GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsünde Kuraklık Toplantısı

GAPTAEM ev sahipliğinde, kuraklığın yoğun olarak yaşandığı Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep ve Adıyaman illerinde ve bu illerde faaliyet gösteren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri ve araştırma enstitülerinin katılımıyla GAPTAEM Tarımsal Eğitim Merkezi Koruklu toplantı salonunda bir toplantı gerçekleştirildi.

GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsünde Kuraklık Toplantısı
banner200
banner217

Toplantı GAPTAEM Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Halil HATİPOĞLU Başkanlığında başladı. Toplantıda son yıllarda kuraklığın yaşandığı ve özellikle bu sezonda daha fazla etkili olduğu bu illerde çiftçilerimizin ciddi sıkıntılar yaşadığı belirlenmiştir. Şanlıurfa'da birçok ilçede arpa birim alanında çok az verim alındığı bazı alanlarda ise çiftçilerin araziyi sürdüğü gözlenmiştir. Diyarbakır, Adıyaman ve Gaziantep'ten gelen konu uzmanları bulundukları illerinde buradakinden çok farklı olmadığını belirtiler. Ayrıca Gaziantep ve 2 ilçe dışında tüm ilçeler kuraklığa maruz kalmıştır. Hatta meyve bahçelerinde erken dönemde yaprak dökümleri olmuştur dediler.

GAPTAEM, GAPUTAEM ve diğer illerden gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü konu uzmanları bu konularda yaşanan sıkıntıları ve çözümleri belirlenerek rapor halinde Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığına bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne gönderme kararı alınarak toplantı sona erdi.

YORUM EKLE
banner151

banner251