Tarım Bakanından gübre fiyatları ile ilgili flaş açıklama: Dünya fiyatlarının gerisinde!

Çiftçi gübre fiyatlarındaki fahiş fiyat artışlarından dert yanarken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den gübre fiyatları ile ilgili flaş bir açıklama geldi.

Tarım Bakanından gübre fiyatları ile ilgili flaş açıklama: Dünya fiyatlarının gerisinde!
banner282

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorusuna yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkemizde son bir yılda yüzde 342 artan gübre fiyatının, dünyada yaşanan fiyat artışının altında olduğunu iddia etti. Bakan Pakdemirli, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Gübre ve yemde aşırı fiyat artışlarına müdahale edecek misiniz?” şeklindeki sorusunu yanıtladı. 

BAKAN TÜRKİYE'DEKİ GÜBRE FİYATLARINI BÖYLE SAVUNDU

Küresel emtia piyasalarında yaşanan gelişmelerin yurtiçi ve yurtdışı gübre fiyatlarında artışa neden olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Son bir yılda dünya gübre fiyatları TL bazında ortalama yüzde 448 artmış, Türkiye’de ise ortalama yüzde 342 artmıştır. Ülkemizdeki artış dünyada yaşanan fiyat artışının altındadır” dedi. Bakan Pakdemirli, Mazot ve gübre destekleme ödemelerinin de her yıl ürün maliyet artışları dikkate alınarak güncellendiğini ifade etti. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise ülkemizde gübre fiyat artışının gübrenin marka ve cinsine göre 8-10 kat arttığını belirterek, “AKP iktidarı 20 yıldır ülkemizi yönetiyor.Başarısız ve beceriksiz olduğu her alanda bir bahane üretiyor. Plansız tarım politikalarının tek nedeni AKP’nin  tarıma bakışındaki önemsememe ve ithalci anlayıştır.Kamu tarımda  dışlanmış,Fabrikalar özelleştirilmiş ülke adım adım tarımda bugünkü duruma sürüklenmiştir .Bakan aşırı fiyat artışına müdahale etmek yerine, dünyada TL bazındaki gübre artışına dikkat çekerek, ülkemizdeki gübre artışının dünyadaki gübre artışının altında olduğunu göstermeye çalışmaktadır. İşsizlik ve enflasyon oranlarını düşük göstermekle ünlü TÜİK’i bile mumla aratacak bu hesaplama, Tarım ve Orman Bakanlığının gübre fiyatlarına müdahale etmeyi düşünmediğinin bir göstergesidir.Gübre çiftçi için olmazsa olmazdır ve çiftçi girdi maliyetleri düşürülmezse bundan en çok mağdur olacak çiftçi yanında tüketici olacaktır” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Üretici
Üretici - 4 ay Önce

Ben gercekten uzaylılara inanmaya başladım. Herhal ışık hızıyla birilerini alıp yerlerine geciyorlar herhalde. Dünyada 325ile 450 dolarlardaki güpre ler 600 dolar VE altında satılıyor. Bizede 1100 dolarcıklar da. Artı birde dolar artış carpması. Biz acaba aptalm ı gözüküyoruzki gecenyılki dolarla busenekinide bilemiyoruz. Mu da bize herşeyi yutturmak istiyorlar...

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 4 ay Önce

Sayın bakan giderken bile batırmaya devam ediyor.

Ferit
Ferit - 4 ay Önce

Açıklamanın zamanlamadı mükemmel, tam gübre fiyatları gevşerken gübre fiyatları normal açıklaması gelmiş. Tarım bakanımız çiftçiye çalışmıyor anladık bari gölge etmese…

Sezgin demir
Sezgin demir - 4 ay Önce

Bu hükümet yıkılırsa kesin çiftçiler yıkacak

Arslan
Arslan - 4 ay Önce

Verdikleri destek 1 torba gübre almıyor. Dünya ülkeleri dediği ülkeler çiftçiyi nasıl desteklediklerini söylemiyor. Tarlalara gübre bu fiyatlardan biraz zor atılır. Gübre olmayınca üründe az olur. Bu önümüzdeki kış Allah yardımcımız olsun. Fiyatlar dahada yukarı çıkar.

Köylü
Köylü - 4 ay Önce

Ha şu bakan konuşmasa ekip diktiği yalan dışarıda 350 dolar olan gübreyi bin dolara satarlar bide konuşurlar

Senol
Senol - 4 ay Önce

Gubrede Ali, cengiz oyunu oynanıyor .

Osman furan
Osman furan - 4 ay Önce

Bakanım lütfen o zaman fiyatları Avrupa seviyesi ne getirin