TÜSEDAD bıçak kemiğe dayandı! Çiftçi üretmek istemiyor!

TÜSEDAD, üretimin devam edebilmesi için çiğ süt fiyatının 1 Kasım itibariyle 3.20 liradan 3.90 liraya, süt prim desteğinin de 40 kuruşa çıkarılmasını talep ederek, "Bıçak kemiğe dayandı. Bu şartlarda çiftçi üretmek istemiyor" uyarısında bulundu.

TÜSEDAD bıçak kemiğe dayandı! Çiftçi üretmek istemiyor!
banner200

Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) tarafından yapılan yazılı açıklamada hayvancılıkta bıçağın kemiğe dayandığı belirtilerek, “Çiftçi üretmek istemiyor” tepkisinde bulundu. Çiğ süt fiyatlarının 1 Kasım itibariyle 3.90 liraya, süt priminin de 40 kuruşa çıkarılmasını talep eden TÜSEDAD, karkas et fiyatının da 52 liranın altında olmaması gerektiğine dikkat çekti. 

SÜT VE ET SEKTÖRÜNDE ÜRETİM İSTİKRARI SEKTEYE UĞRADI

Konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi: “Tüm Dünya ve Ülkemizde pandemi süresince gıdanın önemi nedeniyle tüm zorluklara rağmen tarımsal üretim ve gıda üretimi devam etmek zorundadır. Sektör bazında yaptığımız analizler neticesinde Süt ve Et sektöründe üretim istikrarının sekteye uğradığını işaret etmektedir ve dolayısıyla artan enerji fiyatları, navlun fiyatları, gübre fiyatlarının dünyanın önde gelen ülkeleri tarafından sübvanse edilerek kontrol altına alındığı gözlemleniyor. 

SÜT YEM PARİTESİNE RİAYET EDİLMİYOR

Türk Lirasının değer kaybı ve faiz oranlarının artışı ağırlıklı ithal hammadde fiyatlarının öngörülebilirliğini ortadan kaldırmıştır. Üretimde istikrar esastır bunun sağlanması için süt/yem paritesine riayet edilmelidir. Hammadde girdi maliyetlerini kontrol etmeksizin salt Süt ve Et fiyatlarını regüle ederek üretimin sürdürülmesi mümkün değildir. Mevcut durumda gösteriyor ki dayanacak gücü kalmayan üretici süt ineklerini kesime göndermektedir. 

Ulusal Süt Konseyi, 2021 yılının 01 Temmuz-31 Aralık tarihleri arası için çiğ süt referans fiyatını 3,20 TL/Lt olarak belirlediği zamanda USK’nın 2021 temmuz ayında yayınladığı çizelgede 19 Protein Karma Yem fiyatı 2,86 TL/Kg baz alındığında Süt/Yem paritesinin 1,11 seviyelerinde kaldığı görülmektedir.

BU MALİYETLER KARŞISINDA SÜT ÜRETİCİSİNİN ÜRETİME DEVAM ETMESİ MÜMKÜN DEĞİL 

Süt üreticisi, Kaba yemini harmanda depolayıp tüm yıl kullanıldığı için fiyat güncellemesi senede bir kez bugünlerde yapılıyor. Yukarıdaki tabloda bir çiftliğin 2020-2021 yılları karşılaştırmalı sağmal rasyonu fiyat artış oranlarından anlaşılacağı gibi TMR içerisinde maliyete yansıması %31 seviyelerindedir. Kuru dönem ve düve rasyonlarında kaba yem kullanımı daha yüksek olduğu için maliyet artışı daha da yüksek. Bu maliyetler karşısında, Süt Üreticisinin üretime devamlılığı mümkün değildir. Fiyatlamanın, süt/yem paritesi bazlı yapılıp, çiğ süt desteleme priminin de bu paritenin dışında bırakılması gerekmektedir. 

SÜT ÜRETİCİSİ KENDİSİNİ TERK EDİLMİŞ HİSSEDİYOR

Kendini terk edilmiş hisseden Süt Üreticisine, 01 Temmuz-31 Aralık dönemi için 0,20 kuruşa düşürülmüş olan Çiğ Süt Destekleme priminin ilgili dönemler için acilen 0,40 kuruşa çıkarılması ayrıca Süt/Yem paritesinin desteklemeler hariç ilk etapta 1,3 seviyesine sabitlenmesi, 2022 yılı itibariyle ise paritenin 1,5 seviyesine çıkartılması istikrarlı et ve süt üretiminin olmazsa olmazıdır. 

1 KASIM İTİBARİYLE SÜT FİYATLARI GÜNCELLENMELİ 

Bu formül doğrultusunda 1 Kasım 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde Çiğ Süt Referans Fiyatının, 3,90 TL/Lt açıklanmasını bekliyoruz. Çiğ Süt Tavsiye fiyatının 2 ayda bir süt/yem paritesine göre güncellenmesi talebimizdir. Artan yem maliyetleri ve diğer giderler karşısında ayakta kalma mücadelesi veren Et ve Süt üreticilerinin artık dayanacak gücü kalmamıştır!!! Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2021, 11:34
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

Ölmek üzere olan çiğ süt üreticileri olarak bu çağrı köprüden önceki son çıkistir gebe inekler kesiliyor üretici borçlarından dolayı bu duruma bizi siz geturdiniz tarım bakanlığı bu kesilen hayvanların vebali sizin boynunuza Allah bizi bu duruma getireni tez zamanda helak etsin ..Aminnnnnn.

Ciftci
Ciftci - 2 ay Önce

Bakan bey in duymak istemediği sözler bunlar.o duymasın .biz de onu2023 ye duymayacagiz

Turgay DAĞ
Turgay DAĞ - 2 ay Önce

Tarım bakanına inanan bir fert varmı ? Güzel ülkemde .....

Ali
Ali - 2 ay Önce

Uretmessen üretme, dolu, dovizimiz var, ithal ederiz. Sen sandikda oy ver yeter. Sıkıntı yok .

banner151

banner251