Hububat ve bakliyat ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı!

Hububat ve bazı hububat tohumlukları ile bakliyat ithalatında gümrük vergisi yıl sonuna kadar sıfırlandı. TMO sıfır gümrükle ithalat yaparken bu yetkinin özel sektöre de verilmesi iç piyasada yaşanan sıkıntıyı gözler önüne serdi.

Hububat ve bakliyat ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı!
banner200

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan cumhurbaşkanı kararı ekinde yer alan listeye göre, nohut, yeşil ve kırmızı mercimek, buğday, mahlut, tohumluk çavdar, beyaz ve maltlık arpa, tohumluk yulaf, mısır ve buğdaygiller ailesinden bir yem bitkisi olan sorgum tohumu ithalatında gümrük vergisi 31 Aralık’a kadar sıfır olarak uygulanacak.

İTHALAT DAHA DA YAYGINLAŞTIRILDI!

Yem ve gıda piyasalarında fiyatların yukarı yönlü seyri hükümeti gümrük vergisinde düzenlemeye yapmaya zorlarken, hububat ve bakliyatta gümrük vergilerinin yıl sonuna kadar sıfırlanmasının iç piyasada fiyatlara düşüş yönünde bir etki yapması da beklenmiyor. Bilindiği üzere TMO iç piyasada regülasyon amacıyla zaten sıfır gübrükle ithalat yapıyordu. TMO'nun ithalat yetkisinin özel sektöre de verilmesi hububat ve bakliyatta yaşanan sıkıntıyı gözler önüne seriyor. Diğer yandan gümrüklerin özel sektöre de sıfırlanması uzun bir süredir bekleniyordu.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 09:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 2 hafta Önce

Kuraklık nedeniyle oluşan hububat ihtiyacını TMO tek başına karşılayamazdı özel sektöre yetki verilmesi doğru bir karar.
Önemli olan gelecek yılları kurtarmak sulu tarlalarda hububat üretimi olmadığı sürece ithalat kaçınılmaz olacaktır. Bu gidişle korkarım bugünleri bile ararız.

BİR KÖY VAR UZAKTA
BİR KÖY VAR UZAKTA - 2 hafta Önce

Siz kardeşinize yetkiyi verin ondan sonra faizle vergiyle nasıl uğraşılır görün.

Agah var
Agah var - 2 hafta Önce

Bence türkiyede hububat üretimi yasaklansın sadece ithalat yapılsın

banner151

banner251