Tarım Kredi mağdurları bu sefer Malatya'dan seslerini duyurmaya çalıştı

Yüksek faizler nedeniyle giderek artan borçların altından kalkamayan çiftçiler, bu defa da Malatya'dan seslerini duyurmaya çalıştı.

Anka'dan Dilan Kutlu'nun haberine göre, çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatifi ve bankalara olan yüksek faizli borçların yapılandırılma talepleri karşılık bulmayınca bu kez Malatya’da eylem yaptı. Daha önce Kayseri'de eylem yapan, 7 Ocak’ta da Ankara’da eylem çağrısı yapan çiftçiler, Malatya'da “Tarım ve hayvancılık bitmesin üretmek istiyoruz” “Hacizler durdurulsun, faizler silinsin, borçlar yapılandırılsın” pankartları açtı.   

Eylem sırasında konuşan çiftçiler şunları söyledi:

TARIM BAKANI YEMİN TORBASI KAÇ LİRA BİLİYOR MU ACABA?

Talat Özcan: Üç sene önce aldığım 35 milyar kredi iki sene içerisinde 235 milyar oldu. Arabalarımız yedieminde bekliyor. Tarım Bakanı çıkıyor bize, ‘Ben şunu yaptım. Bunu yaptım’ diyor. Ben 35 senedir Tarım Kredi Kooperatifine ortağım Tarım Kredi Kooperatifi’nin önünde yazılan ‘çiftçi ailesi’ yazısını değiştirin ‘tefeci ailesi’ yazın. Çiftçi bu borçları tarlasını, evini satmayla ödeyemez. Sayın Tarım Bakanı sen çiftçiye 5 senedir ne verdin. Çiftçi ne gördü. Sayın Tarım Bakanı bir hayvana verilen yemin torbası kaç paradır onu biliyor mu acaba? Eski atalarımızın bir sözü vardı ‘Tava döner tas döner, keser döner sap döner’ bu çiftçi 2023’te bunun hesabını soracaktır.

İCRALAR ERTELENDİ DEDİLER, ERTELENMEDİ DEVAM EDİYOR

Yalçın Solak: Arkadaşlarımızın hepsi yapılandırma diyor. Ben yapılandırma mağduruyum. 3 yıldır 15 bin lira taksit ödüyorum. Borcumun hepsi 40 bin lira ben yüzde 22 faize imza attım ama faiz şu an yüzde 41’e çıktı. Borcumu ödemeyeceğimi söyledim. Beni tehdit ettiler. Bir kefil arkadaşımın evi satılacak. İcralar ertelendi dediler. Bu gelen 3 aylık erteleme arkadaşımın evinin satılmasına engel olamadı. Arkadaşımın hayvanlarını satıp borcu ödemeye çalıştık ama yine ödeyemedik.  Bizim yapacak bir şeyimiz yok. Buraya geliyoruz. Ankara’ya Kayseri’ye gidiyoruz Ama hiç kimse bizi dinlemiyor. Bizim borcumuzu ertelemesinler yapılandırmasınlar. Faizini silsinler çıkalım bu işten.

HEPİMİZ İŞSİZLER SINIFINA KATILDIK, BİTTİK YANİ 

Hüseyin Erbaş: Traktörüm haczedildi ardından satıldı. 15 bin lira olan borcum 55 milyar oldu.  Bir traktörümüz vardı oda satıldı. Hepimiz işsizler sınıfına katıldık. Hayırlı olsun Türkiye… Bu da sizin ayıbınız olsun. Bittik yani

BİRİ DÜĞMEYE BASIYOR BORCUMUZ ERTESİ GÜN ARTIYOR

Haydar Demirkaya: Tarım Kredi Kooperatifinden 35 bin lira kredi çektim. Taksitim vardı, erteleme yaptım. Adam düğmeye bastı 45 bin lira oldu. Bir gün sonra tekrar düğmeye bastı 55 bin lira oldu. ‘Yahu ne oluyor kardeşim’ dedim.  Arsam vardı sattım parayı yatırayım dedim. Bir baktım borç olmuş 73 bin lira… Aldığım para 33 bin lira yatırdığım para 73 bin lira… bunlar bilinçli yapılan şeyler. Halkımıza Allah yardımcı olsun.

TORBA YASADAN ÇOK UMUTLANMIŞTIK

Tüm Köy Sendikası Malatya Başkanı Ali Gürel: Tarım Kredi Kooperatifleri önceden kara gün dostuydu. Ama tarım politikaları nedeniyle içerisi boşaltıldı. Biz torba yasasından çok umutlandık.  Koca koca holdinglere bile yardım edildi. Ama bize üvey evlat muamelesi yapıldı. Biz aldığımız destekleri çalmadık çırpmadık, ülkemize üretim için yatırım yaptık.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020, 22:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman
Süleyman - 12 ay Önce

Suleman müdür emekli olacağim diyorsun her yıl aynı yalan kocaman adamsın yalanlardan vaZ geç . Yalan konuşma kendine cekiduzen ver kişilik kazanman bu yaşta güç kılavuzun karga olanın burnu bk seversin :)) :)))

44
44 - 12 ay Önce

4000 ton gübrenin sorumlularına ne oldu,

1 koy 30 al
1 koy 30 al - 12 ay Önce

Gübretaş hissesi alsalarmış ya. 1 e 30 veriyor.

Akıl farkı
Akıl farkı - 12 ay Önce

Ağlayıp sızlamak yerine Gübretaş hissesi alsalardı onlarda. Bir yılda bire otuz verdi. 0n bin lira koysalar, üçyüz bin liranın sahibi olurlardı. Tkk idarecileri kadar akıllı olmak gerek tabi.

Milletin kölesi
Milletin kölesi - 12 ay Önce

Arkadaş merak ediyorum biz bittik diyoruz
Biz borcu silin demiyoruz Yapılandırın hem ödeyelim Hemde üretime devam edelim diyoruz çokmu şey istiyoruzki sesimizi duyan yok
Biz çiftçiler olarak bu kadar mücadele verirken bizim temsilcilerimiz nerede nerde ziraat odası Başkanı
Nerde Tarım kredi başkanı
Nerdesiniz yahu haaa çok pardon sizin tuzunuz kuru siz çiftçimisiniz bilemedik

Mesut baba
Mesut baba - 12 ay Önce

Malatya bölgede tahsilat yüzde 94(doksan dört) yüzde 6 (altı) mı eylem yapmış

Çevirmeseydiniz.
Çevirmeseydiniz. @Mesut baba - 12 ay Önce

Borçlarını birşekilde çevirmeseydiniz. tahsilat kaç olurdu. siz kendinizi kandırın.

Milyarlık faiz
Milyarlık faiz - 12 ay Önce

35 milyar 235 milyar olmuş... Bu nasıl bir hesap... Bir yanlışlık var belli ki hemen arkalarında bölge var gidip orada haklarını arayabilirler, tabi yalan soylemiyorlarsa

Ispat etmeyen ne olsun.
Ispat etmeyen ne olsun. - 12 ay Önce

Bu çiftçilerin ağızından çıkanı haber yapıyonuz ya, eğer ispat etmezseniz ne olasınız...


banner251