Türkiye Tohumcular Birliği'nden çiftçiye çağrı tohumda yerli ve milli çeşitleri kullanalım

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, yerli tohumculuk sektörünün kalkınabilmesi için çiftçiden milli çeşitleri kullanmasını istedi. Akcan, "Çiftçilerimizden en önemli talebimiz milli çeşitlerimizi kullanmalarıdır" dedi.

Türkiye Tohumcular Birliği'nden çiftçiye çağrı tohumda yerli ve milli çeşitleri kullanalım
banner200

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, küresel salgının tüm canlıların sağlığının birbirleriyle bağlantılı ve bir bütün olduğunu hatırlattığını, başlarda bir sağlık sorunu olarak görülen Covid-19’un artık ekonomik, sosyal ve siyasi boyutlarıyla daha çok konuşulacağını söyledi. 

Salgının etkilerini başta tarım olmak üzere tüm sektörlerde yaşayarak deneyimlediklerini ifade eden TÜRKTOB ve ECOSA Başkanı Savaş Akcan, ‘’Uluslararası raporlarda 55 ülkede 135 milyon kişinin gıda güvencesi açısından kriz düzeyinde ya da daha kötü durumda olduğu, Covid-19 salgınının da etkisiyle daha ciddi sıkıntılar yaşanabileceğini vurgulanıyor. Salgın nedeniyle tarımsal üretimin ve gıda tedarikinin zorlaşması ve daha pahalı hale gelmesiyle, küresel düzeyde ‘gıda milliyetçiliği’ olarak adlandırılabilecek şekilde ülkelerin kendi stoklarını muhafaza etmelerine öncelik verdikleri görülüyor.’’ dedi.

Bu açıdan bakıldığında bitkisel üretimin temeli ve hayvancılıkta da yem bitkileri üretiminin vazgeçilmezi ve en stratejik unsuru olan tohumlukların (tohum, fide, fidan) ve tohumculuk sektörünün öneminin daha iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayan Savaş Akcan, "Ülkemizde gıda güvencesi açısından kıtlık düzeyinde bir sorun yaşanmasını beklemiyoruz. Ancak belirsizlikler her alanda olduğu gibi tarımda da riskleri arttırır. Tarım ve Orman Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlar salgının tarım ve gıdada olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik gerekli tedbirleri almaya devam ediyor. Burada önemli olan çiftçilerimizin daha çok gelir elde etmesini sağlayacak politikaların uygulanması, desteklerin artması ve çiftçilerimizin ürünlerinin değerinde satılacağını bilmesi.’’ dedi.

TOHUM MİLLİYETÇİLİĞİ YAPALIM MİLLİ ÇEŞİTLERİ KULLANALIM 

Türk bitki ıslahçıları tarafından geliştirilen ve yerli firmalar tarafından üretilen tohumluk çeşitlerinin yabancı çeşitlere göre hiçbir eksiğinin olmadığını söyleyen Akcan, yüzde 100 yerli ve milli olarak, başka bir ifade ile tamamen yerli sermayeli şirketlerin yurt içi gen kaynaklarından ıslah edip geliştirdikleri milli tohumlarımızdan, tahıl ihtiyacımızın %70’ini, baklagillerin %97’sini, çayır-mera ve yem bitkilerinin %92’sini ve sebzelerin %60’ını karşıladıklarını, mısır, ayçiçeği, şekerpancarı, pamuk ve patates gibi tohumluk açığı olan ürünlerde de gün geçtikçe milli tohum çeşitlerinin arttığını kaydetti. 

Akcan,‘’Tohumculuk sektörü daha çok genç. Bu nedenle Türk şirketlerinin sermeyesi yabancı şirketlere göre daha zayıf. Yabancı şirketlerin tanıtım ve pazarlama için ayırdıkları bütçelere şimdilik bizim erişmemiz zor. Bu nedenle en az yabancı çeşitler kadar verimli ve kaliteli çeşitlerimizi tanıtmakta zorlanıyoruz. Ulusal gıda egemenliğinin ön planda olacağı önümüzdeki dönemde çiftçilerimizden en önemli talebimiz; milli çeşitlerimizi kullanmalarıdır. Türk tohumculuk sektörü ve Türkiye Tohumcular Birliği, yerli ıslah çalışmaları sonucu geliştirilen, milli çeşitlerimizin sayısını artırmak için Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte yoğun gayret içindedir. Bu gayretin sonucu olarak milli çeşitlerimizin sayısı hızla artmaktadır.’’ ifadelerini kullandı. 

