TMO'nun sattığı ucuz arpaya yönelik şok iddia! Arpalar buğday pazarlarında satılıyor!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun yem fiyatlarını regülasyon kapsamında yetiştiriciye sattığı ucuz arpayla ilgili şok iddia! TMO’dan 2050 TL’den satın alınan arpalar, buğday pazarlarında 3500-3800 TL’ye mi satılıyor? 

TMO'nun sattığı ucuz arpaya yönelik şok iddia! Arpalar buğday pazarlarında satılıyor!
banner282

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, TMO’nun sattığı ucuz arpa ile ilgili şok bir iddiayı gündeme getirdi. TMO’nun yetiştiriciyi desteklemek için zararına sattığı arpaların, buğday pazarlarında satıldığını dile getiren Toy, TMO’yu göreve davet etti.

UCUZ ARPA SATIŞLARI KONTROL EDİLMİYOR MU?

Müfettişlerin buğday pazarlarına resmi görevli gibi değil de normal alıcıymış gibi gittiklerinde tüm gerçekleri kendi gözleriyle göreceğini ifade eden Toy, şunları kaydetti: “TMO’nun 4500 TL’ye ithal edip zararla 2050 TL satış fiyatıyla sattığı ithal arpalar buğday pazarlarında alenen 3500-3800 TL’ye satılmaktadır. Sübvanse edilen bu arpaların piyasada satışı yasak değil midir? Bununla alakalı TMO tarafından yapılan bir tespit var mıdır?” 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2022, 14:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraat Mühendisi
Ziraat Mühendisi - 3 ay Önce

Arpayı ucuz satmak yerine piyasa fiyatlarının 300-400 TL altında satılsaydı daha doğru olurdu. Hayvan yetiştiricilerine de yem desteği adı altında nakit para verilmesi gerekirdi. Bu şekilde devlet 4500 TL ye mal ettiği ithal arpadan daha az zarar ederdi hem amacına ulaşırdı hem de al sat yapanlar devre dışı kalırdı. Maalesef TMO arpayı piyasanın 1500 - 2000 TL nin altında satınca art niyetlilere iş çıktı.

mustafa nadir
mustafa nadir - 3 ay Önce

yukarıdaki yazılı olan gerçek ama denetme şart çiftçi bitirmeyin yerli ve milli üretime agırlık verilsin arpa 4500 tl dışardan alınmasın 4000 yerli üreticeden alınsın

üretici
üretici @mustafa nadir - 3 ay Önce

ne bekleniyorduki,hangi üretici ihtiyacı kadar alabilmiş,hep folimciler aldı ,onlrda üreticiye kazık markasatıyor,,,yeni ülkemiz normal diyoruz ,,,öşürsüz ,haracsız ,,,ş,,,,k,,,,öpmeyenlere yaşama ,üretme hakkı yok,,,

Seyho
Seyho - 3 ay Önce

Ucuza alırsın pahalı satarsın. Önemli olan kim haksız kazanç sağlıyor. Birileri kaybeder birileri kazanır.

Köylü
Köylü - 3 ay Önce

Bunu yapacağınıza hayvan başı destek verin

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 3 ay Önce

Tmo tüccarın,esnafın kara gün dostudur,çiftçinin ise kara günüdür.

İLHAN AK
İLHAN AK - 3 ay Önce

Evet Arpaların borsada satıldığını ilk ağızdan duyanlardanım maalesef kontrol edilmesi gerekiyor

Eskisehir
Eskisehir - 3 ay Önce

Aynen öyle

Ciftci
Ciftci - 3 ay Önce

Aynen oyle hatta ezme yaparak 4100 e satiyorlar