Ilgın Şeker Fabrikasında yatırımsızlıktan dolayı üretim durduruldu!

2018 yılında yapılan özelleştirme ihalesinde özelleştirilmekten kıl payı kurtulan Ilgın Şeker Fabrikası’nda yatırımsızlıktan dolayı üretim durduruldu! Çürümeye başlayan pancarlar ise tırlarla başka fabrikalara taşınmaya başlandı… 

Ilgın Şeker Fabrikasında yatırımsızlıktan dolayı üretim durduruldu!
banner200

Temeli 1976 yılında atılan ve bölgede Erbakan’ın fabrikası olarak bilinen Türkiye’nin en değerli şeker fabrikaları arasında gösterilen Ilgın Şeker Fabrikasında, yıllardır hiçbir yenileme yatırımı yapılmadığı için üretim durdu. Fabrikanın en önemli unsuru olan ve eski teknoloji ile çalışan kireç ocakları artık çalışamayacak hale geldiği için, Ilgın Şeker Fabrikasında üretim tamamen durduruldu. Fabrikada üretim durdurulduğu için çiftçiden alınan ancak işlenemeyen 150 bin ton şeker pancarı da yüksek nakliye ücreti ödenerek tırlarla en yakın şeker fabrikalarına taşınmaya başlandı. 

ILGIN’A VERİLMEYEN ÖDENEK KAPALI FABRİKAYA VERİLDİ! 

TÜRKŞEKER’in en karlı fabrikaları arasında olan bu kampanya döneminde bölgedeki çiftçilerden tam 1 milyon 600 bin ton şeker pancarı alan Ilgın Şeker Fabrikasına tek kuruş yatırım yapılmazken, 9 yıldır kapalı bulunan ve bölgede pancar üretimi neredeyse yok denecek kadar az olan Çarşamba Şeker Fabrikası’na ise 60 milyon lira yatırım ödeneği ayrılması manidar bulunuyor. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, kamunun elinde kalan şeker fabrikaları arasında en verimli ve karlı şeker fabrikalarının başında gelen, temeli 1976 yılında Milli Görüş Lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından atılan Ilgın Şeker Fabrikasında üretim yatırımsızlıktan dolayı zorunlu olarak durduruldu. Fabrika sahasında bulunan ve işlenemeyen 150 bin ton pancar yaklaşık 15 milyon lira nakliye parası ödenerek Eskişehir ve Ankara Şeker Fabrikalarına taşınmaya başlandı. Taşınan pancarlarda ise ciddi polar kaybı yaşanırken, yatırımsızlığın bedeli TÜRKŞEKER’e ağır olacak. 

MİLLİ GAZETE’NİN HAKLILIĞI ACI BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKTI!

Milli Gazete’nin şeker fabrikalarına yönelik yatırım çağrısında ne kadar haklı olduğu acı bir şekilde ortaya çıktı. Türkiye’nin en gözde şeker fabrikalarından olan Ilgın Şeker Fabrikası’na yıllardır tek bir kuruşluk modernizasyon yatırımının yapılmamasından dolayı, fabrikada artık üretim yapılamayacak duruma geldi.  Kampanya dönemi devam etmesine rağmen fabrikadaki kireç ocaklarının devre dışı kalmasından dolayı üretim zorunlu olarak durduruldu. Fabrikada üretim durdurulduğu için, işlenmeyi bekleyen 150 bin ton pancar da çürümeye başladı. 

TÜRKŞEKER ALELACELE 150 BİN TON PANCARIN TAŞINMASINA KARAR VERDİ 

TÜRKŞEKER yönetimi alelacele aldığı bir kararla çürümeye başlayan 150 bin ton pancarı, en yakındaki diğer kamu şeker fabrikalarına taşınmasına karar verdi. Çürümeye başlayan pancarlar, gece gündüz demeden büyük bir kamyon ve tır filosu ile taşınmaya başlandı. 