KRİZİ TÜRK TARIMI LEHİNE DEĞERLENDİRELİM 

Küresel salgının Türk tarımı için bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini ifade eden Akcan, ‘’ Avrupa’da tarımsal üretimin yoğun yapıldığı ülkeler, aynı zamanda Covid-19’dan en çok etkilenen ülkelerdir. Yaş sebze-meyve başta olmak üzere Avrupa’yı biz doyurabiliriz, destek olabiliriz. Ancak, bunun için her zamankinden daha çok üretmek zorundayız. Bizler de bu amaç ve tüm dünyaya tohum ihraç edebilmek için, Türki Cumhuriyetlerde tohum üretmek istiyoruz.’’ 

PİLOT UYGULAMALAR ULUSAL BOYUTA TAŞINMALI 

Küresel salgın sürecinde Tarım ve Orman Bakanlığının aldığı tedbirleri değerlendiren Savaş Akcan, çiftçinin tarımdan kopmaması için 21 ilde belirlenen ürünlerin tohumlarının %75’inin hibe olarak üreticimize verilmesi ve hazine arazilerinin tarıma açılması gibi pilot projelerin tüm Türkiye’de yaygınlaşmasını, girdi maliyetlerinin düşürülmesi için tüm imkânların seferber edilmesini, çiftçilerin borçlarının çok daha büyük bir kısmının yapılandırılmasını hatta silinmesini talep etti. 

TOHUMCULUKTA 2019 VERİLERİ

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, son dönemde tohumculuk sektörünün tarımın diğer alt sektörlerine oranla çok daha başarılı bir performans çizdiği söyledi. Tohum, fide, fidan üretimleri ve dış ticaretinde yaşanan yükselişin sürdüğünü kaydeden Akcan, ‘’Birliğimizin kurulduğu 2008 yılında 290 bin ton olan sertifikalı tohum üretimi 2019 yılında 1 milyon 135 bin tona yükseldi. Tohum ihracatımız ise aynı dönem içinde 70 milyon dolardan 168.4 milyon dolara yükseldi. Ayrıca değer olarak ithalat ile ihracat arasındaki fark 2019 yılında da kapanmaya devam etti. Sadece 15 milyon dolarlık bir açığımız kaldı. İhracatın ithalatı karşıma oranı %92’ye ulaştı. 91 ülkeye tohum ihraç ediyoruz. 

Fidanda ise 2008 yılında 21 milyon fidan sertifikalı fidan üreten Türkiye, 2019 yılında bu rakamı 102.8 milyona çıkardı. Beş yıl önce 9 milyon dolarlık ihracat yapan fidancılık sektörü, 2019 yılında ihracatını 37.7 milyon dolara yükseltti. 2019 yılı fidan ithalatımız ise azalmaya devam ederek 2019 yılında 1,8 milyon dolarda kaldı. Türkiye ürettiği fidanların %40’ını ihraç eder konuma geldi.

Tohumculuk sektörü 2019 yılında 286,4 milyon dolar ihracat, 228,4 milyon dolar ithalat yaptı. 58 milyon dolarlık bir dış ticaret fazlamız var. İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıl %108 idi, bu yıl %125’e çıktı. 

Türkiye sebze üretim sektörünün yüksek teknoloji ile üretilen modern fidelerle tanışması çok geç olmasına rağmen son 10 yılda üretimimiz tam 100 kat arttırdık. Türkiye 2019 yılında 4 milyar adet sebze fidesi üretti. Örtü altı sebze üretiminin fide ihtiyacının tamamını karşılıyoruz.

2019 yılında ithalatının iki katı kadar, 80.4 milyon dolarlık ihracat yapan süs bitkileri sektörümüz ise küresel salgın sürecinde çok büyük darbe yedi. Nisan ve mayıs ayları tam hasat zamanımızdı. Siparişler durdu, gümrük kapıları kapandı. Yaklaşık olarak 1 milyar TL’lik çiçek çöpe gitti. 500 bin kişi bu işten ekmek yiyor. Kamu kurumları tarafından süs bitkileri talebini canlandıracak acil önlemlerin alınması gerekiyor.’’ ifadelerini kullandı.

