Tarımsal destek vergi iadesi ödeniyor mu? Ödemelerle ilgili neden hiç bir açıklama yapılmıyor?

Tarımsal desteklerden kesilen yüzde 4 kesintilerin iadesindeki belirsizlik, çiftçiyi mağdur ediyor. Mart ayında başlandığı bilinen vergi iadesi ödemeleri ile ilgili bugüne kadar hiçbir açıklamanın yapılmaması dikkat çekiyor. 

Tarımsal destek vergi iadesi ödeniyor mu? Ödemelerle ilgili neden hiç bir açıklama yapılmıyor?
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2016 ile 2021 yılları arasında tarımsal destekleme ödemesi alan çiftçilere vergi iadesi ödemesi yapılacaktı. Önce ödemelerin Şubat ayında yapılacağı kaydedilmişti ancak Mart ayına sarktığı biliniyor. Ödemeler Mart ayında başlasa da kime ne kadar ödeme yapıldığı ve ödemelerin ne zamana kadar süreceği konusunda ilgili Bakanlıklardan hiçbir açıklamanın yapılmaması tepkiye neden oluyor. 

BAŞVURULAR 31 ARALIK’TA SONA ERMİŞTİ 

Bilindiği üzere vergi iadesi ödemeleri için başvurular 31 Aralık 2021 tarihinde sona ermiş, Ocak ayından itibaren yapılan başvurular incelemeye alınmıştı. Yapılan başvuruların incelenmesinin tamamlanmasıyla birlikte Mart ayında vergi iadelerinin ödenmeye başlanacağı kaydediliyordu. 

NİSAN’IN SONUNA GELİNDİ KİME NE KADAR ÖDEME YAPILDIĞI BİLİNMİYOR 

Girdi maliyetlerinden dolayı zor günler geçiren çiftçi için yapılacak vergi iadesi ödemeleri büyük önem taşıyor. Ödemelerin başlamasıyla birlikte hiçbir açıklama yapılmazken, Nisan ayının sonuna gelinmesine rağmen vergi iadesinin ödenmesinde kaç çiftçiye ne kadar bir ödeme yapıldığına dair de kamuoyuna hiçbir bilgi verilmedi. Buradaki belirsizlik, bu ödemelerden yararlanacak çiftçiyi ciddi anlamda mağdur ediyor.

ÇİFTÇİ BELİRSİZLİĞE TEPKİ GÖSTERİYOR! 

Türkiye Ziraatçılar Derneği Şanlıurfa Temsilcisi Müslüm Ösün, tarımsal destek ödemelerindeki vergi iadelerinin ödenmesiyle ilgili belirsizliğe tepki göstererek, “Çiftçiyi bilgilendirmek çok mu zor” dedi. 

YÜZDE 4 KESİNTİNİN GERİ İADESİNDEN KAÇ LİRA GERİ ALABİLDİĞİNİ SÖYLEYEBİLECEK MESLEKTAŞIM VAR MI?

Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Ösün, “çiftçilik yapıp 5 yıllık destekleme ödemelerinden alınan yüzde 4’lük kesintinin geri iâdesinden kaç lira geri alabildiğini net olarak söyleyecek bir meslektâşım var mıdır” diye sordu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2022, 02:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 1 ay Önce

Merak edenler internet vergi dairesi gov.trden öğrenebilir.orada kendi hesabınızdan girip hangi vergi dairesine dilekçe verdiyseniz onu işaretleyip ödeme listenizi tek tek görebiliyorsunuz fakat ne zaman ödeneceği yazmıyor.

Selami Şimşek
Selami Şimşek - 1 ay Önce

Ödendi. Ben yaklaşık alalı 10 gün oldu

Arzu
Arzu @Selami Şimşek - 4 gün Önce

Bagkur borcuna kesiliyormus dogrumu

Deli erkut
Deli erkut - 1 ay Önce

Ben cimlere yazdım vergi iadesi SSK ya kesiyorlar çiftçi zaten zor durumda siz den isteğimiz bir çare bulun çiftçi hediye olsun ssk ssk

Doğan
Doğan - 1 ay Önce

Çiftler mağdur

üretici
üretici - 1 ay Önce

kimi ilgilendirirki çiftçi olmuş yani ne olmuş bende çiftçiyım ürettığım buğdayların çektığım eziyetlerın hiç bir zaman hakımı helal etmiyorum.haram vede zehir zıkkım olsun inşaAllah.

41 Izmitli
41 Izmitli - 1 ay Önce

Bu odeme ile ilgil hic haberve tarih yok 5 ayagirdik

Çiftçi
Çiftçi - 1 ay Önce

Ödendi. 1 hafta oluyor hesaplara yatalı

Deli erkut
Deli erkut - 1 ay Önce

Ben cimlere yazdım vergi iadesi SSK ya kesiyorlar çiftçi zaten zor durumda cimer yaz dim cevap geldi çiftçi den hediye olsun ssk ssk borçlara kesiyorlar


banner151