İcralık çiftçiye mahkemeden müjdeli haber: Çiftçi dava açtı 230 bin liralık borç 43 bin liraya düştü!

Tarım Kredi Kooperatiflerinden icralık olan çiftçilere Tokatlı çiftçiden müjdeli bir haber geldi. Tokat’ın Pazar ilçesine bağlı Ovayurt köyünde çiftçilik yapan Yahya Akbaş, borcuna karşı işletilen yüksek faizin iptal edilmesi için Tarım Kredi Kooperatifleri aleyhine açtığı bütün davaları kazandı.

İcralık çiftçiye mahkemeden müjdeli haber: Çiftçi dava açtı 230 bin liralık borç 43 bin liraya düştü!
banner200

TARIMDAN HABER ÖZEL HABER 

Tarım Kredi Kooperatiflerinden icralık olan çiftçilere Tokatlı çiftçiden müjdeli bir haber geldi. Tokat’ın Pazar ilçesine bağlı Ovayurt köyünde çiftçilik yapan Yahya Akbaş, borcuna karşı işletilen yüksek faizin iptal edilmesi için Tarım Kredi Kooperatifleri aleyhine açtığı bütün davaları kazandı. İki ayrı dosyadan açılan davalardan birisini kesin kazanırken, diğeri ise temyize gitti. 

İCRALIK ÇİFTÇİYE MAHKEMEDEN MÜJDELİ HABER

Tarım Kredi Kooperatiflerinden icralık olan çiftçiler günlerdir borçlarındaki yüksek faize bir çözüm bulunmasını beklerken, Tokat’tan müjdeli bir haber geldi. Tokat’ın Pazar ilçesine bağlı Ovayurt köyünde çiftçilik yapan Yahya Akbaş, Turhal Tarım Kredi Kooperatifine kullandığı kredilerden dolayı iki ayrı dosyadan borcu bulunuyordu. 43 bin liralık borcunun 119 bin liraya, 10 bin liralık borcunun da 27 bin liraya çıkması üzerine konuyu mahkemeye taşıdı.

119 bin liralık borcu mahkeme sürecinde 230 bin liraya 27 bin liralık borcu da 36 bin liraya çıkarken, bütün tarlasına, traktörüne, araçlarına da ipotek kondu. Kefilleri ile kavgalı duruma gelirken, kendisinin mahkemeye açtığı davadan vazgeçirilmeye çalışıldığını iddia etti. 

KENDİSİNİN VE TARIM KREDİ'NİN ALEYHİNE AÇTIĞI BÜTÜN DAVALARI KAZANDI

Davayı geçtiğimiz Mart ayında açtığını, ancak pandemiden dolayı duruşmanın ertelendiğini, 17 Ağustos’ta yapılan ilk duruşmada ise davayı kazandığını belirten Yahya Akbaş, bunun üzerine Tarım Kredi Kooperatiflerinin aleyhinde açılan davaları da kazandığını dile getirdi. 

KENDİSİNDEN TEFECİ FAİZİ ALINDIĞINI İDDİA EDEREK İPTAL EDİLMESİNİ TALEP ETTİ 

Davayı açarken, 43 bin liralık borcunun önce 119 bin liraya daha sonra 230 bin liraya çıktığını diğer bir 10 bin liralık borcunun da önce 27 bin liraya daha sonra 36 bin liraya çıktığını ifade eden Akbaş, bu yüksek faize itiraz ederek, mahkemeye bunun bir tefeci faizi olduğunu kendisinin bu kadar kazanamadığını ve mağdur edildiğini belirttiği vurguladı. 

MAHKEME ÇİFTÇİYİ HAKLI BULDU 230 BİN LİRALIK BORÇ 43 BİN LİRAYA DÜŞTÜ 

Mahkemenin kendisini haklı bulduğunu ve davayı ilk duruşmada kazandığını kaydeden Akbaş, “230 bin liralık borç 43 bin liraya düştü. Dosya bilirkişiye gitti. Bilirkişi 43 bin liradan ne kadar faiz alınmasına karar verecek. Ben de ona göre borcumu Tarım Kredi Kooperatiflerine ödeyeceğim. Diğer bir dosyadan 36 bin lira olan borcumla ilgili de dava lehime sonuçlandı ancak Tarım Kredi Kooperatifleri temyize gitti. Onun sonucunu bekliyorum” dedi. 

