Badem soyma makinesi çiftçinin yüzünü güldürdü

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yatırımcıya sunulan yüzde 50 hibe desteği ile kurulan Badem Soyma ve Kırma Tesisi, çiftçinin gelirinde yaklaşık yüzde 30'luk artış sağladı.

Badem soyma makinesi çiftçinin yüzünü güldürdü
banner200
banner217

Diyarbakır-Batman-Siirt Kalkınma Projesi kapsamında ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından son yıllarda tarımsal alanda sağlanan hibe destekleriyle şu ana kadar Diyarbakır'da yaklaşık 8 bin dekar alanda badem bahçeleri kuruldu.

TKDK'dan aldığı destek sonucu Eğil'de Badem tesisi kuran girişimci Bilal Karakoç, kapalı ve açık olmak üzere 6 bin dönüm alan üzerine kurulan tesise diğer ilçelerdeki üreticilerden de yoğun talep geldiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

ÇİFTÇİLERDEN YOĞUN TALEP VAR

"Şu ana kadar yaklaşık 10 ton bademi kırma işleminden geçirdik. Tesisin günlük 1,5 ton kırma, 4 ton da soyma kapasitesi var. Çiftçilerden yoğun talep var. Talebin yoğunluğundan sıra vermeye başladık. Belirlediğimiz günde çağırıyoruz. Bu bölgede sadece Eğil ilçesinde mevcut. Batman ve Siirt gibi çevre illerde bu tesisten bulunmuyor. Çevre illerden bu yıl belki yoğun bir talep olmaz. Önümüzdeki yıllarda çevre illerinden bademlerin buraya gelmesini bekliyoruz" dedi.

YENİ İSTİHDAM ALANLARI SAĞLANDI

Tesislerinde ilk etapta 6 kişinin istihdam edildiğini söyleyen Karakoç, ilerleyen zamanlarda badem kavurma ve paketleme sisteminin hayata geçmesiyle 20 kişiye iş imkanı sağlayacaklarını söyledi. Karakoç, "Devletimize bölgeye yaptığı yatırımlardan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bölgede birçok alanda istihdam sağlandı" dedi.

BADEMLERİ İŞLİYOR

TKDK Diyarbakır İl Koordinatörü Hikmet Güneş, tarım ve tarıma dayalı sanayi, turizm, el sanatları, yerel ürünler kapsamında destekleme yapan bir kamu kurumu olduklarını belirterek, badem soyma ve kırma tesisi kurma projesinin geçen yıl kendilerine sunulduğunu, proje tutarının yaklaşık 800 bin lira KDV'den muaf olunacak şekilde yüzde 50 hibe desteği sağladıklarını belirten Güneş; “bu şekilde yatırımcı hem kendine ait 70 dekarda ürettiği bademleri burada işliyor hem de civarda çiftçilerimizin bademlerini işleyerek ilimize katma değer sağlıyor." şeklinde konuştu.

DİYARBAKIR'DA MEYVECİLİK YAYGINLAŞIYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, hububat tarımıyla ön plana çıkan Diyarbakır'ın, son yıllarda uygulanan projelerle meyvecilik yapılan bir şehir haline getirmeye çalıştıklarını belirterek, hali hazırda ilde yaklaşık 255 bin dekar alanda meyve üretimi yapıldığını kaydetti.

BADEM BAHÇESİNİN SAYISINI ARTIRACAĞIZ

Özellikle küçük arazi parçalarına sahip ilçelerde bademin yaygınlaştırılmasına yönelik projeler uyguladıklarını dile getiren Atalar, "Diyarbakır-Batman-Siirt Kırsal Kalkınma Projesi ve GAP İdaresinden sağladığımız kaynaklarla buralarda meyve bahçeleri tesis etmeye başladık. İl genelinde yaklaşık 8 bin dekarda badem üretimi yapılması sağlandı. Bu yıl GAP İdaresinden sağlayacağımız kaynaklarla mevcut bahçelerin üzerine 2 bin 500 dekar daha ekleyeceğiz." dedi.

Ürünün elde edilmesinin tek başına bir çözüm olmadığını belirten Atalar, elde edilen ürünlerin işlenip pazara hazır hale getirilmesinin de gerektiğini anlattı.

Bunun da ayrı bir proje kapsamına girdiğini, üretilen ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, depolanması ve pazarlanması ile ilgili olan kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme projeleri kapsamında yüzde 50 hibelerle tarımsal ve hayvansal ürünleri işleyen tesisler kurulmasını sağladıklarını ifade eden Atalar, üretimi artırarak, ürünün yerinde işlenmesini sağlayarak ve katma değerini artırarak çiftçilerin daha fazla gelir elde etmesine imkan tanımak istediklerini de sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
banner151

banner251