TMO'dan buğdayda sık sorulan sorular: Neden ithalat yapıyoruz, ne kadar yaptık?  

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun aylık olarak yayınlanan OFİS bülteninde, ‘Buğdayda sık sorulan sorulara’ verilen cevapta TMO'nun yaptığı ithalatın gerekçesi arz açığını gidermek olarak açıklandı. Haziran ayından buyana TMO'nun toplam ithalat miktarı da 5 milyon ton olduğu kaydedildi.

TMO'dan buğdayda sık sorulan sorular: Neden ithalat yapıyoruz, ne kadar yaptık?  
banner282

TMO'nun aylık olarak yayınlanan OFİS bülteninde, ‘Buğdayda sık sorulan sorular’ kısmında; “Neden buğday ithalatı yapıyoruz, ne kadar yaptık?” sorusuna verilen cevapta buğday ithalatının gerekçesi olarak ülkede oluşan arz açığı gösterildi. Şunlar kaydedildi: "TMO stokları ülkemiz hububat piyasalarında istikrarın arantisi niteliğindedir. TMO, stoklarındaki ürünler aracılığıyla piyasalara yönelik müdahalede bulunulabilmekte, ülkede oluşan arz açığını giderilmektedir. Bu yıl kuraklık etkisiyle oluşan arz eksikliğini gidermek ve tüketilerimizin temel gıdası olan et, süt, yumurta ve ekmek gibi temel gıda ürünlerinde maliyetleri azaltmak amacıyla TMO stokları Haziran ayı sonundan itibaren takviye edilmektedir. 

TMO NE KADAR İTHALAT YAPTI?

Yapılan buğday ithalatı miktarına yönelik verilen cevap ta ise şu bilgiler verildi: "Bugüne kadar yaklaşık 2 milyon ton buğday, 2.3 milyon ton arpa ve 650 bin ton mısır olmak üzere yaklaşık 5 milyon ton ithalat gerçekleştirilmiştir" 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022, 11:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
çftçi
çftçi - 4 ay Önce

Elin gavuruna kazandırdığnız parayı müslümana çok görüyorsunuz şimdi siz hangi millettensiniz biz size ne diyelim

Huseyin
Huseyin - 4 ay Önce

Türk tarımına darbe yapmak için ithal ediyorsunuz

EMRE
EMRE - 4 ay Önce

ELİN GAVURUNU DOLARLA ZENGİN ETMİŞİZ,PEŞİN PARA, BİZİM DAHA PANCAR ÜRETİCİSİNDEN TUTUN ZEYTİNCİSİNE KADAR EKİMDE,KASIM DA ÜRÜN TESLİM ETMİŞ,O GÜNDEN BU GÜNE HERŞEYE % 150 ZAM GELMİŞ BİZİM ÇİFTÇİ PARA BEKLİYOR,ONDAN SONRA VATAN MİLLET SAKARYA, MİLLETİNİ DEVLETİNİ SEVEN ELİN GAVURUNU ZENGİN EDERMİ,BU İTHALAT PARALARINI SEZON BAŞINDA TÜRK ÇİFTÇİSİNE VERİM SÖZLEŞMELEİ EKİM YAPSALARDI,ÜRÜNÜ KOYACAK YER BULAMAYACAKLARDI.BU SENE ÇİFTÇİ ÇALIŞMAYACAK ANTALYA'DA O ZENGİN ETTİĞİNİZ YABANCI ÇİFTÇİLERDEN BU İŞLERİN SIRLARININ ÖĞRENİP,ANTALYA DA TATİL YAPACAK.

EMRE
EMRE - 4 ay Önce

BU GÜN İTİBARI İLE TOPLAM NÜFUSUN %10 KIRSALDA YAŞIYOR,BUNUN % 50 Sİ EMEKLİ, EMEKLİ ADAM VE ÇİFTÇİLERİN BU GİRDİLER KARŞISINDA EKMESİ OLANAKSIZ, TOPLAM NÜFÜSUN ANCAK % 5 İ TARIMDA KALIR VE KARŞISINDA DOYURMAK ZORUNDA OLDUĞU EN AZ 80 MİLYON İNSAN VAR, BU DURUMDA AÇLIK KAPIDA.

banner151