Recep Konuk'tan dikkat çeken guguk kuşu benzetmesi: Çiftçinin yuvasına yumurtalarını bırakmasını önlemeye çalışıyoruz!

Pankobirlik Başkanı Recep Konuk, domates ve patates üreticisinin yaşadığı soruna guguk kuşu benzetmesiyle dikkat çekerek, hükümete seslendi. Konuk, "lütfen bize guguk kuşlarını besletmeyin. Guguk kuşlarını yuvamızdan uzak tutacak tedbirleri alın" dedi.

Recep Konuk'tan dikkat çeken guguk kuşu benzetmesi: Çiftçinin yuvasına yumurtalarını bırakmasını önlemeye çalışıyoruz!
banner200

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 68. Olağan Mali Genel Kurulu Konya Şeker Fabrikasında yapıldı. PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk'un genel kurulda yaptığı konuşmada 'guguk kuşu' benzetmesi dikkat çekti. Patates ve domates üreticisinin bu yıl yaşadığı soruna dikkat çeken Konuk, guguk kuşlarının kendilerine daha çok pay istemelerinden dolayı domates ve patates üreticisinin mağdur edildiğinin altını çizdi. Konuk, şunları kaydetti: 

“Domates hasadı başlayınca Balıkesir, Bursa tarafından feryatlar yükselmeye başladı. Salça fabrikaları sözleşmeli ektirdikleri domatesin alımını kesti. Niye? Daha ucuza almak için. 35-40 kuruşa kadar düşürdüler domatesin fiyatını. Bir çiftçi 40 kuruş maliyetim var, 40 kuruşa satıyorum. Seneye ekmeyi düşünmüyorum, umudum kalmadı, diyordu televizyonda. Salça fiyatları mı düştü memlekette? Yooo. Pazarda ucuzladı mı domates? Hayır. Dünyada domates bolluğu mu var? Yok. Tam domatesi anlamaya çalışırken patateste de aynı sorun ortaya çıktı. Çiftçi sözleşme yapmış. Karşı taraf 1-2 ton almış gerisinden vazgeçmiş. Sorun ne? Guguk kuşları kendilerine daha çok pay istiyor. Sorun bu"  

ZAVALLI SIĞIRCIK DÖRT DÖNÜP DURUYOR

Gukuk kuşunun tarifini yapan Konuk, konuşmasına şöyle devam etti: "Guguk kuşu, kumrudan, kargadan, yaban güvercininden büyükçe bir kuş. Ama yumurtası serçe, sığırcık yumurtası kadar. Kuşlar aleminin en düzenbaz kuşu. Guguk kuşu yumurtasını küçük kuşların yumurtalarının arasına bırakan kurnaz bir kuş. Önce guguk kuşunun yavrusu yumurtadan çıkıyor. Çıkan yavrunun ilk işi diğer yumurtaları yuvadan atmak. Guguk kuşunun yavrusunu kendi yavrusu sanan serçe veya sığırcık o yavruyu beslemeye başlıyor. Yavrunun cüssesi bir haftaya kalmadan anne babalık yapan kuşun cüssesini geçiyor ve sürekli yemek istiyor. Zavallı sığırcık veya serçecik karı koca buna yemek yetiştireceğiz diye dört dönüp duruyor" 

BİZE GUGUK KUŞLARINI BESLETMEYİN

Konuşmasının devamında hükümete seslenen Konuk, "Benim ve benim gibi milyonlarca çiftçinin devletimizden istirhamı, lütfen bize guguk kuşlarını besletmeyin. Guguk kuşlarını yuvamızdan uzak tutacak tedbirleri alın. Hem girdi tarafında hem ürünün pazara çıkışı sürecinde" dedi.

Konya Şeker olarak bunu yapmaya çalıştıklarını ifade eden Konuk, "Yani guguk kuşlarının Konya’daki çiftçinin yuvasına yumurtalarını bırakmasını önlemeye çalışıyoruz. Neyle? Yaptığımız yatırımlarla. Üreticimizin ürettiği ürünleri işleyecek tesisleri kurarak, ürettiklerimizle. Ürettiklerinizi katma değerli mamul ürün haline getirip raflara çıkardıklarımızla" şeklinde konuştu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 13:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 13 ay Önce

Tarım bakanı olacak adamsın

Ülker
Ülker - 13 ay Önce

Allah senden razı olsun sayın başkan bizde sizi kendimize örnek alıyoruz.
İnşAllah bu ülkede birgün sizin gibi vatanperver yöneticiler tarafından yönetilir.Allah yardımcınız olsun

Wahey
Wahey - 13 ay Önce

Sağı da soluda bu adamı tarım bakanı istedi yinede yapmadılar adamı

Hamit Güneş
Hamit Güneş - 13 ay Önce

Bravo başkan çok güzel anlatmışsın. Guguk kuşu hikayesi cuk oturmuş.

Ahey Ahey
Ahey Ahey - 13 ay Önce

Bu adam neden tarım bakanı olmadı acaba Tarımı bildiği için sanırım

CEVAT KOYUNCU
CEVAT KOYUNCU - 13 ay Önce

Üreticilerin çektiği sıkıntıları bu kadar net ve ve çözümleriyle birlikte açıklayabilen biri daha olmamıştı Sağolasın RECEP BAŞKAN

...
... - 13 ay Önce

Kanun koyucular. Guguk kuşlarına savaş açmadığı sürece guguk kuşu gitmez.

banner151

banner251