Patates fiyatları 10 liraya kadar çıkarken Bolu'nun şahı patates toprağa dikilmeye başlandı!

Patates fiyatları 10 liraya kadar çıkarken, yeni ürün patatesin ise 15 liranın altında olması beklenmiyor. Patates fiyatları yakından takip edilirken, Bolu'nun şahı patates de toprağa dikilmeye başlandı. Üretici yeni üründen umutlu.

Patates fiyatları 10 liraya kadar çıkarken Bolu'nun şahı patates toprağa dikilmeye başlandı!
banner282

Türkiye'nin en önemli patates üretim merkezlerinden olan Bolu'da patates havalarında müsaade etmesiyle toprağa dikilmeye başlandı. Adıyla, tadıyla dokusuyla gerek üreticinin gerekse tüketicinin şahı konumunda yer alan Bolu patatesi üreticilerin öncelikli tercihi olmaya devam ediyor. Yukarı Çamlı köyü mevkiinde yapılan dikimi ziyaret eden İl Müdürü İzzet Murat, İl Müdür Yardımcısı Hasan Taş ve teknik personel incelemelerde bulunurken ekim aralığı, kullanılan gübre miktarı vb. konularda üreticilerle istişare de bulundu. Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat, şunları kaydetti: 

BOLU'NUN DEĞİŞMEYEN ÜRÜNLERİ ARASINDA YER ALIYOR

“Yakın zamana kadar devam eden yoğun yağışlı hava sonrası gelen güneşli havalar üreticilerimize toprak işleme ve ekim-dikim fırsatı sunmuştur. Bolu üreticisinin olmazsa olmazı konumunda yer alan patates dönem dönem değişkenlik gösterse de Bolu’nun değişmeyen ürünleri arasında yerini korumaktadır. Coğrafi işareti alınan Bolu patatesi toprak ve ikliminin verdiği katkı ile kalite ve lezzet alarak tercih edilir bir ürün haline gelerek "Bolu Patatesi" adıyla aranan bir ürün, bir marka olmuştur. 

İçerisinde bulunduğumuz dönemde gerek gıda arzında yaşanan global sıkıntı gerekse de dalgalı fiyat hareketleri patatesi stratejik bir noktaya sürüklemiştir. Üreticilerimizin herşeye rağmen durmaksızın üretmeye devam etmesi mutluluk vericidir. Üreticilerimizle koordineli hareket ederek üreticilerimizin ve ülkemizin kazanması temel amacımızdır. Bu amaç doğrultusunda çalışmalarımız devam edecektir. Üreticimizin diktiği her bir patates hasatta bol olsun, kazancı bereketli olsun. Başta değerli Bolu çiftçilerimiz olmak üzere emeği geçenlere şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum" 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE