Kuraklığın acı faturasını TMO çıkardı: 4 milyon dekar alan kurudu çiftçi tarlasını hayvanlarına otlattı!

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, kuraklıktan dolayı çiftçi kavruluyor. TMO, kuru tarımın yoğun olarak yapıldığı bu bölgedeki kuraklığın boyutunu yayınladığı Fenolojik Değerlendirme raporu ile gözler önüne serdi. 4 milyon dekar alanda geri dönüşü mümkün olmayan kurumalar yaşandığına dikkat çeken TMO, çiftçinin biçilemeyen tarlarını hayvanlarına otlattığına vurgu yaptı.

Kuraklığın acı faturasını TMO çıkardı: 4 milyon dekar alan kurudu çiftçi tarlasını hayvanlarına otlattı!
banner200

TMO, Nisan ayı Hububat ve Bakliyatta Yağış, Ekiliş ve Gelişim Analizini içeren  Fenolojik Değerlendirme raporunu yayınladı. Raporda, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan kuraklık bütün çıplaklığı ile ortaya kondu. Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Şanlıurfa’yı içine alan coğrafyada özellikle kuru tarım yapılan alanlarda kuraklıktan dolayı büyük bir ürün kaybı yaşanırken, Tarım ve Orman Bakanlığının bin bir zahmetle ektiği tarlalarından hiçbir ürün alamayarak mağdur olan çiftçilere duyarsız kalarak bugüne kadar mağduriyetleri giderecek her hangi bir adım atmaması dikkat çekiyor. 

NİSAN AYI FENOLOJİK DEĞERLENDİRME RAPORU YAYINLANDI RAPORA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

TMO’nun Nisan ayı Fenolojik Değerlendirme raporunda özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesine yönelik yapılan değerlendirmeler, bu bölgede yaşanan kuraklığın hangi boyutlara geldiğini gözler önüne serdi. 

Fenolojik Değerlendirme raporunda işte o dikkat çeken değerlendirmeler… 

4 MİLYON DEKAR ALANDA GERİ DÖNÜŞÜMÜ MÜMKÜN OLMAYAN KURUMALAR YAŞANDI

Diyarbakır’da yüzde 88, Mardin’de yüzde 62 ve Şırnak’ta yüzde 83 olan kuruya ekim oranı hesaba katıldığında bu üç ili içine alan coğrafyanın yüzde 80’inde (yaklaşık 4 milyon da) kuraklık dolayısıyla geri dönüşümü mümkün olmayan kurumalar yaşanmıştır. 

ÇİFTÇİ KURUYAN ARPALARINI BİÇEMEDİĞİ İÇİN HAYVANLARINA OTLATMAYA BAŞLADI

Şanlıurfa’nın güneyinde bulunan (Suruç-Akçakale-Şanlıurfa) kuru tarım yapılan ve bitki gelişimi zayıf olan alanlarda da geçen aylarda gözlenen sararma ve kurumalarda belirgin bir artış söz konusudur ve bu alanlarda yüzde 80-90 oranında hasar olacağı tahmin edilmektedir. Gelişimini yeterince tamamlayamadan (boyu 15-30 cm’yi geçememiş kurumaya başlayan arpalar ya biçilmeden sürülmüş, ya da hayvan otlatılarak değerlendirilmeye başlanmıştır. 

BİÇİM AŞAMASINA GELEN ARPALARDA DANE OLUŞMADI

Batman ve Diyarbakır’da kuruya ekilmiş arpalar hemen hemen biçim aşamasına gelmiş olsa da boylarının kısa kalması ve yeterince dane oluşturamaması nedeniyle ciddi verim kaybı yaşanacağı tahmin edilmektedir. 

Siirt’de de yine Nisan yağışlarına bağlı olarak hububat kuraklık stresine girmiş bazı bölgelerde bitki başağa girmeden sararmış özellikle su tutma kapasitesinin düşük olduğu yerlerde kuraklık ciddi şekilde hissedilmiştir. 

BUĞDAY ARAZİLERİ DE STRESE GİRDİ 1 HAFTALIK SÜREÇTE YETERLİ YAĞIŞ OLMAZSA ARPADAKİ ÜRÜN KAYBI BUĞDAYDA DA YAŞANACAK

Bölge genelinde kuruya ekim yapılan buğday arazilerinde tam olarak kurumalar görülmese de ciddi su stresi baş göstermiştir. Önümüzdeki 1 haftalık süreçte yeterince yağış alınamaması durumunda arpada yaşanan sıkıntıların buğdayda da görülmesi kaçınılmazdır. 

KURU TARIMDA HASARIN DAHA DA ARTMASI BEKLENİYOR

Son iki ayda yeterli yağış alınmaması nedeniyle kuru tarım alanlarındaki hasarın artacağı dolayısıyla verimin düşük olacağı öngörülmektedir. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2021, 14:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 5 ay Önce

Çok merak ediyorum bu kuraklıkta devlet çiftciye yardım etmeyi düşünüyormu acaba? Birde bu kuraklık CHP yada iyi parti iktidardayken olsaydı camilerde ve medyada neler derlerdi acaba

Hanssan
Hanssan @Çiftçi - 5 ay Önce

Doğayı toprağını korumaya çalışan köylüyü polise jandarmaya joplatan AKP'ye oy verenler

Mükremin Karaca
Mükremin Karaca - 5 ay Önce

Yapılan bilimsel araştırmalardan çıkarılması gereken sonuç bence şu: TMO sezonda piyasadaki tüm buğdayı,arpayı,nohutu ve mercimeği toplamalı ve çiftçinin malını esnafın olmayan vicdanına terk etmemelidir. Aksi takdirde esnaf 2000-2500 arası topladığı mahsülü kışın 3500 e satacak ve orantısız bir kar elde edecektir. Agresif tavırlarla bu senenin tüm ürünü depolara çekilmeli ve yurtdışı bağımlılığı azaltılmalıdır.Dünya piyasalarında ekmeklik buğdayın daha şimdiden 2600 tl/ton olduğunu düşünürsek ilerleyen zamanlarda nerelere varacağı aşikardır.

Ciftci
Ciftci - 5 ay Önce

Onlar Bosna Hersek e sudan a yardım ederler

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 5 ay Önce

Dünya varolduğundan beri kuraklıklar, kıtlıklar, felaketler olmuştur.
Kuraklıkla mücadele de ne yapıyoruz hiçbir şey. Eylül ayından beri ülke genelinde yağış sıkıntısı vardı.
Yer altı suyuna göre bir üretim programı bile yapılamadı yakın zamanda yeraltı suyu da bitecek. Konya ovasında yer gök mısır ekildi mısır çok su isteyen bir bitki.
Bakanlık su isteği daha az olan hububatta daha çok destek verip üreticiyi hububat üretimine yönlendirebilirdi.
Ülke tarımın da büyük bir plansızlık var Allah veriyor üretici üretiyor ama plansızlık yüzünden ürünler ya para etmedi yada depoda çürüdü.
Tarımda zor günler bizi bekliyor.

Ciftci
Ciftci - 5 ay Önce

Sadece doğu anadolu değil budur tarafında 1 aydır yağmur yok. Yazık oldu

Çiftçi
Çiftçi - 5 ay Önce

Ya tarımdan haber birde ayçiçek primlerini dile getir Allah rızası için

Adiyaman kuraklik
Adiyaman kuraklik - 5 ay Önce

Adiyamanda bugday tarlaları kuraklıktan çok ciddi hasar aldı.

banner151

banner251