Türkiye Tarım ve Hayvancılık Platformu Başkanı Tuncay Albayrak, tarımsal sulama için kurulan su kuyularına bağlı, elektrik trafolarında peş peşe bakır kablo hırsızlığının yaşandığını belirterek, bir çok bölgede tarımsal üretimin durma noktasına geldiğini bildirdi. Bakır kablo hırsızlığının da en az orman ve anız yakanlar kadar suçlu kabul edilmesi gerektiğini dile getiren Albayrak, bunun için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tarım Güvenlik Yasasının çıkarılmasını istedi.

Albayrak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Son günlerde, çiftçilerimizden gelen yoğun şikâyet üzerine, Türkiye’nin pek çok bölgesinde çiftçilerimizin  ‘’Tarımsal Sulama’’ sistemleri, yaşanan ‘’Bakır Kablo Hırsızlığı’ nedeniyle; tarımsal üretimi sekteye uğratmakta ve ciddi olarak ekonomik mağduriyetler oluşturmaktadır.

En son, Çorum ilimizin Ömer Bey, Deliler, Depeköy, Bayat ve Gürcü köylerinde ki tarlalara  ‘’Tarımsal Sulama’ için kurulan, su kuyularına bağlı, elektrik trafolarında peş peşe ‘’Bakır Kablo Hırsızlığı’’ yaşanmaktadır ve hırsızlar henüz bulunamamıştır. Çiftçilerimiz maalesef bu durumdan mustariptir.

Çiftçilerimiz, hırsızların ivedilikle bulunmasını ve cezalandırılmasını istiyorlar. Yaşanan ‘’Bakır Kablo Hırsızlığı’’ nedeniyle köylerde patates, kuru soğan, sarımsak ve Ayçiçek üretiminin durma noktasına geldiği belirtiliyor… Türkiye genelinde çiftçilerimizin emek ve alın terlerine göz dikenler, bu şekilde tarımsal üretime sekte vuranlar; bu ülkede Orman ve anız yakanlar kadar suçlu kabul edilmeli, failleri   ivedilikle bulunmalı ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

Hiç kuşkusuz cezaların ağırlaştırılması, caydırıcı olarak hazırlanması, suç oranlarını minimize edecektir. Bu nedenle hiç kimse, çiftçilerimizin emek ve alın terlerine göz dikmemeli, cesaret dahi etmemeli….

Sayın Cumhurbaşkanım,

Bu  bağlamda, zatı alinizin talimatlarıyla,  çiftçilerimizin emek ve alın terlerine zarar verecek her türlü hırsızlığın, en ağır şekilde cezalandırılması yönünde, TBMM’de ‘’Tarım Güvenlik Yasası’’ nın teklif olarak sunulması, kanun olarak  çıkartılması ve sayenizde böylesine büyük bir boşluğun giderilmiş olmasını, YERLİ ve MİLLİ üretim yapan çiftçilerimiz adına umut ediyoruz.

Elbette, çiftçilerimizde ‘’İş Güvenliği’ ’kapsamında tarımsal üretim yaptıkları alanlarda, gece görüşlü güvenlik kameraları tedbir maksatlı olarak kurulmalıdır.

Türkiye genelinde bütün Valiliklerin ve emniyet birimlerinin bu kapsamda teyakkuza geçirilmesi, tarımsal alanda mobese  kameralarının artırılması da oldukça önemlidir.

‘’Tarım Güvenlik Yasası’’nın TBMM ‘den kanun olarak çıkması ve uygulanması, Türkiye de milyonlarca çiftçilerimizin tabir caizse, yüreğini serinletecek ve derin bir nefes almalarını sağlayacaktır."