DAVAYI KAZANINCA TARLASI, TRAKTÖRÜ VE ARACININ ÜZERİNDEKİ İPOTEKLER KALDIRILDI 

Davayı kazanmasından dolayı tarlası, traktörü ve araçlarının üzerindeki bütün icra kararlarının kaldırıldığını belirten Akbaş, “Kendisinin doğrudan açtığı ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin de aleyhine açılan bütün davaları kazandım.

TURHAL'DA AVUKATLARI OLMASINA RAĞMEN SİVAS BÖLGEDEN DE 3 AVUKAT DAHA GELDİ

Benimle pazarlık yapmak istediler. Ama ben davamdan vazgeçmem dedim. Turhal’da bir tana avukatları olmasına rağmen Sivas Bölgeden de 3 avukat daha gönderdiler. Onlar duruşmaya 4 avukatla girdiler ben 1 avukatla girdim ama davaları kazandım” dedi. 

ÇİFTÇİ DAVAYI KAZANINCA TARIM KREDİ TURHAL'DA İCRALIK ÇİFTÇİYE TEBLİGAT GÖNDEREMEDİ

Kendisinin kazandığı davanın emsal teşkil ettiğini ve bundan dolayı Tokat/Turhal’da icralık olmasına rağmen hiçbir çiftçiye icra tebligatı gönderilmediğini ifade eden Akbaş, bilirkişi sonucunun belli olmasıyla birlikte tazminat davası açma hakkının da bulunduğunu ve Tarım Kredi Kooperatifleri aleyhine tazminat davası da açacağını kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2020, 18:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emekli kooperatif personeli
Emekli kooperatif personeli - 13 ay Önce

Genel sorunlar
1.faizler yuksek
2.calisanlara yuklenen sorumluk çok
3.bolge mudurlerinin koopa geldiklerindeki ilk soru satislardaki karlilik,satislarin artirilmasi tahsilatin yapilmasi
4.kurumun isine gelince devlet kurumu,isine gelince özeliz görüsü
5.personelin ozel sektor gibi calistirip devlet personeliymis gbi teftis gormesi,surekli satis yapmani isterler 3 torba gubre emanet versen mufettisler mevzuatta boyle bir satisimiz yok deyip isi sorusturmaya kadar gotururler
6.tarim kredinin su anki mevzuatinin sahada islerin yurutulmesiyle uzaktan yakindan ilgisinin olmamasi..

BEN DİYORUMKİ.
BEN DİYORUMKİ. - 13 ay Önce

SEN NE YAPTIN YAHYA ABİ. BÜTÜN ÇİFTÇİLERİ BORÇLARINDAKİ FAİZİN SİLİNMESİ İÇİN TARIM KREDİYİ MAHKEMEYE VERMEYE DAVET EDİYORUM. HAKKINIZI ARAYIN.

MAHKEME ZULME DUR DİYOR. EY MUAZ S. EY AHMETB EY FAHRETTİNP YÜCE DİVANDA ALLAHIN MAHKEMESİNDE HAKKINI YEDİĞİNİZ YEDİRDİĞİNİZ BU KADAR KİŞİ HAKKINI İSTEYİNCE NE YAPACAKSINIZ.

KUL HAKKINA GİRİYORSAM
KUL HAKKINA GİRİYORSAM @BEN DİYORUMKİ. - 13 ay Önce

FAHRETTİN P. BANA HAKKINI HELAL ETMESİN. ÇİFTÇİLERDE FAHRETTİN POYRAZA HAKKINI HELAL ETMESİN.

F.p borclandirdi seni
F.p borclandirdi seni @BEN DİYORUMKİ. - 13 ay Önce

Tkk çalışırken Fahrettin geldi sana senet yaptı imza attın öylemi KUL Hakkına giriyorsun dostum sorunun kim ile ise ona yönelik yorum yap .bölge müdürlerine yaz bence burda tüm sistemi aşıp direk Fahrettin Poyraz yazınca düşündürüyor adam senet sepet ortaklık nasıl yapılır bildiği şüpheli çıkmış Allah mahkemesi diyon.!!! Sen Hazır İsen O Çoktan hazırdır

Yalan dolan
Yalan dolan @BEN DİYORUMKİ. - 13 ay Önce

Haber yalan çıkınca sen ne yapacaksın

ALLAH CC DİYORKİ.
ALLAH CC DİYORKİ. - 13 ay Önce

FAHRETTİN P. MUAZ SAKA AHMET SELİM B. İYİ DİNLEYİN.

