Boş bırakılan tarım arazilerini değerlendirene yüzde 75 hibe desteği verilecek! 

Boş bırakılan, atıl durumda bulunan veya nadasa bırakılan arazileri uygun müavebe planı ve ekim yöntemleri kullanmak suretiyle tarımsal üretime kazandıranlara yüzde 75 hibe desteği verilecek.

Boş bırakılan tarım arazilerini değerlendirene yüzde 75 hibe desteği verilecek! 
banner282

Hükümet, boş bırakılan, atıl durumda bulunan veya nadasa bırakılan arazilerin tarımsal üretimde etkin kullanımıyla ilgili olarak önemli bir adım attı. Buna göre söz konusu bu arazileri uygun münavebe planı ve ekim yöntemleri kullanmak suretiyle tarımsal üretime kazandıranlara yüzde 75 hibe desteği verilecek. 

YÜZDE 75 HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi için hibe programı başlattı. Buna göre; bakanlıkça onaylanan bitkisel üretimin geliştirilmesi ve tarımsal hasılanın artırılmasına yönelik yatırım projelerine, toplam bedelinin yüzde 75’i kadar hibe desteği verilecek. 

KARAR BUGÜN RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Söz konusu ‘Tarımsal Arazilerin Kullanımının Etkinleştirilmesinin Desteklenmesine’ ilişkin karar bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Buna göre, tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi için ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan alanlar ile işlemeli tarıma uygun olmayan alanlar öncelikli olmak üzere, uygun tarımsal üretim yöntemleri kullanmak suretiyle bitkisel üretimin artırılması ve hasat sonrası ürün işlemeye yönelik yatırım projelerinin desteklenmesi amaçlanıyor. 

PROJE BEDELİNİN YÜZDE 75’İ KADAR DESTEK VERİLECEK 

Tarım ve orman il müdürlükleri tarafından hazırlanan ve Bakanlık tarafından onaylanan projelere toplam bedelinin yüzde 75’i kadar hibe desteği verilecek. Hibe desteği, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi’nin alt projesi olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’ne tahsis edilen sermaye transferi ödeneğinden karşılanacak. 

HANGİ PROJELERE HİBE DESTEĞİ VERİLECEK?

-Boş bırakılan, atıl durumda bulunan veya nadasa bırakılan arazileri uygun münavebe planı ve ekim yöntemleri kullanmak suretiyle tarımsal üretime kazandırmak.

-İklim değişikliğini dikkate alarak, uygun çeşitlerle hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkilerin üretimini geliştirmek.

-İşlemeli tarıma uygun olmayan arazilerde katma değeri yüksek bitki türlerinin üretimini artırmak.

-Hasat sonrası kayıpları azaltmak ve katma değeri artırmak amacıyla birincil üretim sonrası kurutma veya işleme tesisleri kurmak.

-Doğal ekolojilerinde var olan bitki türlerinin aşılama, çeşit değişimi ve benzeri teknik uygulamalarla birim alandan elde edilen verimini artırmak.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 12:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 3 ay Önce

Adı üstünde ekilmeyen araziye. Ekipte üretenin ürününe yinebirşey yok. Zararına da ekmemi diyorlar. Ekme uydur folim ini git öp... Ş... K.... Nı alhibeyi.....

Aydın Şimşek
Aydın Şimşek - 3 ay Önce

Ektikte ne oldu çifçiden 2200 e bugday 2000 e arpa alindı şimdi ise 5000 bin.ciftcilik yapmasam daha iyi mazot olmus 25 tl

Üretici
Üretici - 3 ay Önce

Yaşasın folim cilik. Ürüne sakın fiyat vermeyin. Harman zamanı da ithali zara satıp piyasayı düşürüp üretenin boğun. Şimdide kara borsa cılar tüketen boğsun.

önce sözünüzü tutun
önce sözünüzü tutun - 3 ay Önce

bu mazot fiyatıyla tarla sürecek çiftçimi kaldı yazmaya bile deymez saçma sapan desteklerle tarımmı kaldı hayvanılık zaten bitti..yunan gavuru gibi bile destek veremedin reis

Boş
Boş - 3 ay Önce

Gerçekten çok boş bir plan zaten yağlı tohum para kazanıyorsa insanlar ekim yapar ama yanlış politika yüzünden para kazanmayınca böyle saçma sapan planlar ortaya çıkat

ali
ali - 3 ay Önce

bizde arazi sıkıntısı yok. tek sıkıntı yüksek maliyetler ve hasat sonrası maliyetine veya zararına ürün satmak var. arazi çok para kazanmıyor diye eken yok

Ahmet
Ahmet - 3 ay Önce

İçi boş bir karar daha.bir çiftçi hububat olsun yağlı tohumlar olsun hasat edebileceği ürünleri zaten tarlasına ekiyor.ekilmeyen tarlalar traktörlerin bile zor gezdiği tarlalar.bunları desteklesen ne olur.devlet bu tür tarlaları ektirip nasıl bir rekolte artışı bekliyor anlamış değilim.

üretici
üretici @Ahmet - 3 ay Önce

mesele ürün artışı felan değil bir pureblem gözüktüya hemen oranın arkasına saklanıp bir yerlere hibe diye para aktrmanın yolu,,yoksa ş,,,k,,,, öpenler calışmadan nasıl gecinecek,,,,