2022 yılında tarımsal destek ödemeleri mümkün olduğunca erken yapılacak!

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarımsal Desteklemeler Daire Başkanı Mehmet Kilci, 2022 yılında uygulanacak tarımsal desteklerle ilgili olarak Türk Tarım ve Orman Dergisine kapsamlı değerlendirmelerde bulundu.

2022 yılında tarımsal destek ödemeleri mümkün olduğunca erken yapılacak!
banner282

Türk Tarım ve Orman Dergisi'nden Hülya Omrak, 2022 yılında çiftçiye ödenecek tarımsal desteklerin detayları ile ilgili olarak Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarımsal Desteklemeler Daire Başkanı Mehmet Kilci ile kapsamlı bir röportaj yaptı. Buna göre, 2022 yılında uygulanacak tarımsal desteklerin detayları ve bu yıl geçen yıldan farklı olarak verilecek bir destekleme kalemi olacak mı, sorularının cevap bulduğu röportaj, Türk Tarım ve Orman Dergisi'nin Şubat sayısında yayınlandı. '2022 yılında verilecek tarımsal destekler' başlığı ile yayınlanan röportajda dikkat çeken sorular ve cevapları şöyle... 

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne dâhil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler ve 2022 yılında uygulanacak gübre ve sertifikalı tohum kullanım destekleri belirlendi. Biz de bu desteklerin detaylarını ve önceki yıllardan farklı olarak çiftçinin faydalanacağı imkânları Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarımsal Desteklemeler Daire Başkanı Mehmet Kilci’ye sorduk.

-Çiftçi Kayıt Sistemine bağlı çiftçinin önümüzdeki yıl için alacağı tarımsal desteklemeler açıklandı. Buna göre önümüzdeki yıl çiftçiye sağlanacak desteklemelerde geçen yıldan farklı olarak verilecek bir destekleme var mı?

Öncelikle biz tarım sektörünü neden destekliyoruz, bununla başlamak istiyorum. Tarım, stratejik öneminden dolayı piyasa koşullarında kendi haline bırakılmayacak kadar hayati öneme sahiptir. Üretim süreçlerinde risk ve belirsizliklerin oldukça fazla olduğu bu sektör dünyanın her yerinde devlet tarafından desteklenmekte ve yönlendirilmektedir. Biz de bu önemin farkında olarak çiftçimizi, üreticimizi korumak, rekabetçi bir tarım sektörü yaratmak, üretimi sürdürülebilir kılmak ve her şeyden önemlisi gıda arz güvenliğimizi garanti altına almak için tarım sektörünü desteklemekteyiz. 

TARIMSAL DESTEK SİSTEMİ 5 ANA PROGRAM VE 64 ALT DESTEK ARACINDAN OLUŞUYOR

Ülkemizde hâli hazırda uyguladığımız tarımsal destekleme programlarımız 2002 yılında başlamıştır. 1990’lı yıllarda ağırlıklı ürün alımları ve kredi sübvansiyonları şeklinde desteklenen sektörde zaman zaman da gübre desteği ve prim ödemesi gibi destek araçlarına da başvurulmuştur. 2002 yılında doğrudan gelir desteği ile başlayan yeni program, 2007 yılına kadar devam etmiş ve sonrasında da uygulanan politikalara göre şekillenerek bugünkü halini almıştır. Hâli hazırda tarımsal destek sistemimiz 5 ana program ve 64 alt destek aracından oluşmaktadır. 

Programlar genel olarak her yıl devam etmekle birlikte 2021 yılında yaşanan kuraklık sebebiyle etkilenen üretim bölgeleri için toplamda 2,6 milyar TL’lik “Verim Kaybı Desteği” ilave olarak destek programına alınmıştır.