Bakara Suresi, 275. ayet: Faiz (riba) yiyenler, ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi, çarpılmış olmaktan başka (bir tarzda) kalkmazlar. Bu, onların: "Alım-satım da ancak faiz gibidir" demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alış-verişi helal, faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de (faize) bir son verirse, artık geçmişi kendisine, işi de Allah'a aittir. Kim (faize) geri dönerse, artık onlar ateşin halkıdır, orada sürekli kalacaklardır.
Bakara Suresi, 276. ayet: Allah, faizi yok eder de, sadakaları artırır. Allah, günahkar kafirlerin hiçbirini sevmez.
Bakara Suresi, 278. ayet: Ey iman edenler, Allah'tan sakının ve eğer inanmışsanız, faizden artakalanı bırakın.
Bakara Suresi, 279. ayet: Şayet böyle yapmazsanız, Allah'a ve Resulüne karşı savaş açtığınızı bilin. Eğer tevbe ederseniz, artık sermayeleriniz sizindir. (Böylece) Ne zulmetmiş olursunuz, ne zulme uğratılmış olursunuz.
Al-i İmran Suresi, 130. ayet: Ey iman edenler, faizi kat kat artırılmış olarak yemeyin. Ve Allah'tan sakının, umulur ki kurtulursunuz.
Nisa Suresi, 161. ayet: Ondan nehyedildikleri halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri nedeniyle (öyle yaptık.) Onlardan kafir olanlara pek acıklı bir azap hazırlamışızdır.
Rum Suresi, 39. ayet: İnsanların mallarından artsın diye, verdiğiniz faiz Allah Katında artmaz. Ama Allah'ın yüzünü (rızasını) isteyerek verdiğiniz zekat ise, işte (sevablarını ve gelirlerini) kat kat arttıranlar onlardır.

Ahiret
Ahiret @ALLAH CC DİYORKİ. - 13 ay Önce

Bunlar herşeyi parti için yaptık diyip ahiretteki yırtmayı planlıyorlar
Çok zekiler yaa

Denizli Honaz Tarım Kredi Yolsuzlukları !
Denizli Honaz Tarım Kredi Yolsuzlukları ! - 13 ay Önce

Denizli Honaz Tarım Kredi'nin Yolsuzlukları Ardı Arkasına Kesilmiyor !

*(1)*MISIRDA VURGUN !
PARA KİMLERİN CEBİNDE...
Soruyoruz!..Denizli Honaz ilçesinde 2020 ekim ayında mısır üzerinden yolsuzluk yapıldığına dair ihbar üzerine, honaz tarım krediye gönderilen müfettişler neden ört bas etti ?
Kamera görüntüleri bulunan şikayette sorumlulara neden bir yaptırım uygulanmadı ? mısır paraları kimlerin cebine gitti ? kimlere rant sağladı" ? "Teftiş Kurulu" neden bu olaya sessiz kaldı ?
Tarım Kredi camiasından bu konu hakkında bir açıklama bekliyor ve gereğinin yapılmasını bekliyor ve Teftiş Kurulunu ACİLEN Göreve davet ediyoruz. Daha altında neler çıkacak...


*(2)*
SIVI GÜBREDE YOLSUZLUK !
YANDAŞ FİRMALARA RANT SAĞLAMA !
S.Firmasından "torba başına 2 TL Rant sağlayarak" C. Yardımcısı ile ortak sağladıkları rantları kimlerle yediler ?
Teftiş Kurulu Uyuma Göreve !! Gerçekleri göreceksiniz...

Müfettişlerin yokluğu
Müfettişlerin yokluğu @Denizli Honaz Tarım Kredi Yolsuzlukları ! - 13 ay Önce

Müfettiş sahada olsun bak o bölge müdürleri nasıl kooperatif kooperatif gezerdiler şimdi müdürlük koltuklarında hepsi kuzu kuzu oturyor ( müdür yardımcılarida aynı ) imkanın olacak hepsini.. bölge müdürleri 2 yıl rotasyon tabi tutacak sin yardımcılarını 3 yılda bir değişime tutacaksın şefler Ziraat mühendisi olmaz idari kadro da .