SADECE PANCARI TAŞIMA MALİYETİ 15 MİLYON LİRAYI BULACAK

TÜRKŞEKER’in yatırımsızlıktan dolayı üretimi duran Ilgın Şeker Fabrikasındaki 150 bin ton şeker pancarını başka fabrikalara taşımasının maliyeti 15 milyon lirayı bulacağı kaydediliyor. İşlenmesi geciktiğinden dolayı taşınan pancarlarda ciddi bir polar kaybı yaşanacağı için elde edilecek şeker miktarı da düşecek. Şekerde yaşanacak kayıpla birlikte zararın ikiye üçe katlanması bekleniyor.

ILGIN ŞEKER FABRİKASI’NIN KAMU İÇİN AYRI BİR ÖNEMİ BULUNUYOR

Ilgın Şeker Fabrikasının kamu şeker fabrikaları için ayrı bir önemi bulunuyor. Üretim ve verimliliğin yüksek olmasından dolayı TÜRKŞEKER’in bünyesinde bulunan Ağrı, Kars, Erciş gibi şeker fabrikalarının yüksek üretim maliyetlerini de revize eden Ilgın Şeker Fabrikası, bu özelliğinden dolayı Doğu Anadolu’daki fabrikaların da ayakta kalmasını sağlıyordu. Ilgın Şeker Fabrikası’nın bu özelliğini kaybetmesi, TÜRKŞEKER’in üretim maliyetlerini doğrudan yükselteceği için fabrikaların zararı daha da katlanarak artacak ve halk da şekeri daha pahalı tüketmek zorunda kalacak. 

GÖZÜMÜZ GİBİ BAKMAMIZ GEREKEN FABRİKAYA TEK KURUŞLUK YATIRIM YAPILMIYOR!

Gözümüz gibi bakmamız gereken Ilgın Şeker Fabrikası’nın işte böylesine önemli bir görevi bulunmasına rağmen, fabrikaya yıllardır hiçbir modernizasyon yatırımı yapılmayarak eski teknoloji ile çalışmaya terk edilmesi manidar bulunuyor.

ILGIN’A TEK KURUŞLUK YATIRIM YAPMAYAN TÜRKŞEKER, KAPALI FABRİKAYA 60 MİLYON LİRA YATIRIM ÖDENEĞİ AYIRDI! 

2020/2021 kampanya döneminde çiftçiden yaklaşık 1 milyon 600 bin ton pancar alan ve bunun yaklaşık 1 milyon tonunu işleyen Ilgın Şeker Fabrikası’na tek bir kuruş yatırım ödeneği ayırmayan TÜRKŞEKER’in pancar üretimi olmayan ve 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası’nı tekrar üretime alma gerekçesiyle 60 milyon lira yatırım ödeneği ayırması ise dikkat çekiyor. Sözde bu kampanya döneminde üretime alınması planlanan Çarşamba Şeker Fabrikası, hem çiftçinin yeterli pancar üretmemesi hem de Covid-19’dan dolayı üretime alınamadı. Çiftçiden bu kampanya döneminde 150 bin ton pancar taahhüdü alınmasına rağmen sadece 60 bin ton pancar üretildi. Yapılan yatırımlara rağmen Çarşamba Şeker Fabrikası üretime alınmadığı için çiftçiden alınan bu 60 bin ton pancar da yine yüksek bir nakliye ücreti ödenerek çevre illerdeki fabrikalara taşındı.   

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 20:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alınteri
Alınteri - 9 ay Önce

Normaldir calişmıyor atıldurumda diye birilerine peşkeş cekeriz. Secimzamanıda kacyıldır kapalıydı der bir acılış yaparız bence başkada birşey beklemek yanlış... E...... Olur

yetiştirici
yetiştirici - 9 ay Önce

Her FABRİKA, bir KALEDİR..” M.K.Atatürk

Hele bak hele
Hele bak hele - 9 ay Önce

Yav siz hala anlamadınız mı? Atatürk, Erbakan, Demirel, Ecevit ... farketmez önemli olan:)))

banner151

banner251