

Bulancaklı
Bulancaklı - 3 ay Önce

Fındığa bir şey yok fındığı elimizden 24tl aldırdınız fındık şimdi 30 35 tl bizede konuşma sırası gelir bir gün

Tatar
Tatar @Bulancaklı - 3 ay Önce

Verin oyunuzu A KA P ye

halil
halil - 3 ay Önce

ozamana kadar kalan ciftciyide oldurun mazot gubre destegi yem bitkileri odenmedidaha hala

Maho
Maho - 3 ay Önce

Tarımsal yayım danışmanlık ne demek

Çiftçi
Çiftçi @Maho - 2 ay Önce

Tarla tarla gezerek çiftçiye ilaçlama gübreleme konusun da yardımcı olmaya çalışan Ziraat mühendisi ziraat teknikeri Ziraat teknisyeni e verilen destek