İmece susturulur
İmece susturulur @Denizli Honaz Tarım Kredi Yolsuzlukları ! - 13 ay Önce

Ayrım yapar çocuğun sözleşmesi ile uğraşır ekmeğinden ederler susar .yada konuşmasın diye sözleşmesi fes edilir kadrolu kurtarmak için bölge müdürüne laf gitmesin diye üstten imece susturulur .

Yalan mı ? delilli değil mi ?
Yalan mı ? delilli değil mi ? @Denizli Honaz Tarım Kredi Yolsuzlukları ! - 13 ay Önce

İ firmasından .... 2 TL Torba başına para aldığını, personelleri kendileri biliyor ve söylüyor..
imece personelinin dili olsada konuşsa.. ama konuşturmazlar çünkü o imece....

Trabzonlu
Trabzonlu @Denizli Honaz Tarım Kredi Yolsuzlukları ! - 13 ay Önce

Yeni teftiş başkanı ve yardımcıları o işlere bakmazlar onlar anca arpaya bakarlar o işleri ortaya çıkaran başkan ve yardımcılar görevden alınmış çünkü

İhsan ihsan
İhsan ihsan @Denizli Honaz Tarım Kredi Yolsuzlukları ! - 13 ay Önce

Yorumlarımı yayınlanır lütfen

İhsan ihsan
İhsan ihsan @Denizli Honaz Tarım Kredi Yolsuzlukları ! - 13 ay Önce

Teftişe gelen İzmir Bölge Birliği kontrolürü A.İ.Y nerelere baktı neler sordu sormalı hatta onlara Denizli merkez müdürü Tülay hanım neler anlatmış aceba tüm kooperatifçileri her yere yorum yazmasını isteyen Tülay hanım mı veya Denizli yem fabrikası müdürü ile en yakın arkadaşı ( Gülşen) ile nelet planladı her yerde benim arkadamda bölge müdürü var ve siyaseten en güçlü benim diyor bunları araştırsınlar

hesaptan korkuları yok
hesaptan korkuları yok @Denizli Honaz Tarım Kredi Yolsuzlukları ! - 13 ay Önce

Bağımsız bir teftiş yapılabileceğine inancınız kaldımı bu kurumda? Alo dedirtecek kişinin üstüne gidemezler, gidilirsede kurullarda yok hükmüne getirirler. Yeterki koltukları tehlikeye düşmesin. Tağşişçiyi baş tacı eden, hiçbir iştirak idarecisine hesap soramayan, isg işinden bile hala para kazandırma derdinde birileri var. Mağaza kiralarına bakılsın bir. Kimlerden diye.

DENİZLİ MERKEZ MÜDÜRÜ
DENİZLİ MERKEZ MÜDÜRÜ - 13 ay Önce

Denizli merkez müdürü Tülay hanım neden her gün diğer kooperatifçileri arayıp müfettişlerin nerelere baktığını söylüyor neden siyasi gücüm bar diyip Denizli yem müdürü ile Sarayköy müdürü Gülşen'i koruyor neden Honazdaki yiğenğ ile iş birliği yaparak herkesi şikayet ediyor

Oktay çelik
Oktay çelik - 13 ay Önce

Helal olsun o vatandaşa parayı alır almaz önemli değil ama tarim kredi adeta tefeci gibi çiftçiyi sömürüyor

Bilirkişi
Bilirkişi - 13 ay Önce

Erken umutlanmayin. Bilirkişi daha da yüksek faiz çıkarabilir
. Ayhan film daha yeni basliyor.

Bilir bilmez
Bilir bilmez @Bilirkişi - 13 ay Önce

Bu gerçekse mahkeme belgelerinde koysalardı habere inanıp mağdur olacakların vay haline

Magdur
Magdur @Bilirkişi - 13 ay Önce

Bilirkisi rumuzlu sahis koparatifin 100%100faiz uygulama yetkisi varsi koparatif kurarak sinirsiz faiz alinabilirmi ornek olarak bi ciftcinin 50bin tllik kullandigi krediye 100%35 kaynak kullanim bedeli fon bedeli yazilip borc 85bin tlye cikarttabilinirmi emekli olan mudurun verdigi borc exrasiyla yeni mudurun verdiginin arasinda 100%120 fark olurmu mahkemde 9oglan doguracaklar 1tanede degil InsaAllah burda olmazsa dogru avrupa insan haklari mahkemesine

Koksal zil
Koksal zil - 13 ay Önce

Helal olsun ciftci kardesime


banner151

banner251