Tarım Bakanı ithal buğdayla ilgili verileri açıklamadı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TMO tarafından ithal edilen buğday ve arpanın kaç liradan ithal edildiğini açıklamadı.

Tarım Bakanı ithal buğdayla ilgili verileri açıklamadı
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son 2 yılda TMO aracılığıyla ithal edilen arpa ve buğday miktarı ile bu ürünler için yurtdışına ödenen miktarın açıklanması istemiyle Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yerli üreticiden alınan ve yurtdışından ithal edilen arpa ve buğday fiyatlarının da kıyaslanmasını isteyen Gürer’in soru önergesine üstü kapalı yanıt verdi. Önerge sahibi Gürer ise “Makarnalık buğdayda yerli üreticiye 1800 lirayı çok gören TMO, aynı ürünü yurtdışından 2 bin 450 liraya ithal etti. Sayın Bakan, soru önergemizi yanıtlarken, acaba bu gerçeği gizlemeye neden ihtiyaç duydu?” diyerek tepkisini dile getirdi. 

ARPA VE BUĞDAYLA İLGİLİ DETAYLI SORULAR YÖNELTTİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hububatta Türkiye’yi ithalat ülkesi haline getiren Tarım ve Orman Bakanlığına, 2019 ve 2020 yıllarında ithal edilen arpa ve buğdayla ilgili detaylı sorular yöneltti. 

YERLİYE NE KADAR, YABANCIYA NE KADAR?

Gürer, önergesinde, “2019 yılında TMO çiftçiden doğrudan aldığı makarnalık, ekmeklik; buğday ve arpa miktarı ne kadardır?

2019 yılında TMO tarafından yurt dışından ithal edilen buğday ve arpa miktarı ne kadardır? Buğday ve arpanın tonunun alım fiyatı ne kadardır?

2020 yılında TMO tarafından çiftçiden alınan buğday ve arpa miktarı ne kadardır? İthal edilen ekmeklik ve makarnalık buğday miktarı ne kadardır? 1 ton ekmeklik ve makarnalık buğdayın ithalat bedeli ne kadardır? Makama ve ekmeklik buğday ithalatı yaptığımız ülkeler hangileridir?

31 Aralık 2020 tarihinde buğday ve arpa da gümrük vergilerinin sıfırlanmasının ardından öngörülen buğday ithalatı miktarı ne kadardır?” şeklindeki sorularının yanıtlanmasını istedi. 

TMO 2019 YILINDA ÜRETİCİDEN 1 MİLYON 400 BİN TON HUBUBAT ALDI!

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TMO tarafından 2019 yılında üreticilerden 1,4 Milyon ton hububat alımı yapıldığını açıkladı.

İTHAL EDİLEN BUĞDAY FİYATLARI AÇIKLANMADI

Bakan Pakdemirli, “TMO’ya hububat ve bakliyat için verilen ithalat yetkileri genel bir yetki olup ilgili kurumların görüş ve talepleri doğrultusunda değerlendirmeler en hassas şekilde yapılmak suretiyle ancak ihtiyaç halinde kullanılmaktadır. TMO tarafından dış alımlar ihale yöntemiyle yapılmakta olup en uygun teklifi veren kişi ve firmalarla sözleşme imzalanmaktadır. Dolayısıyla her bir ihalede verilen en düşük fiyatlar dış alım fiyatlarını belirlemiş olmaktadır” dedi. 

2020'DE ÜRETİCİDEN ALINAN HUBUBAT MİKTARI AÇIKLANMADI

2020 yılı hububat alım fiyatları 4 Mayıs 2020 tarihinde açıklandığını ifade eden Bakan Pakdemirli, rakamsal bilgileri vermedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2021, 19:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Burcay daştan
Burcay daştan - 11 ay Önce

Verdiğimiz o paralar haram zıkkım olsun

Ali dag
Ali dag - 11 ay Önce

Bunların hiçbirinden cacık olmaz cum.bas.dedigi gibi en kısa zamanda seçim olursa giderler böyle başarısız birine hangi okul diploma verirki biz tarım sektörü verelim utanmada yok bu insanları ezdirdiginuz için haklarını alamadıkları için iyi mahservar hesap var bugün iyisin ama yarın mahşerde iflasedeceksin peygamberimizin sözü bu

mahşer
mahşer @Ali dag - 11 ay Önce

mahşere kalsıysa bu iş.. bunlar Allahtan torpillidir bunlar müslüman biz terörist

bekir taşkaya
bekir taşkaya - 11 ay Önce

çiftçi savruluyor memleket kendi kendine savruluyor bunlar vergi bindiriyor

rıfat ark
rıfat ark - 11 ay Önce

sayın bakanım çiftçi emekli maaşını 1500 tl ödüyorsunuz neden attırmıyorsunuz pirimler maşAllah 1055 tl olmuş....sayın rica etseniz arttırmazmı acaba teşekkür ederim

banner251