Et ithalatında ortaya çıkan şok fatura: Ülke hayvancılığına böyle darbe vuruluyor! 

Türkiye’nin et ihtiyacı olmadığı halde Bosna Hersek’ten et ithalatına devam ederken, ortaya çıkan fatura yerli üreticiye nasıl darbe vurulduğunu da gözler önüne koydu. Yerli üretici maliyetler artmasına rağmen karkas kesim fiyatları düştüğü için zararına hayvanlarını kestirirken, ESK’nın yerli üreticiden daha pahalıya Bosna Hersek’ten kemiksiz et ithal ettiği ortaya çıktı. 

Et ithalatında ortaya çıkan şok fatura: Ülke hayvancılığına böyle darbe vuruluyor! 
banner282

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Et ve Süt Kurumu’nun, yerli üreticiden almadığı fiyata yurtdışından et ithal ettiği ortaya çıktı. Türkiye ikili ilişkiler kapsamında Bosna Hersek’te et ithal ederken, ithal edilen etin fiyatı bugüne kadar bilinmiyordu. Bosna Hersek’ten ithal edilen etle ilgili olarak ortaya çıkan 17 Ağustos 2020 tarihli fatura, yerli üreticiden daha pahalı bir fiyata Bosna Hersek’ten et ithal edildiğini ortaya çıkardı. 

BOSNA HERSEK'TEN ET İTHALATINI TARIM KREDİ'NİN İŞTİRAKİ TAREKS HAYVANCILIK YAPIYOR 

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Tareks Hayvancılık’ın Bosna Hersek’te kurduğu Tareks BH şirketi üzerinden Et ve Süt Kurumu’na ithal edilen Bosna Hersek menşeli soğutulmuş kemiksiz sığır eti, kilogramı 5.20 Euro’dan Türkiye’ye getirildi. Ağustos ayında Euro kuru 8.7 lira iken, ithal edilen etin kilogram maliyeti 45 lira oldu.

YERLİ ÜRETİCİYE 39 LİRA, İTHAL ETE 45 LİRA!

Diğer yandan Et ve Süt Kurumu Ağustos ayında yerli besicinin hayvanını karkas kesim fiyatı olarak 32 liradan kesiyordu. Bunun kemiksiz et fiyatı karşılığı ise 38, 39 liraya ediyor. Bu rakamlara göre, Et ve Süt Kurumu yerli besicinin hayvanını kemiksiz et olarak 38, 39 liradan alırken, Bosna Hersek’ten kemiksiz etin 45 liradan ithal edilmesi dikkat çekti.

1645 TON KEMİKSİZ ET İTHALATINA 8.5 MİLYON EURO ÖDENDİ 

Ağustos ayında Bosna Hersek’ten 1645 ton soğutulmuş kemiksiz et ithal edilirken, bunun karşılığında 8 milyon 554 bin Euro ödendi. 

ŞOK FATURA HAYVANCILIKTA UYGULANAN ÇARPIK POLİTİKAYI GÖZLER ÖNÜNE SERDİ 

Söz konusu ortaya çıkan fatura, Türkiye’de ne kadar çarpık bir hayvancılık politikasının uygulandığını da gözler önüne serdi. Yerli üretici artan maliyetlere rağmen zararına hayvanlarını kestirmek zorunda kalırken, Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ikili ilişkiler gerekçe gösterilerek bu ülkeden daha pahalıya et ithal edilmesi manidar bulundu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2020, 17:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Milletten koptular, saksakcilar ne derse o , ama inanın gemiyi ilk terk edeceklerde onlar olacak.

Mustafa yeşil
Mustafa yeşil - 2 yıl Önce

rezalet söylenecek hiç bir şey kalmamıştır,artık bu ülkede bu sektörde bu haberleri duyunca insanın bu işi yaptığı için kendisinden bile nefret edesi geliyor Allah bunları bildiği gibi yapsın ama bütün suç bizlerin bunları bizlere yöneten olsun diye defalarca oy vererek başımıza diktik

Ali dag
Ali dag @Mustafa yeşil - 2 yıl Önce

O oylar borctu helal etmedik etmoruz

Üretici
Üretici - 2 yıl Önce

bosna çiftçisinin kalkınması llazım türk üreticinin ne önemi var ki iyhalat yaparız

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Osmanlı dönemine döndük ,içerideki kedinin hiç kıymeti kalmadı, ya suriyiliye vs göndereceğiz. Hayırlısı.

Ali dag
Ali dag - 2 yıl Önce

Et süt ureticisini ik keten yokki batarsa batsın 18 yıldır böyle

Ahmet
Ahmet - 2 yıl Önce

Hepsinin Allah versin İnşAllah amin amin amin

Ciftci
Ciftci - 2 yıl Önce

Ekonomi böyle yonetilirse böyle ithalat yapılır biz bu işi beceremiyoruz demiyorlar hala üreticiyi destekliyoruz diyorlar .acaba bu üreticiler Bosnalı ureticilermi

Talip DEMİ
Talip DEMİ - 2 yıl Önce

Olur mu öyle şey böyle bir şey bakan bey yok der inkar eder. Hadi buna da yok de ama sen dersin, sen degilmi sin ... yapamayan ülke ve millet için çalısan bürokratları görevden alıp yerlerine ..., hemşehrin olan personel genel müdürün bürokratkarı atayan hadi bunuda yok de. ...Sakın bakan yok deme


banner151