Kuraklık tahıl ambarını da vurdu 1 hafta içinde etkili yağış olmazsa tarlalara biçerdöver girmeyebilir!

Ulusal Hububat Konseyi Araştırma Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya ovasında kuraklığın ciddi boyutlara ulaştığını belirterek, "Özellikle Konya ve çevresine ciddi anlamda bitkiler strese girmiş durumda. Önümüzdeki 1 hafta içinde etkili yağış alamazsak tarlalara biçerdöver girmeyebilir" dedi.

Kuraklık tahıl ambarını da vurdu 1 hafta içinde etkili yağış olmazsa tarlalara biçerdöver girmeyebilir!
banner200

Yurt genelinde beklenen bahar yağışlarının görülmemesi, Orta Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerindeki kuraklık, hububat hasadını tehdit ediyor. Türkiye genelinde en az 2 milyon ton rekolte kaybı beklendiğini ifade eden Ulusal Hububat Konseyi Araştırma Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, "Önümüzdeki 1 hafta içinde etkili yağış alamazsak tarlalara biçerdöver girmeyebilir" dedi. Kış mevsiminde yeterli yağış alamayan, bahar dönemini ise kurak geçiren Orta Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinde hububat hasadı yaklaşırken, buğday ve arpa da büyük rekolte düşüşleri bekleniyor.

MAALESEF 1 AYDIR YAĞIŞ DÜŞMEDİ

Ulusal Hububat Konseyi Araştırma Danışma Kurulu üyesi ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, şunları söyledi;

"Yağış bakımından bu yıl kötü başlamıştı. Ocak ayında rahatlama oldu. Şubat ayında yine kuraklık yaşadık. Mart ayı da bir nebze yağışlı geçti. Ancak özellikle buğday ekim alanlarında verim ve rekolteyi belirleyen en önemli husus, nisan ve mayıs yağışları. Maalesef Konya Ovası’na 1 aydır yağmur düşmedi.

Bu da ocak ayında belli bir kıvama gelen kıraç ekim alanlarındaki kurtardığımız ürünleri ciddi anlamda tehdit etmeye başladı. Ülkemizde şu an birçok alan çok kötü durumda. Güney Doğu Anadolu Bölgesi daha erkenci olduğu için havaların da sıcak olması nedeniyle sulanamayan alanlarda ürün kaybı yaşanıyor.

BÖYLE GİDERSE TARLALARA BİÇERDÖVER GİRMEYEBİLİR

Türkiye’nin, 38 bin 873 kilometrekare yüz ölçümüyle en büyük kenti olan, en fazla tahıl ürünü yetiştirildiği için ‘tahıl ambarı’ olarak bilinen ve yıllık ortalama 2,5 milyon ton buğdayın üretildiği Konya Ovası’nda kuraklığın ciddi boyutlara ulaştığını ifade eden Prof. Dr. Süleyman Soylu, şunları söyledi:

"İç Anadolu Bölgesi’nde de özellikle Konya ve çevresine ciddi anlamda bitkiler strese girmiş durumda. Önümüzdeki 1 hafta içinde etkili yağış alamazsak tarlalara biçerdöver girmeyebilir.

O derece sıkıntılı bir durumu söz konusu. İnşallah bir an evvel gerekli yağışa kavuşuruz. Bunlar bir verim kaybı oluşturacak ama zararın neresinden dönersek kardır.

Trakya, Ege ve Karadeniz Bölgesinde çok büyük bir sorun görmüyoruz. Ama özellikle İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi, maalesef buğday arpa üretimi yönünden ciddi anlamda sıkıntı oluşturacak gibi görünüyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2021, 00:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Konyalı
Konyalı - 3 ay Önce

Konya da yağışlar azalıyor, yer altı suları çekiliyor peki bu durum karşısında ne yapılıyor hiçbir şey. Konya da getirisi iyi olan, bol su isteyen bitkilerin ekimine son hızla devam ediliyor yer altı suları bittiğinde harekete geçerler herhalde. Bu duruma tarım kuruluşları da sessiz kalıyor büyük bir vurdumduymazlık, sessizlik var tarım da bizi zor günler bekliyor.

banner151

banner251