TAGEM Genel Müdüründen çiftçiye çağrı: Yerli ve milli tohuma sahip çıkalım

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan Kayacan, 2020 yılında 72 tohum çeşidinin ıslah edildiğini belirterek, "Türk çiftçisine sesleniyorum çoğu tohumda yurt dışından gelenlerle aynı kalitedeyiz. Yerli ve milli tohuma sahip çıkalım" dedi.

TAGEM Genel Müdüründen çiftçiye çağrı: Yerli ve milli tohuma sahip çıkalım
banner200
banner217

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ve Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) arasında imzalanan protokol çerçevesinde Kayseri'nin Bünyan ilçesinde "Yerli ve Milli Tohumun Ulaşamadığı Çiftçi Kalmasın" projesinin tanıtım etkinliği düzenlendi.

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde yapılan programa; Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, TSÜAB Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Sönmez, Ziraat Odası Başkanları ve çiftçiler katıldı.

Programda konuşan TAGEM Genel Müdürü Özkan Kayacan, Kayseri'de Kamu ve özel sektöre ait 40'dan fazla yerli ve milli çeşidin denemesinin yapıldığının altını çizerek; "Seneye belki de yüzlerce çeşit olacak. 48 araştırma Enstitümüz Islah konusunda çalışıyor. 2020 yılında sadece 72 çeşit ıslah edildi. 41 ilimize tohum gönderdik bir kısmı TAGEM ve bir kısmı TSÜAB üyelerinde olmak üzere denendi. Daha fazlasını hep beraber yapacağız. Yeni bir çeşit akşamdan sabaha değil 7-10 yıl arasında çıkıyor. Çeşit geliştirmek kolay bir iş değil. Türk çiftçisine sesleniyorum çoğu tohumda yurt dışından gelenlerle aynı kalitedeyiz. Yerli ve milli tohuma sahip çıkalım" şeklinde konuştu.

Programın açılışında konuşan TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yılmaz ise, pandemi sürecinde üretimin ve üretmenin ne kadar önemli olduğunu herkesin bir kez daha gördüğünü vurgulayarak; “Atıl durumda olan tarım arazilerinin bile işlenmesi gerekmektedir. Üretemezsek alırız düşüncesi tamamen yanlıştır. Bu düşüncede olanlara vereceğimiz cevap sadece üretmektir” dedi.

Yerli tohum çalışmalarında temelin Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan Araştırma İstasyonlarında atıldığını aktaran Sayın Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Başarı için Kamunun, Üniversitelerin ve Özel Sektörün güçlenmesi gerekiyor. Kamu ve Üniversite yapıları Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren desteklenmiş olup özel sektörün önü ne yazık ki çok geç açılmıştır. Bu gecikme, tohum devi diye bahsettiğimiz ülkeler ile aramızdaki farkın 100-150 yıla çıkmasına neden olmuştur. 1980’li yıllarda özel sektörün önünün açılması ile sektörümüzün bugün geldiği noktayı hep birlikte görmekteyiz. Son 10 yılda; tohum üretimimizi 290 bin tondan 1 milyon 143 bin tona yükselttik. İhracatımızın ithalatımızı karşılama oranı %88’e ulaştı ve Dünyanın 11. tohum üreticisi ülkesi haline geldik. 2023 yılı hedeflerimiz ise bu rakamları daha da yükselmektir.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2020, 21:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet HAKYEMEZ
Ahmet HAKYEMEZ - 9 ay Önce

Yerli ve Milli Bürokratı getirirseniz. Yerli ve milli üretim artar bu kadar basit. Özkan beyi takip ediyorum duyduğum kadarıyla teknisyenlikten genelmüdürlüğe kadar bakanlığın her kademesinde çalışmış, çalışkan ve milliyetçi bir insanmış. Çalışmalarında başarılar diliyorum.

Havva baydemir
Havva baydemir - 9 ay Önce

Tevletimiz çiftçiye sahip çıksın biz çiftçiler yerli malını olan herseye sahibiz

Araştırmacı
Araştırmacı - 9 ay Önce

Sayın genek müdürümü tebrik ediyorum. Çok dogru demiş.
Ancak yerli firmaların ürettikleri yabancı buğday ve arpa çeşitleri yerli ve millimidir?????

misafir
misafir - 9 ay Önce

Yabancı ülkelerde kullanılan tohumlar daha verimli ise kullanmanın bir sakıncası yok.Ülkemizde İthal buğday kullanılmadan ekmek yapılamıyor.Önemli olan tohumları ıslah edip verimi ve kaliteyi üst düzeye çıkarmak.Hayvancılıkta tamamen yabancı menşeli inek türleri var, niye ithal ediyoruz?Mili olmak istiyorsak bitki ve hayvancılıkta verimi en üst düzeye çıkarmak için çalışmalıyız.Bu potansiyel ülkemizde var.

Onur Oz
Onur Oz - 9 ay Önce

Yav yürü bi git

ADEM buba
ADEM buba - 9 ay Önce

Çok güzel anlatıyorsunuz Müdürüm amma fiyatlar çok yüksek tohumcular köyde ektiriyor 1.5 tl.ye alıyor 3 tl.ye bize geri satıyor bunu izah edin.Brnde sizin gibi memuriyette iken konuşurdum emekli oldum çiftçiliğe başladım pişman oldum.Darısı senin başına

Ciftci
Ciftci - 9 ay Önce

Yerli malı sahip çıkalım bunu siz siyasilere söyleyin. İthal tohumu ciftci getirtemez ama sizler getirirsiniz

Mazlum
Mazlum - 9 ay Önce

Yerli tohuma devlet mi sahip çıkacak? Çiftçi mi sahip çıkacak? Akıl tutulması yaşıyorlar. Liyakat en büyük meziyettir. Tagemler şimdiye kadar çiftçilere ne gibi bir katkı sağlamış önce bunun muhasebesini yapsınlar. Tagemler yan gel yat yeri olmuş. Tamamen kendi şahsına çalışan insanlar buralarda çalışır olmuş. Bilime ve ülkenin gelişimine en ufak katkıları yoktur.


banner151

banner251