Yem fiyatlarına haftada 3 kere zam geliyor lisanslı depolar denetlenmiyor!

Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Aras, lisanslı depoların gerektiği şekilde denetlenmediğini ve bu depolarda devlet eliyle stokçuluk yapıldığını bildirdi. Aras, yeme gelen zamların temelinde de bu stokçuluğun yattığını kaydetti.

Yem fiyatlarına haftada 3 kere zam geliyor lisanslı depolar denetlenmiyor!
banner282

Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Aras, yem fiyatlarına haftada 3 kere zam gelmeye başladığını belirterek, bu zamların temelinde de lisanslı depoculuk sisteminin yatığına işaret etti. Lisanslı depoların gerektiği gibi denetlenmediğine işaret eden Aras, "Lisanslı depoculuk sisteminde devlet eliyle stokçuluk yapılıyor" tepkisinde bulundu.

ÜRETİCİLER OLARAK HAYRET EDİYORUZ!

Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Son zamanlarda döviz fiyatlarının artmasından dolayı birçok ürüne, hammaddeye belirli oranlarda zam gelmiştir. Artık bizler buna alıştık. Fakat bazı sektörler bunu fırsat bilip, 'nasıl olsa bu üreticiler bize muhtaçtır' deyip dövizin artışından kat kat fiyat artırmaktadırlar. Bunların başında da Türkiye’deki yem fabrikalarıdır. Bir haftada üç sefer zam yapmaktadırlar. Biz üreticiler olarak bu sektöre mecbur olduğumuz için bu olayları seyretmek zorunda kalıyoruz. Fakat devlet bu olayları niye seyrediyor, artık müdahale etmiyor, bu sektörleri araştırmıyor biz üreticiler olarak hayret ediyoruz. 

DEVLET ELİYLE STOKÇULUK YAPILIYOR

Türkiye’de hiçbir üründe yani arpa buğday, mısırda kesinlikle bir kıtlık yoktur, bu kıtlığı yokluğu oluşturan stokçulardır. Bu stokçuluğu yapanlarda devletin eliyle ruhsat almış lisanslı depoculuk sistemidir. Türkiye’de yaklaşık olarak 180 tane devletin desteğiyle yapılmış lisanslı depolar vardır. Ve bunlar maalesef devlet düzgün denetleme yapmadığından sadece piyasaya kıtlık, yokluk ve stokçuluk faaliyeti göstermektedir. 

LİSANSLI DEPOLAR AĞZINA KADAR HUBUBAT DOLU 

Bizler biliyoruz ki bu 180 tane depolar ağzına kadar hububat doludur. Neden bunlar ürününü piyasaya çıkarmıyor? Çünkü gelen zammın en büyük sebebi bu depolardır. Burada depo yapan firmalar 3 kat, 5 kat daha fazla satmak için burada stoklamaktadırlar. Neden hükümet bunlara müdahale edip cezai işlem yapmıyor anlayamıyoruz. 

Buradan hükümet yetkililerine diyorum ki bu depoları denetleyin stok yapmasınlar. Türkiye’de ürün yeterli derecede vardır. Bu stokçu tüccarlara fırsat vermesinler”  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2021, 14:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Kaya
Mehmet Kaya - 2 ay Önce

Kuraklık nedeni ile tirak toru mu sattim gubre borcumu odedim cifciyim bat tim

Üretici
Üretici - 2 ay Önce

Onlar demekki birilerinin dediği sitokcu karaborsa ı sitotüsüne girmiyor. Nemu afiyetler varsa. Ha şı.... K.. Cı öpmüşlerdir belkide.

SedaT
SedaT - 2 ay Önce

aynen denetim şart her alanda
un fiyatlarına müdahale edilmeli

Muhammet kaptan
Muhammet kaptan - 2 ay Önce

Yemin çuvalı 220 olmuş hayvancılık| öldü devletin buna el etmesi lazım yeme hergun zam geliyor devlet fabrikaları denetlemesi lazim

Depo
Depo - 1 ay Önce

Lisansli depolarda bugday,misir ve arpa varsa neden tmo alim yapmiyor ithal edecegine ordan alsin ama almiyor turk cifcisinin malini ucuza kapatmak istiyorlar. Hergun türip uzerinden satislar yapiliyor ve borsa fiyatlarin altinda satislar gerceklesiyor. Bu ne anlama geliyor bilgisi olan aciklasin.

Üretici
Üretici @Depo - 1 ay Önce

Tek anlamı var gavura var Müslüman Türke yok.....

Hasan kirbaş
Hasan kirbaş - 1 ay Önce

Gübresi ağzınıza aldığınız yok varsa yoksa yem fiyatları