İthal buğdayda kalite düştü fiyat arttı! TMO'nun 10'uncu ihalesinde rekor fiyat!

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 30 Haziran’da başladığı ekmek buğday ithalatında 10’ncu ihaleyi bugün yaptı. 270 bin tonluk ekmeklik buğday ithalatında ortalama fiyat 456 dolar/ton oldu. Düşük kaliteli buğday olmasına rağmen bu fiyat, TMO'nun bugüne kadar yaptığı ihaleler içinde en yüksek fiyat oldu.

İthal buğdayda kalite düştü fiyat arttı! TMO'nun 10'uncu ihalesinde rekor fiyat!
banner282

TMO, 30 Haziran’da başladığı ekmeklik buğday ithalat ihalesinde bugün 10’uncu ihaleyi yaptı. İhalede ortalama fiyatlar 456 dolar/ton oldu. İhale henüz onaylanmadı. İhalenin onaylanması durumunda 270 bin ton ekmeklik buğday bugüne kadar yapılan ihaleler içinde en yüksek fiyattan ithal edilmiş olacak. Bundan önce yapılan 9’uncu ihalede ortalama fiyatlar 434 dolar/ton olmuştu. Son yapılan ihaleye göre fiyatların tonda 22 dolar arttığı görülüyor. 

DÜŞÜK KALİTELİ BUĞDAY OLMASINA RAĞMEN FİYATLAR YÜKSELDİ

TMO’nun bugün yaptığı ihalede 270 bin ton ithal edilecek buğdayın 35 bin tonu 11.5 protein, 235 bin tonu da 12.5 protein yani orta ve düşük kalite buğdaydan oluşuyor. İthal edilecek buğdayın kalitesi düşmesine rağmen fiyatların artması yaşanan sıkıntıyı gözler önüne serdi. 

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “6750 TL/ton fiyatla buğday ithal ediyoruz. Çiftimizin buğdayına 2250 TL fiyat verilmişti” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2022, 17:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
HASAN YILDIZ
HASAN YILDIZ - 2 ay Önce

YILDA 4 T0N MAZOT YAKIYOM BANA VERİLEN DESTEK 100 LİTEE 20 TON GÜBRE HARCIYOM BANA VERİLEN 500 KİLO ÇOCUK KANDIRIR GİBİ

Turan Tuncer
Turan Tuncer - 2 ay Önce

Bir aylık iç piyasadan alsınlar
Ne durumdayız görelim

Ömer
Ömer - 2 ay Önce

Yanlış tarım politiklarının sonucudur
Daha bu başlangıç
bu yıl bircok çiftçinin tarlası boş kalacak zamlardan dolay

Misafir
Misafir - 2 ay Önce

Köylü sezonda 6 ton buğday sattı şimdi bir ton gübre alamıyor hesap ortada emek olmadan yemek olmaz biriside çıkıp şu köylünün elinden tutsa herşey daha güzel olacak ama türk parası pul olduya dolarımız var gemilerde buğday satan çok bakalım taşıma suyuyla bu değinen ne kadar buğday öğütecek az kaldı seneye ekmek 10 TL

banner151