TARIMDAN HABER ÖZEL / Hasadın başlamasına rağmen çiftçi TMO’nun dışında buğdayını satacak yer bulamazken, piyasada da buğday fiyatları alım fiyatlarının altında seyretmeye devam ediyor. Yağışlardan dolayı bu yıl verimli bir dönem olurken, çiftçinin buğdayını gerçek değerinde satamaması ciddi bir sorun oluşturuyor.

Sera, tohum, gübre, zirai ilaç... Alarko Holding 4 koldan tarıma 500 milyon dolar yatırım yapacak! Sera, tohum, gübre, zirai ilaç... Alarko Holding 4 koldan tarıma 500 milyon dolar yatırım yapacak!

TÜİK'İN İTHALAT RAKAMLARI ACI TABLOYU ORTAYA KOYUYOR

Türkiye, hububatta verimli bir yıl geçirirken, TÜİK’in ithalat verileri de acı tabloyu ortaya koyuyor. TÜİK’in dış ticaret verilerine göre Türkiye bu yılın ilk 5 ayında 6.5 milyon ton ekmeklik buğday ithal etti. İthalat 4 milyon 440 bin tonu Rusya’dan, 1 milyon 802 bin tonu da Ukrayna’dan yapıldı.

5 AYLIK BUĞDAY İTHALATINA 2.1 MİLYAR DOLAR ÖDENDİ!

Yılın ilk 5 aylık ekmeklik buğday ithalatına toplam 2 milyar 131 milyon dolar döviz ödendi. İthal buğdayın ton fiyatı ise 324 dolar/ton olarak gerçekleşti.  

YOĞUN İTHALATTAN DOLAYI ÇİFTÇİNİN ÜRÜNÜ ORTADA KALDI

Türkiye’nin buğday üretiminde verimli bir dönem geçirmesine rağmen yüksek oranda ithalatın yapılması iç piyasada çiftçinin aleyhine bir durum oluşmasına neden oldu. Yılın ilk 5 ayında yapılan yoğun ithalattan dolayı çiftçi hasat ettiği ürününü TMO dışında satacak yer bulamıyor.