Yağlık ayçiçeği alım fiyatlarında tam bir karmaşa yaşanıyor. Diğer hiç bir ürün alımında olmayan fiyat farklığının ayçiçek gibi stratejik bir üründe yaşanması dikkat çekiyor. 2022 yılı ayçiçek alım fiyatları bu yıl sırasıyla Tarım Kredi Kooperatifleri, Konya Şeker, Karadenizbirlik ve Trakya Birlik tarafından açıklanırken, yüzde 40 yağ oranına göre açıklanan fiyatların farklı olması, hatta öyle ki Tarım Kredi Kooperatiflerinin bile kendi içinde farklı fiyat uygulaması tepkilere neden oldu.

Yağlık ayçiçeği alım fiyatlarının farklı açıklanması çiftçinin tepkisini çekti. Yüzde 40 yağ oranına göre, Trakya Birlik ve Konya Şeker ayçiçek alım fiyatını 12000 TL/ton olarak açıklarken, Tarım Kredi Kooperatifleri 10750 TL/ton ve Karadenizbirlik ise 10500 TL/ton olarak açıkladı. Ayçiçek alım fiyatını açıklayan kuruluşların hepsinin çiftçi kuruluşu olmasına rağmen farklı fiyatlar açıklanması ve açıklanan fiyatlar arasında ciddi farkların bulunması üreticinin aleyhine bir durum oluşturdu. 

Süt fiyatları yine Nebati’nin insafına kaldı! Tarım Bakanlığı işin içinden çıkamadı süt krizi Gıda Komitesi'ne taşınacak Süt fiyatları yine Nebati’nin insafına kaldı! Tarım Bakanlığı işin içinden çıkamadı süt krizi Gıda Komitesi'ne taşınacak

Kuruluşlar arasında farklı fiyatlar açıklandığı gibi Tarım Kredi Kooperatiflerinin bölgelere göre bile farklı fiyat açıklaması, ayçiçek alım fiyatında yaşanan fiyat karmaşasını gözler önüne seriyor. 

ÇİFTÇİ FARKLI FİYAT AÇIKLANMASINA TEPKİ GÖSTERİYOR

2022 yılı ayçiçek alım fiyatının kooperatif ve üretici birlikleri tarafından farklı açıklanması çiftçinin tepkisini çekiyor. Bu duruma tepki gösteren çiftçiler, “Konya Şeker 12 TL, Trakya Birlik 12 TL, Tarım Kredi 10.75 TL, Karadenizbirlik 10.5 TL. Bunu biri açıklasın! Elimize vurup ekmeğimizi alıyorlar”