Ankara Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Akbulut, “Sayın Cumhurbaşkanımızdan beklentimiz, Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığı ile maliyetlerimizde de kırmızı et de olduğu gibi % 35’lik bir indirim sağlanması ya da Et ve Süt Kurumu vasıtası ile maliyetin altında kalan karkas kesim fiyatlarının arttırılmasıdır” dedi.

sedat akbulut

Ankara Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Akbulut, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, şunları kaydetti:

"Son bir yılda dünya küresel ekonomisinde olduğu gibi ülkemiz ekonomisinde de enflasyon baskısının olumsuz etkileri hem makro hem de mikro ölçekte hissedilmektedir.

Vatandaşlarımıza, alım gücünün düşmesi olarak yansıyan bu enflasyon baskısının etkilerinin azaltılması için geçen hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Et ve Süt Kurumunun satış reyonlarında koyun ve kuzu eti fiyatlarında % 25’lik bir indirim yapıldı. Bugünlerde de tekrar Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Et ve Süt Kurumu ile birlikte Tarım Kredi Kooperatiflerinin satış reyonlarında dana eti satış fiyatlarında % 35’lik bir indirime gidileceği açıklanmıştır. Hükümetimizin, temel gıda maddesi olan kırmızı ete vatandaşımızın daha kolay ulaşabilmesi için aldığı bu kararları Kırmızı Et Üreticileri olarak makul ve yerinde bulmaktayız çünkü vatandaşların hükümetlerden ana beklentilerinden birisi refah seviyelerinin yükseltilmesidir.

Ancak unutulan çok önemli bir konu Kırmızı Et Üreticisinin de bu ülkenin vatandaşı olduğu ve diğer vatandaşlarımızın hepsinde olduğu gibi bizim de hükümetten beklentimizin refah seviyemizin arttırılması olduğudur.

KIRMIZI ET ÜRETİCİLERİNİN BEKLENTİLERİ KARŞILANMADI

Maalesef Kırmızı et Üreticilerinin beklentileri  karşılanamamaktadır şöyle ki; son bir yılda giderlerimizin büyük kısmını oluşturan yem maliyetlerimiz arpa da % 180, fenni yemde % 170 oranında artmış olup Et ve süt Kurumunun şu anki karkas alım fiyatı destek ve primler ile birlikte 94 TL/kg dır yani son 1 yılda karkas alım fiyatına yaptığı zam % 120 seviyesinde kalmıştır. Tarım Bakanlığımızın geçen ay yaptığı açıklama büyükbaş hayvan üreticisinin maliyetinin 95 TL/kg olduğu yönündedir. Bu da üreticilerimizin zararına satış yaptığının açık bir belgesi niteliğindedir.

ZARAR EDEN ÜRETİCİ ÜRETİMDEN ÇEKİLİYOR

Son günlerde ülkemizde kırmızı et tüketimi % 35 oranında düştüğü ve et üretiminde bir düşüş olmadığından serbest piyasa fiyatları her geçen gün düşmekte ve üreticilerimiz daha fazla zarar etmemek için Et ve Süt Kurumuna hayvanlarını kestirmek için sıraya girmiş durumdadır ve zarar eden üreticilerimiz mecburen üretimden çekilme yoluna girmiştir.

Kırmızı et üretiminin güvenliğinin sağlanması ve üreticilerimize bağlı yan sektörlerde düşünüldüğünde bir milyona yakın vatandaşın gelir kapısının kapanmaması için kırmızı et üretiminin dün olduğu gibi bugün de desteklenmesi büyük önem arz etmektedir. Saydığım tüm bu nedenlerden ötürü Sayın Cumhurbaşkanımızdan beklentimiz, Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığı ile maliyetlerimizde de kırmızı et de olduğu gibi % 35’lik bir indirim sağlanması ya da Et ve Süt Kurumu vasıtası ile maliyetin altında kalan karkas kesim fiyatlarının arttırılmasıdır.