TOHUMLUK ÜRETİM MALİYETLERİ AZALTILMALI 

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, tohumluk, fide, fidanın üretim girdileri içinde sayılmasına karşın diğer tarımsal ürünler gibi değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Akcan, ‘’ Mazot, enerji, gübre, işçilik gibi ana girdilerdeki artış bizlerin üretim maliyetlerini de artırıyor. Ancak biz bu üretim maliyetlerindeki artışları aynı oranda fiyatlarımıza yansıtmamak için yoğun bir gayretin içindeyiz. Çok değerli çiftçimizin bundan emin olmasını istiyoruz. Üretim maliyetlerinin, vergilerin, döner sermaye ücretlerinin düşmesi, tohumculuk sektörünün finansal kaynaklara ulaşmasının önündeki kısıtların kaldırılması, sektörümüze aktarılacak desteklerin artması bitki üretim materyallerinin fiyatlarının düşmesini dolayısıyla üreticimizin daha çok kazanmasını sağlayacaktır.’’ şeklinde konuştu. 

Akcan çiftçilerin ve tüm tarım emekçilerinin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayarak, ‘’ Bu zor süreçte bile toprağını bırakmayan, hatta daha çok üretme gayreti içinde olan çiftçilerimize teşekkür ediyor, minnet duyuyoruz.’’ dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 21:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
PALAVRACILARDA İNECEK VAAAR!
PALAVRACILARDA İNECEK VAAAR! - 2 yıl Önce

Şimdi doğruyu söylemek lazım, işkembeyi kübradan sallamayla bu “Yerli tohum” işleri yürümez. Türkiye’nin ticareti, tesisleri, çalışan sayısı, ihracatı en fazla tohum şirketleri %100 yabancıdır; BAYER (MONSANTO’YU ALDI), PIONEER, SYNGENTA, LİMAGRAİN, KWS... Şimdi malı götüren bunlardır, işçi ücretlerini, vergilerini, diğer masrafları Türkiye’de öderler, KAYMAKLI KADAYIFLARI DA İSVİÇRE, AMERİKA, ALMANYA, FRANSA’YA GİDER... Bizim gariban Türk tohumcularının başı olduğu söylenen adam da çıkıp “yerli tohum, milli tohum” masalını boyuna anlatıp durur.. EYYY TÜRK MİLLETİ; AYÇİÇEĞİ, MISIR, ŞEKER PANCARI, PATATES, PAMUK, YEM BİTKİSİ, MAKARNALIK BUĞDAY BİTKİLERİNİN TOHUMLARI MİLLİ VE YERLİ DEĞİLDİR.. YABANCI ŞİRKETLERİN YURTDIŞI ÇEŞİTLERİDİR.. HERKES AĞZINDAN ÇIKANI KULAĞI DUYSUN. ATMASYONUN SONU MUTASYONDUR...

Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

şaka gibisiniz ya yerli tohuma destek vermediniz milleti sertifikalı tohuma yönlendirdiniz şimdi yerli milli tohum. Millet nerede uygun bulursa ona yönleniyor para basmıyor çiftci

Erkan candar
Erkan candar - 2 yıl Önce

85 dönüm yağlık ayçiçeği ekilecek arazim var tohum gübre alamadığım dan boş kalacak ortak ekmek isteyen en kısa sürede ulaşsın 10 bin TL gibi masrafı var devletin boş lafları bı fayda etmiyor cebinde yoksa .

çiftçi
çiftçi - 2 yıl Önce

savaşbey günaydın çifçilik kalmişmıki çiftçileri çağırıyorsun sen en iyisi icralık çiftçileri çağır veya icra memurları çiftçinın başına musalat edenleri bir seslen diyorum günaydın savaş akcan günaydın

eğitimci emekçi
eğitimci emekçi - 2 yıl Önce

DALGAMI GEÇİYORSUNUZ
YERLİ VE MİLLİ TOHUM ÜRETENLERİ GÖREVDEN ALANLARA SES ÇIKARMA DAHA SONRA BÖYLE KONUŞALIM YAZIK ÇOK YAZIK..

banner151

banner251