3 ineği olan da 3 bin ineği olan da şikayetçi!

Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, bugünkü yazısında çiğ sütte adı konulmamış büyük bir kriz yaşandığına dikkat çekti.

3 ineği olan da 3 bin ineği olan da şikayetçi!
banner200

Acil önlem alınmaması durumunda sütte yaşanan krizin faturasının 2008'de yaşanan krizden daha ağır olacağının altını çizen Yıldırım, “Gerekli önlemler alınmazsa sütte yaşanan krizin, kırmızı ete, bitkisel üretime, tarıma faturası çok ağır olacak" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in göreve geldiği günden beri zamanının önemli bölümünü hayvancılığa özellikle et ve süt konusuna ayırdığını hatırlatan Yıldırım, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Bugüne kadar sektör temsilcileriyle 6-7 kez toplantılar yapıldı. Bakanlık, soruna çözüm üretmek için çalışmalar yapıyor, desteklemelerle ilgili yeni hazırlıklar var. Destekleme sisteminin tamamen değişmesini isteyenler de var, endişe duyanlar da.

Çiğ süt üretiminin daha çok artacağı bir döneme giriyoruz. Üretim artıyor, fakat süt alımı azalıyor. 2010 yılından sonra düşük faizli kredi alarak çiğ süt üretimi yapanlar bu fiyatlarla ödemelerini yapamayacaklarını söylüyor.

Görünen o ki; eğer çiğ sütte yaşanan sorunlar çözülemez ve sürdürülebilir çiğ süt üretimi olmazsa, hayvancılıkta tarihin en büyük krizlerinden biri yaşanabilir. Bu kriz, 2008'dekinden daha büyük olur. Böyle bir krizin altından kalkmak bu kez hiç de kolay olmaz"

Çiğ süt üretimi yapan herkesin durumdan şikayetçi olduğunun altın çizen Yıldırım, çiğ sütte krize yol açan gelişmeleri başlıklar halinde şöyle özetledi.

FİYATLAR YAKLAŞIK 2 YILDIR ARTMIYOR

Çiğ süt referans fiyatı 1 Temmuz 2014'ten bu yana artırılmadı. Litre başına 1 lira 15 kuruş olan referans fiyatın 1Temmuz 2016'ya kadar artırılmayacağı yönünde Ulusal Süt Konseyi'nde karar alındı. Referans fiyat konusuna açıklık kazandırmak gerekir. Ulusal Süt Konseyi'nin belirlediği adı üzerinde referans fiyattır. Çiğ sütün bu fiyattan satıldığı anlamına gelmesin. Çiğ sütün çok az bölümü bu referans fiyattan satılıyor. Çok büyük bölümü daha düşük fiyattan satın alınıyor. Et ve Süt Kurumu verilerine göre 2015'in ilk 10 aylık döneminde çiğ sütün ortalama fiyatı 1 lira 7 kuruş oldu. Şu sıralar, küçük üretici bir yana tonlarca sütü olan çiftliklere bile, “sütünü en fazla 90 kuruştan alırım" deniliyor. Bundan da ötesi firmalar süt bırakmaya yani süt almamaya başladı.

SÜT BEDELLERİ GEÇ ÖDENİYOR

Süt bedelleri geç ödeniyor. Daha önce 15 günde bir üreticiye çiğ süt bedeli ödenirken. Şimdi ayda bir, bazı firmalar 2 ayda bir ancak ödeme yapıyor. Yani süt satarak işletmesini çevirmeye çalışan üretici para alamadığı için yem alamıyor, giderlerini karşılayamıyor. Borçlarını ödeyemiyor.

SÜT BEDELİNİN YERİNE KALİTESİZ YEM VERİLİYOR

Bazı alıcılar ise, üreticiye süt bedelini nakit ödemek yerine yem satarak ödüyor. Bir kaç yıl önce süt üreticilerine “yemimi almazsan sütünü almam" diyerek yem almayı adeta zorunla hale getiren süt sanayicileri bugünlerde tekrar bunu yoğun olarak uygulamaya başladı. Verilen yemin kalitesi, içeriği konusunda üreticinin ciddi endişeleri var. Bir okurumuz gönderdiği mesajda aynen şunları yazıyor: “Son durum şu; süt fabrikalarının yeni arzuları, yemi ben vereceğim, faturasını sana ödemelerimden tahsil edeceğim diyorlar. Anlaşılan yem fabrikalarıyla anlaşmışlar. Tam bir kölelik, bunu teklif edenler, yemin kalitesi ile de oynarlar. Şaşırmış kalmış durumdayım. Günlük 1 ton süt elde ediyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Ben bu işe başlarken, faizsiz kredi kullanan firmayım. İşimi seviyorum, fakat beni soğuttular bu işten. Bu haberi de size bildireyim istedim."