TÜM DESTEKLERİN YÜZDE 58'İNİN BİRİM FİYATINDA ARTIŞ YAPILDI

2021 yılı tarımsal destekleme programlarında mevcuttaki 63 desteğin 37’sininin yani tüm desteklerin yüzde 58’inin birim fiyatında artış yapılmıştır. Bu artışlarla birlikte ödenecek destek miktarı 25,8 milyar TL’ye çıkmıştır. 

2022’DE ÖDEMELER MÜMKÜN OLDUĞUNCA ERKEN YAPILACAK

-Geçmiş yıllarla kıyaslandığında önümüzdeki yıl alacağı desteklemelerin çiftçiye sağlayacağı kolaylıklar neler olacak?

Çiftçinin finansa en çok ihtiyaç duyduğu dönem yılın ilk çeyreği yani ilkbahar aylarıdır. Bu dönemde içinde bulunulan üretim sezonunun hazırlıkları devam ettiği ve önceki hasattan hayli zaman geçtiğinden çiftçi için finansal açıdan zor bir dönemdir. Biz Bakanlık olarak çiftçimizin hak ettiği desteği bütçe imkânları ölçüsünde olabildiğince erken ödemeyi istiyoruz. Son yıllara baktığımızda genel olarak toplam desteğin yaklaşık yüzde 50’si bu dönemde ödenmiş kalan yüzde 50’si de sonraki 8 aylık dönemde ödenmiştir. 2022 yılı için bütçe imkânları dâhilinde tarımsal destek ödemelerini mümkün olduğunca erken yapmayı planlıyoruz. 

Mehmet Kİlcİ Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarımsal Desteklemeler Daire Başkanı

-Çiftçilerin artışını en çok beklediği desteklemelerden biri de gübre ve mazot desteği. Bunlarda geçmiş yıllara oranla fark edilir bir artış oldu mu? Verilecek gübre mazot desteği hakkında bilgi verir misiniz?

Hepimizin malumu olduğu üzere bu yıl gübre fiyatları dünya genelinde ciddi oranda artış göstermiştir. Bakanlık olarak biz de girdi piyasalarını yakından takip ediyoruz ve çiftçilerimize verilecek desteklerin birim miktarları belirlenirken bu artışları göz önünde bulunduruyoruz. Bu kapsamda 2021 yılı mazot ve gübre desteklerinde bir yandan piyasa gelişmeleri dikkate alınarak diğer yandan da bütçe imkânları ölçüsünde belli artışlar yapılmıştır. 2021 yılı desteği için hububat grubunda dekara 16 TL olan gübre desteği yüzde 25 artışla 20 TL,  diğer ürünlerde ise 8 TL,  2022'de ise tüm ürünlerde yüzde 100 artış yapılarak hububat grubu dekara 32 TL, diğer ürünler ise 16 TL olmuştur.  

MAZOT DESTEĞİNDE TÜM ÜRÜNLERDE YAKLAŞIK YÜZDE 11 ARTIŞ SAĞLANDI

Mazot desteğinde birim ödeme miktarları ürünlere göre değişiklik göstermektedir. Bu değişkenliğin sebebi her ürünün maliyetinin farklı olmasıdır. Bu kapsamda 2021 yılı mazot desteğinde tüm ürünlerde yaklaşık yüzde 11 artış sağlanmıştır. Buna göre buğday ve arpa gibi ürünler için dekara 21 TL, çeltik ve pamuk için 68 TL, yağlık ayçiçeği 29 TL, baklagil grubu 24 TL diye liste devam etmektedir. 

BUĞDAYA TOPLAM 58 TL/da DESTEK VERİLECEK

Buğday için bir hesaplama yapacak olursak dekara 22 TL mazot ve 20 TL gübre olmak üzere toplam 42 TL, dekara 16 TL sertifikalı tohum kullanım desteğini de düşündüğümüzde buğday için toplam 58 TL/da destek alınabilmektedir. 

-Desteklemelerden kimler faydalanabilir? Desteklemelerden faydalanmak isteyen çiftçinin izleyeceği yol nasıl olmalı? 

Tarımsal destekler Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe girmektedir. 2021 yılı için tarımsal destek kararı 11 Kasım 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmış olup tüm destekler için ana esaslar bu kararda yer almaktadır. Diğer taraftan Bakanlığımızın destek uygulayıcı birimleri tarafından her bir destek programı için uygulama esasları tebliğleri yayınlanmaktadır. Desteklerden kimlerin yararlanacağı, yararlanmak için ne tür yolların izleneceği bu tebliğlerde detaylıca yer almaktadır. 

Bu kapsamda bitkisel üretim desteklerinden yararlanmak isteyenlerin Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıt olmaları ilk aşama olup bu ana koşuldan sonra her bir destek için istenilecek şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Tüm desteklerle ilgili detaylı bilgiler Bakanlığımız il ve ilçe müdürlüklerinden öğrenilebilir. 

-Önümüzdeki yıl hayata geçecek olan desteklemeleri başlıklar halinde aktarır mısınız?

Tarımsal destek programlarımız 2022 yılında da devam edecek olup yukarıda da bahsettiğimiz üzere 2022 yılı için gübre ve sertifikalı tohum kullanım destekleri 2021 yılı destekleriyle birlikte açıklanmıştır. Diğer destekler için çalışmalar başlatılmış olup, hazırlıklar tamamlandığında kararname süreçleri başlatılacaktır. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2022, 00:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hass binallah
Hass binallah - 3 ay Önce

KARDEŞİM YİNE Mİ DESTEKLEME HABERİ. YETMEDİ Mİ YAHU HAYAL SATTIGINIZ. AYNI HABERİ KAÇINCI DEFA SERVİS EDİYORSUNUZ. HEM DE NE ZAMANDAN BERİ BİR DAİRE BAŞKANININ RESMİYLE BAKANLIK AÇIKLAMA YAPIYOR. SİZ MİLLETİ KERİZ Mİ ZANNEDİYORSUNUZ..........

Al sana hasan
Al sana hasan - 3 ay Önce

Daha 2021 in gübre mazot destegini vermediniz 2022 den bahsediyorsunuz. Gübre mazot aldı başını gitti. 115 dönüm çks var alacagım para 1 ton gubre etmez 0.5 (yarım ton) mazot etmez adı destek... onuda nezaman verecekleri belirsiz...

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 3 ay Önce

Sayın müdür siz hangi ülkede yaşıyorsunuz.çiftçi bu sene 1 dekar buğdaya toplamda ortalama 100 kilo gübre attı ya da atamadı.sadece dekara gübre masrafı bile 600 tlden aşağı değil.mazot ve ilacı söylemiyorum bile.çünkü söylersem devamında ağır konuşurum.siz de kalkmış bir de utanmadan dekara 50 tl destek veriyoruz diyorsunuz.yazık çok yazık

Üretici
Üretici - 3 ay Önce

Destek diye diye öldunuz kardeşim gübre desteği iki katına çıkmış pamuk için verdiğiniz gübre desteği dekarda 16lira dekara 900 liralik gübre atıyoruz.Destek vermeyin hiç olmasa haberini bari yapmazsınız.

üretici
üretici - 3 ay Önce

buda yalan olacak güreceğiz çünkü üdenecek para yok ancak zamlar var ne zaman yüklü miktarda zam yapacaklarsa o zaman üdemede olur paralarda hesaplara yatar...

Remzi çalışkan
Remzi çalışkan - 3 ay Önce

Bu artışlara göre desteklemeler çok yetersiz

Eytl
Eytl - 3 ay Önce

Desteği vadandaş gúbresini aldıktan sonra vermenin bir anlamı yok tarım kirediden faaizle aldıktan sonra

Haci demirtaş
Haci demirtaş - 3 ay Önce

Tarım desteği ne zaman yatacak


banner151