Çiftçinin yoksulluk döngüsü derinleşiyor!

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya, sosyal koruma ile tarım politikaları arasında sağlam bir ilişki kurulamadığı için kırsal kesimde yoksulluğun giderek derinleştiğine dikkat çekti.

banner255
Çiftçinin yoksulluk döngüsü derinleşiyor!
banner200

Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Köy-Koop Haber'de yayınlanan 'Çiftçilerin Yoksulluk Döngüsü Nasıl Kırılacak?' başlıklı yazısında kırsal kesimde yaşanan yoksulluğa işaret etti. “Çiftçiyi bir yandan doğa, bir yandan ürünleri satın alanlar vuruyor. Ürün çok olsa fiyatlar çok düşüyor. Don vurduğunda gelirin tümü kayboluyor" diyen Özkaya, “Çiftçi don, sel vb. nedenlerle gelirinin önemli bir kısmını kaybettiğinde topraklarının, hayvanlarının veya makinalarının bir kısmını mecburen ucuza satmakta, bu ise gelecek yıllarda yoksullaşmasını daha da derinleştirmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

SOSYAL KORUMA İLE TARIM POLİTİKALARI ARASINDA SAĞLAM BİR BAĞ KURULAMIYOR

Sosyal korumanın özellikle hedef aldığı kitlelerin yoksullar, küçük çiftçiler, kadınlar, gençler ve özel olarak dışlanan gruplardan oluştuğunu anımsatan Özkaya, sosyal koruma ile tarım politikaları arasında ise sağlam bir ilişki kurulması gerektiğinin altını çizdi.

İKİ MAKAS ARASINDA EZİLİYOR

“Eğer sürekli yoksulluk ve kırılganlık üreten tarım politikaları uygulanıyorsa sosyal korumanın başarılı olması söz konusu değildir" değerlendirmesinde bulunan Özkaya, “Gerçekten ülkemizde çiftçiler bir yandan ellerine geçen ürün fiyatları, diğer yandan da girdiler için ödedikleri fiyatlardan oluşan bir makas arasında ezilmektedir. Sel, don, aşırı kuraklık gibi afetler sıklaşmaktadır. Küresel iklim değişikliğinin artan etkileri hissedilmeye başlanmıştır" dedi.

TARIM SİGORTALARI GENİŞ BİR KORUMA SAĞLAMIYOR

Doğal afetler konusunda tarım sigortalarının çiftçiye geniş bir koruma sağlamaktan uzak olduğunu dile getiren Özkaya, bu gibi felaketlerde devlet desteğinin akılcı bir şekilde arttırılmasının önemine işaret etti. Özkaya, şunları kaydetti:

KIRIKLGANLIĞI AZALTACAK TEDBİRLER

“Bu alanlarda geniş bir istihdam sağlayan kamu yatırım programları (teraslama, ormanlaştırma, meraları ıslah etme vb.) bir taraftan ek gelir sağlarken bir yandan da uzun vadede bu tip kırılganlıkları azaltacaktır. Ayrıca tek ürüne bağlılık bu tip kırılganlıkları şiddetlendirmektedir. Malatya'da kayısı, Alaşehir'de bağcılık tek ürün olduğundan don vb. felaketler geliri toptan yok etmektedir. Ürün çeşitlenmesi yapmak bu açıdan da gereklidir. Güneydoğu ve Doğu Anadolu' da çatışmaların yarattığı büyük kırılganlıklar göçlere neden olmuş, yoksulluğu arttırmıştır. Bu alanda kırsal kalkınma çabaları yoğunlaştırılarak köylerin yeniden yaşanabilir hale gelmesi sağlanmalıdır."

YORUM EKLE
banner151

banner251