Tarımda sil baştan her şey değişiyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve 25 Nisan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile Külliye’de yapılacak kapsamlı bir programda açıklanması beklenen ‘Tarımda Milli Birlik Proje’nin kapsamlı bir çalışması ortaya çıktı.

Tarımda sil baştan her şey değişiyor!
banner200
banner217

Milli Gazete, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı Tarımda Milli Birlik Projesi’nin detaylarına ulaştı. Üzerinde çalışılan proje hayata geçirilirse tarımda bütün yapılar alt üst olacak. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın taşra teşkilatı lav edilerek Milli Birlik Kooperatifi adı altında Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlanacak. Yeni yapıda Bakanlıkta birçok birim ortadan kaldırılarak Bakanlık altında bir holding kurulacak. Diğer yandan Türkiye 12 bölgeye bölünecek ve üretim planlaması ile destekleme tamamen bu bölgelerin sorumluğunda olacak.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve 25 Nisan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile Külliye’de yapılacak kapsamlı bir programda açıklanması beklenen ‘Tarımda Milli Birlik Proje’nin kapsamlı bir çalışması ortaya çıktı. Milli Gazete’nin ulaştığı bu çalışma hayata geçirilirse tarımda bütün yapılar alt üst edilerek, tarım sektörü tamamen holding mantığıyla yönetilecek.

TÜRKİYE 12 BÖLGELE BÖLÜNÜYOR

Sözde tarımda yaşanan sorunlara köklü bir çözüm getirmek için hazırlanan projenin ismi ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’ olsa da tarım sektörü tamamen dağıtılacak. Yeni planlamada Türkiye 12 bölgeye bölünerek, merkezden değil yerinden yönetim anlayışıyla başta tarımsal destekler ve ekilecek ürünler olmak üzere bütün çalışmaların bölgeler üzerinden yürütülmesi amaçlanıyor.

TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜKLERİ ORTADAN KALDIRILIYOR

Tarımda bütün yapıları alt üst edecek yeni projeye göre Tarım ve Orman Bakanlığı’nın taşra teşkilatı tamamen lav edilerek Tarım ve Orman İl Müdürlükleri Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlanacak. Tarım Kredi Kooperatiflerinin ismi de Milli Birlik Kooperatifi olacak.

ETKİN DAİRE BAŞKANLIKLARI KURULACAK

Diğer taraftan Tarım ve Orman Bakanlığında Genel Müdürlükler kaldırılarak Daire Başkanlıkları üzerinden yeniden yapılandırılacak. Bakan ve Bakan Yardımcılarının altında Strateji Geliştirme oluşturulacak. Strateji Geliştirmenin altında da; Toprak Politikaları Daire Başkanlığı, Su Politikaları Daire Başkanlığı, Hayvancılık Politikaları Daire Başkanlığı, Gıda ve Sağlık Politikaları Daire Başkanlığı ve Orman Politikaları Daire Başkanlığı kurulacak.

TARIM BAKANLIĞININ ALTINDA SEMARAT HOLDİNG KURULACAK

Yeni projede asıl dikkat çeken yapılanma ise Semarat Holding adı altında yeni bir yapılanma oluşturularak, sektör tamamen holding mantığıyla yönetilecek. Kurulacak bu Holdingin yüzde 50 hissesi özel sektörün, yüzde 35’i Milli Birlik Kooperatifinin ve yüzde 15 hissesi de TMO, Çaykur, Türk Şeker gibi KİT’lerin olacak.

MİLLİ BİRLİK KOOPERATİFİ VE HOLDİNG BAKANLIĞA BAĞLI OLACAK

Tarımda üretim, planlama ve destekleme tarafı Milli Birlik Kooperatifi eliyle, sanayi ve perakende ayağı ise holding eliyle yürütülecek.

KISA ORTA VE UZUN VADELİ HEDEFLER DİKKAT ÇEKTİ

Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında yapılacak yeni yapılanmanın kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri de dikkat çekti. Kısa vadede sistemin uygulanabilir hale getirileceği belirtilirken, her yıl ilave 1 milyon dana ile 5 milyon koyunun üretileceği varsayıldı. Orta vadeli hedefler arasında çiftçiye yüzde 100 kooperatif üyeliğinin sağlanacağı kaydedilirken, uzun vadeli hedefte ise Milli Birlik Sisteminin uluslar arası oyuncu olması ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2030 yılında genel bütçeden pay almayan bir bakanlık yapısının sağlanmasının amaçlandığı dile getirildi.

Not: Tarımda Milli Birlik Projesi'nin bütün detaylarına haberin galerisi bölümünden ulaşabilirsiniz. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 15:50
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zafer
Zafer - 2 yıl Önce

Komadaki tarımı mezara gömme projesi

Gıdacı
Gıdacı - 2 yıl Önce

Sunumu incelerseniz çelişkiler var. Tarımla ilgisi tartışılır. Tarıma çözüm yerine bakanlığın yapılanması ve çiftçiden nasıl kopulur sanki bu yapılmış

Ali rıza
Ali rıza - 2 yıl Önce

Burada çiftçi yok sermayeye şirketlere iyi proje olmuş

Kadir
Kadir - 2 yıl Önce

Yuzde 50 si ozel sektor olacakmis yine kimleri zengin etme pesindesiniz hersey devletin elinde olmali

Kemal Ulusu
Kemal Ulusu - 2 yıl Önce

Personel rejimi ve yapısı nasıl olacak acaba?

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Dağda çiçek arayalımmı

Tarım
Tarım - 2 yıl Önce

Şimdi şirket kurulunca gübre ve mazot düşecekmiş. Çiftçi nerede neresinde. Bu şirket nerede üretim yapacak. Hububat fiyatını bakan açıklıyor nasıl spekülasyon oluyor. Bunu hazırlayanlar sanırım tarım dışı. Fakat bakanlıkta kimse buna ses çıkarmadım. Öyleyse bakanlık hak etmiş başka ne diyenir

Ramazan kanbur
Ramazan kanbur - 2 yıl Önce

Tarımı tekelleştirmek hayvancılığı tekelleştirmek ülke çıkarlarına ters düşer çiftçiden ucuza alıp piyasaya pahalı bir şekilde arz etmek üreticiye vurulan son darbe olur türkiyede arz talep dengesini serbest piyasa değil tmo belirlemeli ve sanayiciye hammaddeyi tmo arz etmeli diye düşünüyorum bir de taban ve tavan fiyat uygulanmalı hem üretici için hemde tedarikçiler için bu benim düşüncem


banner151

banner251