Eskişehir pilot il seçildi

Eskişehir’in pilot il seçildiği, Tarım ve Orman Bakanlığınca kadın üreticilere tarımda fırsat eşitliği sağlamak amacıyla, gıda sektöründe söz sahibi büyük bir firma ile sözleşmeli üretim modeli uygulamaları üzerine, Eskişehir’de üretim yapan özellikle kadın çiftçi ve tarımsal üretime yönelik kadın örgüt temsilcilerinin katıldığı çalıştay yapıldı.

Eskişehir pilot il seçildi
banner282

14 Ocak Salı günü gerçekleştirilen çalıştayda Tarım ve Orman Bakanlığı Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları Dairesi Başkanı Dr. Başak EGESEL, Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Veyis YURTKULU, İl Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ, Beylikova Belediye Başkanı Özkan ALP, İl Müdür Yardımcısı Murat EREN ve ilgili Şube Müdürleri, paydaş firmanın kadın platformu başkanı Begüm MUTUŞ ile tedarik zinciri başkan yardımcısı Erdoğan ATİLLA, ziraat odası başkanları, kadın kooperatifleri ve tarımsal üretim kooperatif temsilcileri hazır bulundular. 

Açılış konuşmalarının ardından Eskişehir’in tarımsal potansiyeli, mikro klimaya sahip alanları, ilgili firmanın hangi sebze çeşitlerini talep ettiği, bu ürünlerin yetiştirileceği tarım alanları, karşılıklı yapılacak olan sözleşmede üreticilerimizin mağduriyet yaşamamaları için hangi önlemlerin ele alınacağı ve kadın üreticilerimizin ön plana çıkarılması için yapılması gereken faaliyet konuları değerlendirildi.

İl Müdürümüz konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Tarımsal üretim ülkemiz için de tüm dünya için de artık vazgeçilmezimiz oldu. Bu anlamda Eskişehir'e hangi tür fırsatları, hangi tür imkanları, hangi tür yenilikleri kazandırabiliriz diye çaba sarf ederken Bakanlığımızın sunduğu bu fırsatı kaçırmak istemedik. Bu kapsamda üretici sözleşmeli üretim ile planlı üretim modeline geçerek ürettiği tarımsal ürünü kaç liraya satacağını, toplamda ne kadar gelir sağlayacağını önceden bilerek üretim yapacaktır. Bu sayede üreticilerimiz ürettiği ürünü satamama veya yok pahasına satmaktan korunacaktır. Ümit ediyorum ki bu toplantıdan sonra hem Eskişehir çiftçimizin hem de ülkemiz çiftçisinin lehine kazanımlarımız olur. İlimiz tarımına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Sözleşmeli tarımsal üretim modeli çiftçiye belirli bir ekiliş alanında, belirlenen ürünlere yönelik üretim gerçekleştirme sorumluluğu yüklemesine karşın, firmalara da elde edilecek ürünü belirli koşullarda almayı garanti eden anlaşmaya dayalı üretim ve pazarlama modeli olarak tanımlanmaktadır.

Bu kapsamda önümüzdeki süreçte Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzce verilecek desteklerle; İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün himayesinde Eskişehir’de kadın üreticilerimizin sözleşmeli üretim yapmasına olanak sağlayacak çalışmalar yapılacaktır. 

İlgili çalıştay, gruplar halinde yapılan istişarelerin ardından önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelmek üzere gerekli planlamaların yapılmasıyla sonlandırıldı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE