Türk Veteriner Hekimleri Birliğinden Barış Saylak'a destek: Cahilce konuşanlara bakıp üzülüyoruz!

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, orman yangınlarında liyakat tartışmaları üzerinden Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü veteriner hekim Barış Saylak'ın eleştirilmesine tepki göstererek, "köşesi olanlara ve televizyonlara çıkarak cahilce konuşan akademisyenlere bakıp üzülüyoruz" dedi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliğinden Barış Saylak'a destek: Cahilce konuşanlara bakıp üzülüyoruz!
banner200

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, orman yangınlarında liyakat tartışmaları üzerinden Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü veteriner hekim Barış Saylak'ın eleştirilmesine tepki göstererek, "Veteriner hekim olması sebebiyle Muğla İl Tarım ve Orman Müdürünün hak etmediği şekilde gündeme getirenlere tavsiyemiz; İl Müdürü olabilmek için hazırladıkları kriterlerini, İl Müdürlüğü liyakat esaslarını ilgili bakanlığa bildirmeleridir" dedi. Eroğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: 

"Akdeniz ve Ege bölgesinde orman yangınlarının başlangıcından itibaren Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ve 56 Bölge ve İl Veteriner Hekimleri Odamız derhal harekete geçmiş ve tamamen gönüllü ve ücretsiz olarak veteriner hekimlik hizmeti verilmiş ve halen verilmektedir. Ülkemizin her tarafından bölgeye intikal ederek 7/24  cansiparane çalışan tüm meslektaşlarımıza, teknisyen ve teknikerlerimize ve görev alan herkese minnettarız. 

Daha önce yaşanan deprem ve sel felaketlerinde ifa ettikleri hayati derecede önemli hizmetleri gibi, yaşanan yangın felaketinde de  gösterdikleri mesleki adanmışlık takdirlere şayandır. Ülkemizin değişik yerlerindeki İl ve İlçelerden yangın bölgesine gönderilen bütün ekiplerde yer alan veteriner hekimlerin yaşamın her noktasında ne kadar önemli meslek mensupları oldukları bir kez daha görülmüştür. Bu önem keşke Covid-19 pandemisi gibi salgınlar ve yaşanan afetlerle değil de  her zaman görülebilseydi.

Yangın bölgesinde çalışırken ciddi solunum problemi yaşayıp hastaneye kaldırılan ve iyileşir iyileşmez tekrar görevi başına koşarak bir canı daha nasıl kurtarabilirim diyerek, hızla olay mahalline gitmek, mesleki ve vicdani sorumluluğun geldiği çok değerli bir noktadır.

Veteriner hekimlerin dün Sığır Vebası ve Kuş Gribi, bugün de Covid-19 gibi insan ve hayvan sağlığını tehdit eden salgın hastalıklarla mücadeleleri ile deprem, sel ve yangınlarda tüm canlar için yürüttükleri hizmetler tarihi öneme sahiptir. 

Küresel ısınma, iklim değişiklikleri, yaban hayatı ve habitatların tahribi, yoğun dolaşım ve sabotajlar gibi faktörler dikkate alındığında tüm Dünyada gelecekte yaşanması muhtemel krizler ve afetler konusunda bilimsel tespitler ve tahminler yapılırken, bugünden yarınlara hazır olmak gerekir. 

Kriz ve afetler ile karşılaşmayı istemeyiz. Ancak; Ülkemizdeki tüm veteriner hekimleri temsil eden Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak belirtmek isteriz ki, krizler ya da afetler iyi yönetildiğine önemli fırsatlarda ortaya çıkar.

Bugün yaşanan yangının, insana, hayvana, çevreye ve yaban hayatına verdiği zararın daha önce yaşanmadığını biliyoruz. Böyle zamanlarda resmi, özel bütün kurum ve kuruluşların ve STK’ların bir seferberlik anlayışı ve yaklaşımı ile hareket etmeleri elzemdir. Her teşekkülün görevleri ayrıdır. Birinin diğerine destek vermesi arzu edilendir. Bunun dışına çıkmak, fırsatçılığa ve istismara yönelmek, hele hele rol kapmak maksadıyla kendi dışındakileri ve çalışmalarını değersizleştirmeye çalışmak her zaman olduğu gibi ülkemize zarar verecektir. 

Kamuoyunu doğru bilgilendirme konusunda öncelikli sorumluluğu olan basın mensuplarına, köşesi olanlara ve televizyonlara çıkarak cahilce konuşan akademisyenlere bakıp üzülüyoruz. Veteriner hekim olması sebebiyle Muğla İl Tarım ve Orman Müdürünün hak etmediği şekilde gündeme getirenlere tavsiyemiz; İl Müdürü olabilmek için hazırladıkları kriterlerini, İl Müdürlüğü liyakat esaslarını ilgili bakanlığa bildirmeleridir.    

Antalya ve Muğla İllerinde kamuda çalışan veteriner hekimler ve serbest veteriner hekimler tarafından 3 bine yakın zarar gören, hasta ve yaralanan hayvan tedavi edilmiştir. 200 civarında veteriner hekim görev yapmıştır. Veteriner Hekim ve yardımcı sağlık personeli sıkıntısı yaşanmamıştır. Çalışmalara halen sahada devam edilmektedir.

Özverili ve başarılı çalışmalarından dolayı İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlerimize ve personeline, Veteriner Hekimleri Odası Başkanlarımıza, Belediye Veteriner Hekimlerine, gerek Antalya ve Muğla’daki, gerekse diğer illerden bölgeye giden meslektaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. Hayvanlarımızın, can dostlarımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılayan, yardımda bulunan firmalara, sektör kuruluşlarına, belediyelere ve hayırsever insanlarımıza teşekkür ediyoruz.    

Bu vesileyle tüm Dünyada stratejik olup, temel sağlık hizmetlerinin vazgeçilemez meslek mensupları olan veteriner hekimlerin mesleki statü ve mesleki haklar açısından hak ettikleri noktada olmadıklarına da dikkat çekmek istiyoruz.

Üzücü felakette kaybettiğimiz bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, yaralılarımıza geçmiş olsun diyoruz. Yangın söndürme çalışmalarında ve diğer hizmetlerde samimiyetle faaliyet gösteren bütün resmi, sivil örgütlere de şükranlarımızı sunuyoruz. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2021, 19:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Personel
Personel - 1 ay Önce

Meslektaşıniza sahip çıkmanız takdire şayan. Keske bitki uretim genel müdürlüğüne veteriner hekim atandığında ziraat mühendisleri stk larıda meslektaşlarına sahip çıksalar dı

Hadi yakalim
Hadi yakalim @Personel - 1 ay Önce

Sayin genel müdür un kişiliğine idareciligine bir şey denmemis. Sadece ziraat mühendislerin kendilerine sahip çıkmadığı ve veterinerleri takdir ettiğini demis. Gerci acikogretim mezunu ilahiyatci sosyolog olacağına veteriner olsun o daha yakisir

Buyur burdan yak
Buyur burdan yak @Personel - 1 ay Önce

Fuat Fikret babanın vet hek olmasını elestirebilirsiniz ama kendisi on numara adamdı. F Fikret baba gidince fetö bulaşıkları cok sevinmişti.

Sınavla Atanmış İlçe Müdürü
Sınavla Atanmış İlçe Müdürü - 1 ay Önce

İl müdürüne yapılan eleştirilerin tamamı doğrudur. Cahilce konuşan da yok, rol kapmaya kalkışan da !!! İl müdürü olmak için sadece veteriner hekim olmak yeterli değildir. Liyakatın neredeyse gerekliliklerinden hiç biri il müdüründe mevcut değildir. Sadece el öpmüştür. Bu da liyakat değildir. Tarım Bakanlığında hiç bir idarecilik geçmişi ve hizmet tercübesi olmayanı il müdürü yapmak liyakat karinesine hakarettir. Muğla gibi tarımsal iş hacmi %70 oranında ormancılık faaliyeti olan bir il’e Orman Mühendisi atanmış olsa anlarım ama sırf veteriner olduğu için buna arka çıkmak her şeyden önce bu bakanlığa yıllarını vermiş olan bakanlık çalışanı veteriner hekimlere haksızlıktır. Liyakat; eşitler arasından bir yeterlilik sınavıyla en yüksek puanı alarak atanmayı hak etmektir. Kaldı ki kendi il müdürünü savunmak ilgili bakanlığın vazifesi iken asıl rol kapmacaları kimin oynadığı bu haberle ortadadır.

Yasin kan
Yasin kan - 1 ay Önce

Üç maymunu oynayan bir tipleme, bakanlık üst bürokratlarının kendine benzettiği tip olduğundan her yöne dönebilen yaratıkcıklar diyorum. Doğru bunlar yarın hdp veya fetö ülke yönetimine sahip olsun onlarlan olabilecek tipler. Zaten RTE bitirenler bunlar bakanından alt yöneticisine kadar aynılar Merak etmeyin çok yakında gidicisiniz

Temel
Temel - 1 ay Önce

Dam üstünde saksağan vur beline bedri abi, neyi ne yüzle savunuyorsun

Hop
Hop - 1 ay Önce

Bu nasıl bir metafor Il müdürü eskiden CHP li idi sonra AKP den aday oldu şimdide MHP liler onu savunuyor . Yarim HDP lilerde destek verirse şaşırmam .

Sorgulayan Biri
Sorgulayan Biri - 1 ay Önce

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın teşkilat yapısını, Mülga Bakanlıkların (GTHB ile OSİB) birleşmesi sonrası İl ve İlçe Müdürlüklerinin temel faaliyetlerinde bir değişiklik olmadığını sadece adlarının Bakanlığın isminden gelen "İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü"nden, "İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü" haline getirildiğini, Ülkemizde ormanlara ilişkin her türlü görev ve yetkinin Bakanlığa bağlı kuruluş statüsündeki Orman Genel Müdürlüğü'nde (OGM) olduğunu, OGM'in kendi içinde taşra teşkilatı olan adeta Bakanlık içinde bir bakanlık kadar büyük olduğunu ve Ormanların İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin yetki ve sorumluluğunda olmadığını bilmek lazım. İl ve İlçe Müdürlerinin Veteriner Hekim ve ilgili branşlardan Mühendislikler arasından görevlendirilebileceği Bakanlığı oluşturan ana meslek grupları olması sebebiyle gayet doğaldır. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın görev alanına giren konular diğer bakanlıklardakine kıyasla oldukça çeşitlidir bu durumda her alana spesifik mesleklerden ancak şube müdürü atanabilirken, sadece bir il müdürü olabilir, bunun tercihini yapmak Hükümetin elindedir, bunun başarısını sorgulamak ise Vatandaşın... Muğla il Müdürünü kişi olarak, siyasi görüş olarak ya da Muğlalalı bir hemşehriniz olarak beğenmeyebilirsiniz. Başarısını/Başarısızlığını İl Müdürlüğündeki görev tanımı çerçevesinde değerlendirebilirsiniz ama orman yangınlarına müdahale konusunda idari bir sorumluluğu olmayan bir makamı orman konusunda eleştiremezsiniz. Bu Makama atanabilecek toplumun en yüksek eğitimli meslek gruplarından olan (yakın tarihe kadar Kaymakamlık Makamına dahi vekalet gibi taşra idaresinde ciddi sorumlulukları bulanan) Veteriner Hekimliği bilip bilmeden eleştiremezsiniz. Muğla'nın Ülkemizdeki orman varlığı en fazla olan şehirlerimizden biri olduğu doğrudur, fakat bunun yanında il özelinde Bakanlığın görev alanındaki iş hacminin neredeyse dörte üçünün ormana dayalı olduğu söylenemez. Buradan kesinlikle ormanın ve ormancılığın önemsiz olduğu anlaşılmamalıdır (Malesef yanlış bilgilerle manüple edilen kamuoyu algısı sebebiyle Ülkemizin ormanlardan edebileceği gelir ciddi bir potansiyel olarak kullanılmadan durmaktadır; orman varlığı yakın olmasına rağmen Türkiye ormanlarından yılda 1 milyar dolar, Finlandiya 50 milyar dolar kazanmaktadır), lakin 2019 yılı TOB verilerine göre Muğla zirai geliri yaklaşık: 3,9 milyar TL ve hayvancılık geliri ise 6,1 milyar TL'dir. Buradan hareketle Bakanlık açısından Muğla için ağırlıklı olarak bir hayvancılık ilidir denebilir.

Adanatarım
Adanatarım - 1 ay Önce

Adana Tarım ve Orman İl Müdürü de Veteriner Hekimdi. 1 ay önce Görevden alındı diye yazı gelmiş ancak hala göreve devam ediyor. Nasıl oluyor bu işler?


banner151

banner251