Süt fiyatlarını yakından ilgilendiren maliyet tablosu yayınlandı. Ulusal Süt Konseyi, 1 litre sütün üreticiye maliyeti ile ilgili Haziran ve Temmuz ayı verilerini yayınladı. Süt üreticisinin zararına üretimi tescillenirken, üreticinin maliyeti 7.41 liraya kadar çıktı.

Ulusal Süt Konseyi’nin Haziran ve Temmuz ayına ait çiğ süt üretim maliyet tablosu, süt üreticisinin zararına üretim yaptığını tescilleyerek gözler önüne serdi. 

SÜT ÜRETİCİSİ 1 KG SÜTÜ HAZİRAN'DA 7.41 LİRAYA, TEMMUZ'DA 7.21 LİRAYA ÜRETTİ

Buna göre, 1 kg çiğ sütün üreticiye maliyeti Haziran ayında 7.41 lira, Temmuz ayında ise 7.21 lira oldu. Ulusal Süt Konseyi, üretim maliyetini en iyimser rakamlarla hesaplamasına rağmen çıkan rakamlar süt üreticinin çok zor şartlar altında üretim yaptığını da ortaya koydu. 

süt-1

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Keskin USK Başkanı Harun Çallı'yı istifaya davet etti! Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Keskin USK Başkanı Harun Çallı'yı istifaya davet etti!

Bilindiği üzere Ulusal Süt Konseyi, 15 Mayıs’tan geçerli olmak üzere çiğ süt satış fiyatını 7.50 TL olarak açıklamıştı. Çiğ sütün üretim maliyeti ile satış fiyatı karşılaştırıldığında üreticinin yaptığı üretimle sadece maliyetleri ancak karşılayabildiği görülüyor. 

HAZİRAN AYI ÇİĞ SÜT ÜRETİM MALİYETİ 

haziran

TEMMUZ AYI ÇİĞ SÜT ÜRETİM MALİYETİ

temmuz