Toplantıya İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Fahri TETİK, Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı FİDAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Vekili Çağrı CİVAN, oda meclis üyeleri, köy ve mahalle muhtarları, biçerdöver operatörleri ve çiftçiler katıldı.

Konu ile ilgili olarak İl Müdürlüğün 2022 yılı biçerdöver kontrol hizmetlerinin yürütülmesi hakkında valilik genel emrini hatırlatarak biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörlerinin sorumlulukları hakkında uyarılarda bulunuldu. Belge kontrolleri, ürün kayıp oranlarına dikkat edilmesi ve özellikle anız yakma gibi konularda gerekli hassasiyetin operatörler ve muhtarlıklar tarafından sağlanması istenildi.

Toplantıda konuşan İl Müdür Yardımcısı Fahri TETİK;

Hasat sezonu boyunca dane kayıplarının önlenmesi adına ekiplerimiz kontrol çalışmalarını her yıl olduğu gibi bu yılda sürdürecek. Operatörlerimizin ve üreticilerimizin dane kayıplarının önlenmesi adına gerekli hassasiyeti göstereceklerini biliyorum. 2022 üretim sezonun gerek üreticilerimize gerekse de hizmet sağlayıcılarımıza hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.

Toplantıda konuşan Ziraat Odası Başkanı Hakkın FİDAN;

Burada bulunma amacımız üreticilerimizi ve operatörlerimizi mağdur etmeden orta noktada buluşabilmektir. Belirlenen fiyatların Bolu tarımının paydaşlarına hayırlı, ürünleri verimli ve bereketli olsun” dedi.

Peki, 2022 yılı biçerdöverle biçim ve balya yapım fiyatı ne kadar oldu? İşte rakamlar... 

Toplantı neticesinde 2022 yılı hasat sezonu için;

Taban ve düz araziler için dekar biçim ücreti: 130 TL

Meyilli ve yatık araziler için dekara biçim ücreti: 150 TL

Balyalama ücreti için: 12 TL fiyat belirlendi.

tarım issizlik