İNEK KESİMİ HIZLANIYOR

İnek kesimi hızla artıyor. Çiğ süt fiyatı maliyetleri karşılamadığı için çiftçi kırmızı et fiyatının yüksek olmasını da fırsat bilerek ineğini kesiyor. Hatırlanacağı gibi 2008'deki çiğ süt krizinde 1 milyonu aşkın inek kesilmişti. O dönem et üretimi artıyor diye sevinenler bir yıl sonra canlı hayvan ve et ithal etmek zorunda kaldı. Bugün ithalat hala devam ediyor. O dönemde daha çok küçük çiftçiler inek kesiyordu. Şimdi milyonlarca lira yatırım yapan, kredi kullanan, yurtdışından damızlık düve ithal eden işletme sahipleri de inek kesiyor veya satarak elden çıkarıyor. Bu çok tehlikeli bir süreç. İnek kesimi önlenemezse Türkiye'de 2008'dekinden daha büyük et krizi yaşanır.

İHRACATIN DARALMASI İŞLETMELERİ DE VURDU

Sıkıntıda olan sadece çiğ süt üretenler değil. Çiğ süt işleyenler de büyük sorunlar yaşıyor. İhracattaki daralma, fiyat rekabeti nedeniyle ürününü satamayan imalatçıların depoları peynir ve süt tozu ile doldu. Onlar da destek almazlarsa süt alamayacaklarını ve üreticinin daha çok sıkıntıya düşeceğini söylüyor. Özellikle de ihracatın önünün açılmasını istiyorlar. Fakat ihracatın yoğun olarak yapıldığı komşu ülkeler ve Ortadoğu ülkelerindeki duruma bakılırsa bu konuda da fazla umut yok.

DÜZENLEMELER ÜRETİCİYİ TEDİRGİN EDİYOR

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteklerle ilgili bir düzenleme yaptı. Desteklemelerle ilgili ayrıntıları 20 Ocak 2016'da bu sütunda yazdık. Yazdığımız desteklerle ilgili düzenlemelere ilişkin mevzuat hazırlandı. Çiğ Sütün Değerlendirilmesine Yönelik Destekleme Uygulama Esasları Tebliği 1 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı. Fakat desteklerle ilgili yeni düzenlemeler de üreticilerde ciddi endişe yarattı. Sıcak süte prim desteğinin verilmemesi özellikle 4-5 ineği olan küçük çiftçiyi zor durumda bırakacak. Bu çiftçilerin soğutma tankı alarak sütünü soğutması mümkün değil. Ayrıca, koyun ve keçi yetiştiricileri küçükbaş hayvancılığa verilen ve yetersiz olan desteklerin düşürülmesinden endişeli.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 19:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Inek
Inek - 6 yıl Önce

6 ay sonra süt 2 lira inek 15bin tl yi bulur bu gidisle

süt deki darboğaz
süt deki darboğaz - 6 yıl Önce

Bizim üretici olarak dile getiremediğimiz sorunları ali bey çok net bir şekilde dile getirdi ama somut bir gelişme yok ben günlük 1 ton süt üretiyorum ama sütümü satamıyorum sattığım sütün parasını alamıyorum daha doğrusu 90 gün sonra diyor ama oda gelmiyor ama tarım bakanı hiç bir çözüm üretmiyor ineklerimizi kestirelimmi ne yapalım açil cözüm bekliyoruz egenin en büyük süt firması aynes battı ise bizim batmamız normaldir ali bey e Teşekkürler saygılar..

Yem fiyatları
Yem fiyatları - 6 yıl Önce

KDV % 0 oldu ama firmalar 3 lira zam koydu . bu ne perhiz bu lahana turşusu. Neymiş yemin ham maddesi yurt dışından % bilmem kaç KDV lı geliyor depolar doluymuş. Peh

- 6 yıl Önce

Bursa'da bulunan süt firmalarındaki durumlarda aynı ödemeler geç yapılıyor yem konusunda zorlama var yani ülke genelinde sıkıntı büyük umarım en kısa zamanda bu sorunlar çözülür yoksa çiftçinin ve hayvan bakanların durumu çok bozuk unutmayalım bu ülkenin bel kemiği tarım ve hayvancılık

- 6 yıl Önce

Bırakın süt Fiyatları artmayı Şubat 1 2016 itibariyle 1.100 verdiğimiz süt fiyatı 1.000 liraya çekildi

süt piyasası
süt piyasası - 6 yıl Önce

bırakın sütteki krızı .fırmaların amacları süt fiyatını düşürmek .sütün fiyatını 90 krş çekin bak firmalar nasıl koşturuyor süt alcaz diye .bu bölgeden A firması süt bırakıyo. başka bölgeden B firması süt bırakıyo .bu bölgenin bırakılan sütü nu B firması nazlana nazlana alıyo.be kardeşim bu bölgeden süt alacaktında diğer bölgeyi neden bıraktın?????

- 6 yıl Önce

Sıcak süte destek devam etmeli bu dönemi atltmaliyiz

Süt
Süt - 6 yıl Önce

Süt üreticisinin perişan hali yemde ďüsus falan olmadı


banner151

banner251