Tarım Bakanı Pakdemirli'nin buğday gübre hesabı çiftçinin tepkisini çekti!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2002 yılına göre çiftçinin 1 kg buğday ile aldığı gübre arasında fazla bir fark bulunmadığını belirtirken, bu hesaba çiftçinin tepkisi gecikmedi. Faik Toy, "Bakan buğday gübre hesabına girmesin borçlu çıkar" dedi.

Tarım Bakanı Pakdemirli'nin buğday gübre hesabı çiftçinin tepkisini çekti!
banner200

ÖZEL HABER / Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlığın bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada bardağın dolu tarafından bakılması gerektiğini belirterek, buğday/gübre paritesinde çiftçinin 2002’ye göre fazla bir kaybının olmadığını ileri sürdü. 2002 yılında 1 kg buğday ile 0.59 kg gübre alınabilirken, bugün yapılan bunca hengâmeye rağmen 0.47 kg alındığını belirten Pakdemirli, bu hesapla gübreye gelen büyük zamlara rağmen buğday fiyatlarının da aynı oranda arttığını düşünerek çiftçinin öyle abartıldığı gibi mağdur olmadığını ima etmeye çalıştı. 

BAKAN BU HESABI NEYE GÖRE YAPTI? 

Bakan Pakdemirli buğday/gübre paritesinde, hangi gübreyi baz aldığını açıklamazken, buğdayda ise hangi fiyata göre bu hesabı yaptığını (ithal buğday fiyatlarını mı yoksa TMO’nun alım fiyatını mı) belirtmedi. 

Ancak Bakan Pakdemirli’nin bu açıklamasına çiftçinin tepkisi gecikmedi. Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, Bakan Pakdemirli’yi eleştirerek, bu işin muhalefetle bir alakası olmadığını belirterek, “Buyurun size 2002’de sattığımız ürünlerle neyi ne kadar aldığımızı anlatayım” dedi. 

BAKAN YANLIŞ BİLGİ VERİYOR! BUĞDAY GÜBRE HESABINA GİRMESİN BORÇLU ÇIKAR!

Tarım Bakanı Pakdemirli'nin verdiği bilgilerin doğru olmadığını dile getiren Toy, "Sayın bakana öyle değil demekten yoruldum, bardağın dolu tarafı yok ve yanlış bilgi veriyor. Tavsiyem buğday gübre hesabına girmesin borçlu çıkar" tepkisinde bulundu.

O BAKAN DEĞİLKEN BEN ÇİFTÇİYDİM!

2002'de Pakdemirli Bakan değilken kendisinin çiftçi olduğunu hatırlatan Toy, 1 kg buğdayla yarım kilo gübre değil tam 2 kg üre gübresi alındığını dile getirdi. 

BAKAN BEYE TAVSİYEM BİR DAHA BU HESABA GİRMESİN! 

Toy, twitter paylaşımında şunları kaydetti: “2002’de buğdaylarımı Gürüz Un fabrikasına sattım. Bir kısmını 410TL/ton, diğer kısmını da 425TL/ton fiyatla satım. ÜRE gübrenin fiyatı 220TL/ton idi Bakan bey’in anlattığı gibi 1 kg buğdayla yarım kilogram gübre değil, 1 kg buğdayla 2 kg gübre alınıyordu.

2002'DE 1 TON ARPA İLE 1 TON ÜRE GÜBRESİ ALINIYORDU!

2002’de 1 ton buğdayla 34 gram altın alınıyordu, 2021’de 4 gr altın alınıyor. 2002’de 1 ton arpa ile 1 ton ÜRE gübre alınıyordu, 2021’de TMO’nun açıkladığı arpa fiyatıyla 5 ton arpa satan ancak 1 ton ÜRE gübre alabiliyor. Onun için bakan beye tavsiyem bir daha bu hesaba girmesin"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2021, 17:26
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ep
Ep - 4 hafta Önce

Syn bakan birgün de doğru konuşun lütfen çiftçiyiz diye de kör olmadık biz bu ülkenin üretici zi olarak bizleri asla kandıramayacaksınız

üretici
üretici - 4 hafta Önce

ağam eğlenir zer,yaada okuma yazmasımı yok acaba,,, bizim gibi cobanların akıllı telofonu olmasını istememe lerinin sebebi her hal gogul amcadan herşeyi arayıpta görmesinler istiyorlar

Basiret
Basiret - 4 hafta Önce

Sen daha tarım kredi kooperatiflerine müdahale edemiyorsun…

Ciftci
Ciftci - 4 hafta Önce

Kepek ekerken kullandığı gübreyle hesaplamıştır

Teşekkür ederim.
Teşekkür ederim. @Ciftci - 3 hafta Önce

Ağlanacak halde iken anlıkta olsa güldürdün. Allah'ımda seni herdaim güldürür İnşAllah. Masa başında hesap yapıp Bakan beyin önüne koyanlar çocuğu dahi kandıramayacaklarının farkında bile değiller. Bunlar tarım bakanlığında yönetici .Gerisini siz düşünün. Tarım sa konu çiftçilik yapanlardan komisyon kurulmalı bilgi belge bu komisyondan alınmalı.

Köylü
Köylü - 4 hafta Önce

Açıkladığın fiyat 2250 tl üre gübre 9100 tl 4 kğ buğday 1 kğ gübre

Hüseyin CAN
Hüseyin CAN - 4 hafta Önce

Bakan bey için çiftçi önemli deyil, ithalatçı lobisi önemli. Onun için siz ne derseni diyin, duymamazlıktan gelir.

adaletxx
adaletxx - 3 hafta Önce

Faik Toy'u tebrik ederım .
Kırmadan dökmeden hakaret etmeden muhalefet olsun diye de değil gerçek bu !!!!!!
------------------------------------kral çıplak -----------------------------------------------------------

sinan öz
sinan öz - 4 hafta Önce

senin gibi sevaptır bu ne kim öğretti sana


banner251