Türkiye'nin ilk zirai ilaçlama drone ile tarlada sıvı bitki besleme uygulaması yapıldı

Gebze Teknik Üniversitesi, "Akıllı Tarım Uygulamaları Eğitim Merkezi" iş birliği protokolü imza törenine ev sahipliği yaptı. Törenin ardından, HEKTAŞ tarafından son 2 yıldır farklı mahsullere yönelik kalibrasyon çalışmaları yapılan Türkiye’nin İHA-2 statüsündeki ilk zirai ilaçlama drone’u “HEKTAŞ Turna” ile, tarlada sıvı bitki besleme uygulaması yapıldı. 

Türkiye’nin İHA-2 statüsündeki ilk ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından tescilli tek zirai ilaçlama drone’u “HEKTAŞ Turna”ile, Gebze Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen "Akıllı Tarım Uygulamaları Eğitim Merkezi" iş birliği protokolü imza töreninin ardından deneme parselinde bitki besleme uygulaması yapıldı. Uygulama, GPS destekli harita kullanımıyla tarla sınırına uygun olarak hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirildi. 

OYAK’ın tarım hayvancılık alanında faaliyet gösteren şirketi HEKTAŞ, 2,5 metre kanat açıklığına sahip İHA-2 statüsündeki Türkiye’nin ilk ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından tescilli tek zirai ilaçlama drone’u HEKTAŞ Turna ile, gereksiz bitki koruma ve bitki besleme ürünlerinin kullanımının önüne geçerek topraklarımızı korumayı, çevre ve insan sağlığı açısından daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir tarımsal üretimin önünü açmayı hedefliyor. 

HEKTAŞ, 2018 yılında başlattığı “Tarımsal Üretimde Uzaktan Görüntüleme Sistemlerinin Millileştirilmesi Projesi” kapsamında başta buğday, ayçiçeği, çeltik, mısır, şeker pancarı ve kinoa olmak üzere farklı mahsullere yönelik bitki koruma ve bitki besleme uygulamaları gerçekleştiriyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 15:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
YUKO
YUKO - 1 yıl Önce

YANİ KAÇ KİLO İLAÇ ATTI NE KADAR ARAZİYE ATTI ÇOK KOMİK HABERLER BUNLAR.DRONUNU ETİ NE BUDU NE Kİ TARLA İLAÇLASIN.

Ağam bizle eyleniiy
Ağam bizle eyleniiy - 1 yıl Önce

Daha gübre yem mazot fiyatlarını ayarlamayı beceremedi drone la gübre atılıcak birde. Bakan kendisi burda ama beyninde sanki hollandada tarım bakanlığı yapıyor sanıyor, tarım da birinciyi çizse falanda filanda. Biri uyandırsın.

banner151

banner251