Mazot gübre desteği ödemesi Mart ayına kaldı!

Artan girdi maliyetlerinden dolayı canı çok fena halde yanan çiftçi dört gözle gübre ve mazot desteğinin ödenmesini bekliyor. Şubat ayının sonunda ödenmesi beklenen mazot gübre desteğinin Mart ayına sarktığı ortaya çıktı.

Mazot gübre desteği ödemesi Mart ayına kaldı!
banner282

2021 yılına ait mazot gübre desteğine yönelik çalışmalar son aşamaya gelirken, Hazine ve Maliye Bakanlığının 23 ile 25 Şubat’tan itibaren kaynağı Tarım ve Orman Bakanlığının hesabına aktarmasıyla birlikte desteklerin de çiftçiye ödenmesi bekleniyordu. Ancak son alınan bilgilere göre, ödemelerin 1 ile 2 hafta ertelendiği ortaya çıktı. Buna göre, mazot gübre desteği olarak çiftçiye yaklaşık 4 milyar lira bir ödemenin yapılması planlanırken, Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre ödemelerin Mart ayına sarktığı kaydediliyor. Destek ödemeleri, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi T.C. kimlik numarasının son hanesine göre Mart ayının ilk haftası veya ikinci haftasından itibaren çiftçilerin hesaplarına aktarılacağı belirtiliyor. 

GİRDİ DESTEĞİ İLE İLGİLİ KARARNAMENİN YAYINLANMASI BEKLENİYOR

Diğer yandan artan gübre ve mazot fiyatlarından dolayı 2022 yılı destek bütçesine konular 3.2 milyar lira ilave kaynağın ödenmesiyle ilgili de kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

HANGİ ÜRÜNE NE KADAR MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ ÖDENECEK?

Bilindiği üzere 2021 yılı ürünü buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale için dekar başına 19 lira olan mazot desteği 22 liraya, 16 lira olan gübre desteği ise 20 liraya çıkarılmıştı. Bu ürünler için gübre ve mazot desteği toplamda dekar başına 42 lira ödenecek.

Yine pamuk ve çeltikte 68 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak üzere toplamda 76 lira,

Nohut, kuru fasulye ve mercimekte 24 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak üzere 32 lira,

Patates ve soyada 30 lira mazot ve 8 lira gübre olmak üzere 38 lira,

Yağlık, yağlık ayçiçeğinde 29 lira mazot ve 8 lira gübre dsteği olmak üzere 37 lira,

Dane mısırda mazot desteği 27 lira, gübre desteği 8 lira olmak üzere toplamda 35 lira,

Kanola ve aspirde 20 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak üzere toplam 28 lira,

Kuru soğan ve yem bitkilerinde 19 lira mazot ve 8 liralık gübre desteği olmak üzere toplamda 27 lira,

Yaş çay ve fındıkta 18 lira mazot,8 lira gübre desteği olmak üzere toplamda 26 lira,

Zeytin ve diğer ürünlerde dekara 17 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak üzere toplam 25 lira,

Nadasa bırakılan tarım arazileri için 8 lira mazot desteği ödenecek.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2022, 19:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
çiftçi remooooo
çiftçi remooooo - 3 ay Önce

geç onuda geç vermiyeceği dünden belliydi dilerim hiç verilmesın zaten verilmiyecek loooooooooo remooooooooooo ne halt edisen lo remo can sen neden kendine dert ediysen lav remocan mahşer günü geldiğinde aha yakalarına yapiş orda alırsın looooo kırrrrooooo nekadarda cahilsın loooooooooooooooo
vışşşşşşşşşş he velle kuban kabir var kabir azabı var orada hakkını alırsın inşaAllah remocan...amin....

Re teee
Re teee @çiftçi remooooo - 3 ay Önce

Sayın rete mazotun yarısı sizden olacaktı

Mustafa
Mustafa - 3 ay Önce

Kimin umurunda civtci ,ağalar yan gelip bir yatsın keyifleri yerine gelsin bakalım ama 2023 çok az kaldı görürsünüz o zaman

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş - 3 ay Önce

Aslında en güzeli bütün destekleri tek bir yere toplayıp çiftçiyi uğraştırmadan halletmek.dünya kadar dosya hazırlatıp başvuru yaptıryorlar her seferinde.

Deli erkut
Deli erkut - 3 ay Önce

Vergi kesintileri ne oldu

Ahmet Çiftçi
Ahmet Çiftçi - 3 ay Önce

Hepsi palavra yalan haber ben ilce tarıma sordum bundan 2 hafta önce dedi Martın sonu gibi hesabınıza yatar devlet çiftçiye hiç bişe vermez dönüme 20 TL veriyor Ne oldu destekleme paralarinda kesilen vergi iyadesi oda yalan oldu

Tarım kredi sıradan bir olay
Tarım kredi sıradan bir olay - 3 ay Önce

Cumhurbaşkanina hakaret edip siyasi propaganda yapan kooperatif yetkililerini koruyan bölgebirlikleri mercek altına alındı deprem çok yakında. Kontrollük ve teftiş bilgilendirildi.danışmanlar inceliyor süreç ağırdan işlemesi bu suçları işleyen müdür müdür yardımcısı ve çalışanlar korumak devlete vatana ihanettir. Tarım Kredi kooperatifleri tehlike sürmekte .

Hülya şahinha
Hülya şahinha - 3 ay Önce

Haklar helal olumu zıkkım olsun

Küçücük çiftçi
Küçücük çiftçi - 3 ay Önce

Vergi kesintileri, yem bitkileri desteği ve mazot gübre desteği... Hepsi duruyor ve garip olan odur ki belirli bir tarih verilse çiftçi de hesabını ona göre yapacak borçlanacak ve ihtyaçlarını temin edecek. Ama nerde bunu düşünen bürokrasi