Tarlada çalışan çiftçi sayısı 500 binin altına düştü! 85 milyonu 500 bin kişi nasıl doyursun?

Hükümet, üreticinin sıkıntılarını duymazdan gelip “ne olursa olsun üretin” çağrısında bulunsa da çiftçi, her geçen gün üretmekten kaçmak zorunda kalıyor.

Tarlada çalışan çiftçi sayısı 500 binin altına düştü! 85 milyonu 500 bin kişi nasıl doyursun?
banner282

Ülkemiz çok ciddi bir gıda krizi ile karşı karşıya iken ilk kez tarlada çalışan çiftçi sayısı 500 binin altına kadar düştü. Tarımsal üretim maliyetlerindeki artışlar ve yüksek gıda fiyatları hem üreticiyi hem de tüketiciyi zora sokuyor. Tarımın öneminin gün geçtikçe arttığı bu günlerde maliyet artışlarının altında ezilen çiftçi de tarlayı terk ediyor.

ÇİFTÇİ SAYISI 500 BİNİN ALTINA İNEREK SON YILLARIN EN DÜŞÜK DÜZEYİNE GERİLEDİ

SGK Ocak ayı verilerine göre, toplam sigortalı çalışanların yüzde 71,9’unu oluşturan sigortalı ücretli çalışan grubu (4/a) yıllık olarak yüzde 5,9, rakamsal olarak 885 bin arttı ve genel eğilimi belirleyici oldu. Esnaf-çiftçi grubundaki (4/b) değişim yüzde 4,7 artış yönünde olmakla beraber alt sınıflarda eğilimler farklılaştı. Bu dönemde esnaf sayısında yüzde 9,1 yani 210 bin artış, çiftçi sayısında ise yüzde 13,2’ye denk gelen 75 bin düşüş görüldü. Söz konusu düşüşle birlikte çiftçi sayısı 493 bine geriledi.

Çiftçi sayısında uzun süreli düşüş eğiliminin yanı sıra esnaf sayısında son aylardaki yüksek oranlı artışlar dikkat çekti. Kamu sektöründe sigortalı çalışan (4/c) sayısındaki artış ise yüzde 1,6 ile sınırlı kaldı. Tarımsal üretim maliyetlerindeki artışlar ve yüksek gıda fiyatları hem üreticiyi hem de tüketiciyi zora sokuyor. Hükümet, üreticinin sıkıntılarını duymazdan gelip “ne olursa olsun üretin” çağrısında bulunsa da, çiftçi her geçen gün üretmekten kaçmak  zorunda kalıyor. TEPAV’ın istihdam izleme bültenine göre Ocak ayında sigortalı çalışan sayısı 1,1 milyon artışla 22,2 milyon olurken; çiftçi sayısı yüzde 13,2 gerileyerek 493 bine indi!

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) istihdam izleme bülteninde sigortalılık oranları incelendi. Buna göre, Ocak ayında sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 5,1 oranında 1,1 milyon artarak 22,2 milyon olarak gerçekleşti. SGK Ocak ayı verilerine göre, toplam sigortalı çalışanların yüzde 71,9’unu oluşturan sigortalı ücretli çalışan grubu (4/a) yıllık olarak yüzde 5,9 rakamsal olarak 885 bin arttı ve genel eğilimi belirleyici oldu.

ÇİFTÇİ SAYISI 493 BİNE GERİLEDİ

Esnaf-çiftçi grubundaki (4/b) değişim yüzde 4,7 artış yönünde olmakla beraber alt sınıflarda eğilimler farklılaştı. Bu dönemde esnaf sayısında yüzde 9,1 yani 210 bin artış, çiftçi sayısında ise yüzde 13,2’ye denk gelen 75 bin olarak düşüş görüldü. Söz konusu düşüşle birlikte, çiftçi sayısı 493 bine geriledi.

SON YILLARIN EN DÜŞÜK ARTIŞLARI

Sigortalı ücretli çalışanların yüzde 52,5’ini oluşturan 3 ana sektördeki istihdam artışları son bir yıl içinde gerçekleşen en düşük seviyelerde gerçekleşti. Toplam sigortalı ücretli çalışanların yüzde 27,7’si imalat, yüzde 15,6’sı toptan ve perakende ticaret ve yüzde 9,2’si inşaat sektörlerinde istihdam edildi. Yıllık değişimlere bakıldığında imalatta yüzde 7,4, toptan ve perakende ticaret sektöründe yüzde 3, inşaat sektöründe ise yüzde 0,2 artış gözlenmekle beraber, söz konusu artışlar yılın en düşük düzeylerine işaret etti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2022, 17:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali baba
Ali baba - 1 ay Önce

Sayin Bakanim su ahbap cavus iliskilerine son verin..tutun ve alkol dairesi baskanligina Ak Partiden istifa etmis eski vekilin oglunu atamak istiyormusunuz ..bunun arkasinda kimler var bu vatandas kurumda iddia oynadigi icin herkese borclanmus ve ankara disina gitmis bir vatandas iyice arastirin derim

Yunus
Yunus @Ali baba - 4 hafta Önce

Bakan bey oyle hata yapmaz sanirim..

Muharrem
Muharrem @Ali baba - 4 hafta Önce

Ne guzel iste at yarisida oynatirlar..

Gariban çiftçi
Gariban çiftçi - 1 ay Önce

Valla bunu biz degil tüketenler düşünsün bu kadar derdin içinde bide 85milyon nasıl doyacak diye dünümemiycez

Tekirdaglı
Tekirdaglı - 1 ay Önce

Zarına üretim.dünyanın neresinde var.duy bizi ey hükümet

banner151