TMO eski Genel Müdüründen buğday ve mısırla ilgili önemli uyarı: Devletten ucuza aldıklarını tekrar devlete satabilirler!

Toprak Mahsulleri Ofisi eski Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu’ndan fabrikalara satılan ucuz buğday ve mısır ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Mayıs ayının hububat için hasat ayı olduğunu hatırlatan Kemaloğlu, hasada giderken TMO’nun piyasa regülasyonu için fabrikalara sattığı ucuz buğday ve mısırın hem kamuya hem de çiftçiye vereceği zararlara dikkat çekti. 

TMO eski Genel Müdüründen buğday ve mısırla ilgili önemli uyarı: Devletten ucuza aldıklarını tekrar devlete satabilirler!
banner282

Twitter hesabından, tecrübelerine dayalı olarak dostça uyarılar yaptığını belirten Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) eski Genel Müdürü İsmail Kemalaoğlu, hasat döneminde TMO’nun piyasa regülasyonu kapsamında satacağı ucuz buğday ve mısırın vereceği zararlara vurgu yaptı. 

FABRİKALARA UCUZ BUĞDAY VE MISIR SATARSAK NELER OLABİLİR?

Kemaloğlu, şunları kaydetti: “Mayıs ayı hububat için hasat ayı. Dostlara hatırlatma olsun; Hasada girerken piyasa regülasyonu için 3500 tl /ton ile buğdayı, 3950 tl/ton ile mısırı fabrikalara satarsak neler olabilir? 

1- Piyasa zaten durgun, gereksiz bollaşma yaşanır, kamu risklere karşı tutacağı stoku cazip şartlarda sektöre vermiş olur, sektör hasatta aktif olmaz. 

2- Açıklanacak fiyat 5 tl ve üzeri olursa uygun fiyata satılanların kamuya geri satılma riski dogabilir. 

3- Kamu daha fazla stok tutması gerekirken pahalı satınalmak zorunda kalabilir. 

4- Üretici ürününü bekletmek istemez, devlet pahalı alıp ucuz satıyor der. 

5- Sektör ucuz tahsislere alışır, piyasa işleyişi bozulabilir.

6- Etki analizlerini iyi yapmak gerekebilir. Tecrübelerimize dayalı dostça uyarılar olsun, takdir tabii ki devletimizin"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2022, 01:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan
Hasan - 3 hafta Önce

Devletin bu pahalıya alıp ucuza fabrikalara vermesinin ne çiftçiye nede tüketiciye bir faydası yok .serbest piyasa kurallarını bozan devlet

Üretici
Üretici @Hasan - 3 hafta Önce

Sanmıyorum ki üretenede tüketende faydası olsundiye yapılıyor. Rantcılarla verilip para kazandırma oyunları nas nas diyerek Zaten kur korumalı faiz. Dolar oyunları. Destek oyunları rantcılarla para kazandırmak.

Kafa zehir
Kafa zehir - 3 hafta Önce

Şimdi mi bunu diyorsun muhterem satılabilirmiş işiniz gücünüz medyatik olmak bunu bilmek için TMO dan çıkmaya gerek yok

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 4 hafta Önce

Bakalım piyasada yeteri kadar buğday olacak mı? Çoğu yer kuraklıkla boğuşuyor.gübresiz olan birçok yer de cabası.rekolte zaten yetmiyordu.bu sene inşAllah daha da kötü olmaz

Mehmet
Mehmet - 4 hafta Önce

İsmail Kemaloğlu tecrübeli eski bakanlık mensubu. Bu tecrübelerini emeklilik günlerinde onlarca firma ve belediyeye danışmanlık yaparak devam ettirmekte. TMO ya tecrübeleri ile yol göstermesi çok güzel ancak kendisine sormak lâzım kendisinin TMO Genel Müdürlüğü döneminde de ucuza satıp yüksek fiyatla geri aldığı olmuşmudur. Bu da tecrübeleri içerisinde midir.

Seyho
Seyho - 4 hafta Önce

Tüccar olan adam ucuza aldığını kar ederek satar.

Çetin Odabaşı
Çetin Odabaşı - 4 hafta Önce

Ben ektim buğdayı kar etmem için buğdayın 8 lira olması lazım bu fiyatın aşasına inerse depoma kaldıracam bu kadar basit

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 4 hafta Önce

Piyasa da ürün bolluğu yok iç ve güneydoğu Anadolu da hububatın gelişimi de yağışa bağlı yağışlar gecikirse sıkıntı büyük olur. Buğday ekili alanlar azalmışken TMO dan ucuz aldıkları buğdayı TMO ya nasıl geri satacaklar alım döneminde daha yüksek fiyatlardan buğday alacaklar ikincisi Ukrayna Rusya savaşı nedeniyle fiyatlar yükselecektir. Hasat sezonunda buğday müdahale alım fiyatı 6-7000 TL arasında olacaktır. Serbest piyasa daha yüksek fiyatlardan alacaktır.

Ali dag
Ali dag - 4 hafta Önce

Bunu zaten iktidar yıllardır yapıyor biz üreticileri derenin taşıyla derenin kuşunu vurduruyor hep kanadı kırık Kalbi kırık bir halde hasada başlıyor üretici bu sene aynısını yap desenlerde iktidar bunu yapamayacak çok neden var bunun için